راه ترقی

آخرين مطالب

بزرگداشت یاد شهدا به صورت ایمانی یک تکلیف است سياسي

بزرگداشت یاد شهدا به صورت ایمانی یک تکلیف است
  بزرگنمايي:

راه ترقی- «محمد اسلامی»، معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران به مناسبت سالروز شهادت استاد شهید «مسعود علی محمدی»، به دیدار خانواده معزز این شهید راه دانش و عزت کشور رفت و با اعضای خانواده گفت و گو کرد.

معاون رییس جمهور در این دیدار  با بیان اینکه شهید علی محمدی حق بزرگی به گردن ما دارد، اظهار داشت: بزرگداشت یاد و خاطره ایشان و همه شهدا برای ما نه به صورت شکلی و نمایشی بلکه به صورت قلبی و ایمانی یک تکلیف است. این برای خود ما یک یادآوری است که حواسمان باشد شهدا رفتند که ما راهشان را ادامه دهیم.

 وی اضافه کرد: شهید در زمان خودش یک اثری دارد و در ضمیر خودش از خدا می‌خواهد اعمالش پذیرفته باشد. شهدایی که کارهای فکری و علمی انجام دادند، برای خودشان صدقه جاریه ایجاد کرده اند و مسیری را باز کرده اند که اثر خون شهید کمک می‌کند آن راه پر رونق تر باشد و حرکتی پرشتاب داشته باشد.

 اسلامی گفت: یادبودها و بزرگداشت‌ها نوعی دلگرمی برای خانواده شهید است که به راه شهید خودشان ایمان داشته باشند و برای ما تذکری است که راه شهید را شایسته تر ادامه دهیم.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران یادآورشد: نخستین اقدامی که در روز اول کاری انجام دادم تماس با خانواده شهدای هسته ای بود تا از آنها اجازه بگیرم و بخواهم برای ما دعا کنند. سازمان انرژی اتمی بخشی از ظرفیت اقتدار و عزت ملی است. جایی نیست که سیاسی یا گروهی و حزبی اداره شود. هزینه‌هایش را ملت می‌دهد. هیچ امکاناتی را رایگان به ما نمی‌دهند.

 اسلامی اضافه کرد: این ملت هزینه هنگفتی داده است. هم برای رسیدن به این ظرفیت و تراز، شهید داده و هم کارکنان و مدیرانش تلاش گسترده شبانه روزی داشته و دارند. آن هم در شرایطی که دنیا مطلقاً موافق ما نیست و بر خلاف همه موازین بین المللی و حقوق حقه ما طبق قوانین و موازین آژانس بین المللی، نه تنها با ما همکاری نمی‌کنند، بلکه مزاحم ما می‌شوند و برایمان مسئله های فراوان ایجاد می کنند.

معاون رئیس جمهور گفت: دانشمندان و متخصصین ما تلاش کرده اند در موضوعی که علم و فناوری، سیستم ها و ظرفیت تکنولوژیکی و صنعتی‌اش را نداشتیم، با پژوهش و تلاش شبانه روزی گسترده و با خستگی ناپذیر همه اینها را بدست بیاورند. این همه کار متنوع که در حوزه هسته ای مورد نیاز بوده، با این جانفشانی‌ها بدست آمده است.

وی افزود: تحریم هایی که به بهانه هسته ای به کشور تحمیل می کنند، هزینه‌های زیادی را برای کشورمان به همراه داشته است. الان حدود 13 هزار کلاهک هسته ای در اختیار 9 کشور از جمله رژیم غاصب صهیونیستی است از این تعداد 5 کشور دارای حق وتو هستند، کنترل و نظارت می‌کنند و 4تای دیگر هم که اصلاً عضو معاهده NPT نیستند.

اسلامی ادامه داد: بدون اینکه در راستای دستیابی به تسلیحات هسته‌ای هیچ‌گونه اقدام عملی کرده باشیم و در حالیکه در دکترین امنیت ملی و دفاعی ما نبوده است، اینطور ما را متهم می کنند. خودشان هم می‌دانند که اصلاً صحت ندارد و ما اصلاً وارد این موضوع نشدیم.

رییس سازمان انرژی اتمی با اشاره به خواسته اوباما، رییس جمهور اسبق آمریکا مبنی بر برچیدن و بازکردن پیچ و مهره‌های صنعت هسته‌ای ایران، گفت: صنعتی که می‌خواهند پیچ و مهره‌های آن را باز کنند، همه بخش‌های این صنعت در تراز بالای صنعت پیشرفته قرار دارد. اگر امروز امکانات صنعت هسته‌ای همچون تجهیزات تولید رادیودارو را نداشتیم، آنها به ما رادیودارو نمی دادند، کما اینکه آنچه که نمی‌توانیم تولید کنیم را نمی‌دهند. یعنی در حوزه بهداشت و درمان که حوزه انسانی است و شعارش را می‌دهند، ما را تحریم کردند و در اختیار نمی‌گذارند. بنابراین ما باید با تحقیقات خودمان به آن برسیم.

وی تاکید کرد: ما برای سلامت مردم، ارتقا و پیشرفت کشور و پیشبرد برنامه توسعه ای کشور، ملزم به ایجاد این قابلیت بودیم. این قابلیت برای ما تکلیفی است که در راهش این شهدا را تقدیم کردیم. افتخار می‌کنیم که ادامه دهنده راه این شهیدان باشیم. اگر ممارست های شهدایی نظیر شهید علی محمدی نبود، به این مرحله از پیشرفت نمی رسیدیم.

رییس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: هرجا از طریق دانش بومی وارد شدیم، ممارست داشتیم، متعهدانه تلاش کردیم و فناوری و سیستم صنعتی‌اش را خودمان ایجاد کردیم، آن مسیر مسیر ماندگاری بوده و توانستیم در آن مسیر پیشرفت و ارتقا پیدا کنیم. این راه راه انقلاب اسلامی است که مسیر آن استقلال ، عزت و سربلندی است. به یاری خدا مستحکم این راه را ادامه می دهیم.

وی در حاشیه این دیدار در پاسخ به سوالی در خصوص محورهای دستاوردها و فعالیت‌های سازمان انرژی اتمی ایران، گفت: 4 محور اساسی در دستور کار فعالیت های سازمان است. یکی از محورهایی که فلسفه وجودی سازمان بر آن اساس است، برق هسته ای است که پاک‌ترین انرژی هاست. امروزه این انرژی در دنیا با استقبال متفاوتی مواجه شده است. این منبع انرژی اقتصادی است و ارزش افزوده بالایی دارد.

اسلامی خاطرنشان کرد: متاسفانه در این مسیر عقب هستیم و باید در گذشته بیشتر کار می‌کردیم. در حال حاضر یک هدفگذاری 10 هزار مگاواتی را در دستور کار داریم تا بتوانیم کشورمان را به یک کشور سازنده نیروگاه هسته ای تبدیل کنیم.

 رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: محور دوم فرآیند چرخه سوخت است که غنی‌سازی در راستای تولید سوخت برای نیروگاه‌های هسته ای را در بر می‌گیرد، همچنین در بخش دیگر تولید ایزوتوپ‌های پایدار برای تولید رادیوداروها و کاربرد پرتوها در صنعت، پزشکی و کشاورزی را می‌توان نام برد.

رییس سازمان انرژی اتمی محور سوم را تولید تجهیزات حوزه کاربرد پرتوها برشمرد که وارداتی هستند و افزود: الان 12 قطب را برای صنعت کشاورزی و غذایی سازماندهی کردیم که در این بخش می‌توانیم با پرتودهی به محصولات آسیب پذیری و آفت پذیری آنها را کاهش داده و انبارمانی این محصولات را افزایش دهیم. این حرکت به لحاظ اقتصادی و پایداری کیفیت تولید و استاندارد و سلامت مواد غذایی کار بزرگی است.

وی همچنین محور چهارم را تحقیقات و توسعه خواند و گفت: دانشگاه‌های ما باید بتوانند با فرصت‌هایی که سازمان انرژی اتمی برایشان ایجاد می کند، در حوزه تکنولوژی‌های نو کار کنند. حوزه آینده و دنیای آینده دنیای فیزیک و زیست فناوری است که دنیا شتابان به آن سمت حرکت می‌کند. سازمان باید در این راستا از پژوهش‌ها بخصوص پژوهش‌های مرز دانش حمایت کند تا چرخ علمی و توسعه فناوری کشور روان‌تر و قوی‌تر در حرکت باشد.

اسلامی با اشاره به سالگرد شهادت شهدای هسته‌ای در آذر و دی ماه، ضمن تاکید بر تهیه فیلمنامه‌های ماندگار و مستندهای قوی برای شناساندن شخصیت علمی شهدا به مردم و نسل‌های آینده، تصریح کرد: کار این شهدا مومنانه و عاشقانه بود. آنها به لحاظ علمی کارهای مهمی انجام داده اند که باید برای مردم منعکس شود. این عقب‌ماندگی که در جهت خدمت به شهدا داریم، را با معرفی شخصیت، تلاش‌ها و دستاوردهای شهدا معزز جبران می کنیم.

 وی اضافه کرد: برای ما حائز اهمیت است که حقیقت شهدا را به مردم عزیز معرفی کنیم تا نسل کنونی و آیندگان بدانند جوانان نخبه ای که عمرشان را وقف توسعه علمی کشور کردند، بدون هیچ ادعا و امتیاز خاصی اصلاً دیده نشدند. ولی در این راه ایثارگرانه از زندگیشان گذشتند و توانستند با کار شبانه روزی علمی و پژوهشی، فناوری‌هایی که هرگز دنیا به ما نمی‌داد، را دست پیدا کنند.

 رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: نخبگانی بودند که فرصت‌های زیادی در خارج کشور برایشان مهیا بود اما به خاطر ایمان و اعتقادشان ماندند و کار کردند. این باارزش است. برای ماندگاری این ارزش‌ها لازم است این حقایق مستند شوند و به زبان هنر برای مردم بیان شوند.

همچنین در این دیدار همسر شهید علی‌محمدی با اشاره به مظلومیت وی، در ارتباط با تلاش‌های این شهید معزز در راه توسعه علمی کشور گفت: نه تنها شهید علی‌محمدی بلکه تلاش‌های بیشماری از سال 64 در مسیر علمی کشور صورت گرفته و متاسفانه بسیاری از آنها به خاطر شرایط کشور گمنام هستند. شهید علی‌محمدی به خاطر شهادتش شناخته شد.

 وی اضافه کرد: ایشان نه تنها در مسیر هسته ای کشور زحمات زیادی کشید بلکه در پیشرفت علم در ایران خیلی موثر بود. اگر سابقه شهید را بررسی کنید آثارش را در دهه 60 در کتب درسی دبیرستانی و دانشگاهی می بینید. هرجا به او نیاز داشتند، حضور داشت و واقعاً بدون چشم داشت مادی وارد می‌شد و فقط به دنبال پیشرفت علمی کشور بود. شهید علیمحمدی می گفت حق ملت ما بیشتر از این هاست.

منصوره کرمی افزود: با اینکه شهید علیمحمدی می‌توانست در بهترین دانشگاه‌های دنیا حضور داشته باشد و مراتب علمی بالاتری کسب کند و شرایط بهتری برای خانواده اش مهیا کند، ولی از ایران عزیز دل نمی کند و می گفت ما با پول مالیات این ملت به اینجا رسیدیم و این ملت حقشان نیست که با زحماتی که کشیده اند ما برویم جای دیگری هزینه کنیم.

وی ادامه داد: تمام کسانی که شهید شدند بویژه شهید فخری‌زاده و شهید شهریاری همین موقعیت را داشتند و می توانستند بروند در بهترین جاهای دنیا کار کنند.

همسر شهید علیمحمدی در پایان گفت: تعهدی که شهید علیمحمدی به کشورمان داشت و مسئولیت پذیری و تلاش‌های خستگی ناپذیرش و خلاقیتی که داشت در پیشرفت علمی خودش و حرکت علمی که انجام داد، موثر بود.

لینک کوتاه:
https://www.rahetaraghi.ir/Fa/News/333462/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

طلا فروشی بدون طلا

روایت قزوه از دوستانی که شعر فارسی را از معنا تهی کردند

معاون امور تعاون: تعاونی های مرزنشین در کاهش فقر مناطق مرزی نقش مهمی دارند

«لایه های دروغ» تنها فیلم ژانر اکشن چهلمین جشنواره فیلم فجر

اگر به برنامه «جوکر» می‌رفتم، از چشم مردم می‌افتادم!

حضور چند بازیگر جدید در سریال نوروزی شبکه پنج سیما

آقای همساده باعث شد آقوی دایی حذف بشه!

من مطمئنم تو موش می‌دوونی!

آغاز بلیت فروشی سینماهای مردمی چهلمین جشنواره فیلم‌ فجر

پخش تلویزیونی مستند «جواد خیابانی» درباره بازی تاریخی فوتبال ایران و آمریکا

آقاحبیب لقمه گنده‌تر از دهنش برمی‌داره!

ترانه زیبا و خاطره انگیز "آفتاب بهاران" با صدای بیژن خاوری

موزیک ویدئوی «لالایی» با صدای مسعود مفیدی

تناقض صحبت‌ها؛ یکی مسئولان را با هم هماهنگ کند!

کلاهبرداری بیست میلیارد ریالی با روش اسکیمر

تزریق بیش از 15 میلیون دز سوم کرونا در کشور

چگونه رایگان بیمه شویم؟

فوران «تونگا»، صدها برابرِ بمب هیروشیما

بازداشت رئیس اداره بازیافت یکی از مناطق تهران

آزمایش ارزان و سریع کووید-19 که نیازی به روش‌های کنونی ندارد

محققان کشور ابزاری برای تشخیص جنس لایه‌های زمین ساختند

چرا ماگما فوق‌العاده داغ است؟

هفته بزرگداشت حکیم نظامی تاکیدی بر ایرانی بودن این شاعر پارسی است

بخشی از کتاب/ دیگر نمی توانم به کسی اعتماد کنم!

شاعرانه/ "من چرا دل به تو دادم که دلم می‌شکنی" از سعدی

«سفر به مرکز زمین» را با اثری از ژول ورن تجربه کنید

بیش از 17 میلیارد تومان از اعتبارات مشاغل خانگی در استان کرمانشاه جذب شد

تجلیل از بانوان تعاونگر کردستانی همزمان با هفته گرامیداشت مقام زن

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای البرز: بستر برای مهارت آموزی دانشجویان بیکار در البرز فراهم است

تقدیر از بانوان کارمند اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قم

دیپلماتیک علیه شانتاژها

آغاز پایان کرونا؟

مهاجرت بی‌سابقه زنان به‌ویژه کادر درمان

پناه در سنـگر حمـله به همتی!

حرف آخر مرد ایرانی...

شستا و بانک رفاه تفاهمنامه همکاری امضا کردند

واکنش مطهری به اخراج فاضلی

نکاتی در رابطه با خرید ویلا در سایت پارس مسکن

انویدیا احتمالاً از خرید آرم صرف‌ نظر خواهد کرد

مشخصات و شکل ظاهری گوشی پرچم‌دار Frontier 22 موتورولا فاش شد

قیمت گوشی تاشوی پیکسل نوت‌پد گوگل کمتر از گلکسی زد فولد 3 سامسونگ خواهد بود

نهنگ‌ها چگونه وقتی حجم زیادی از آب را وارد دهان خود می‌کنند، خفه نمی‌شوند؟

مقایسه سرعت اسنپدراگون 8 نسل یک: شیائومی 12 پرو در برابر رقبا

همایش تجلیل از مادران و همسران شهدا برگزار شد

گفتم مادر الان بعثی‌ها میرسن

معرفی فیلم های چهلمین جشنواره فیلم فجر؛ «بدون قرار قبلی»

وضعیت پایدار جسمانی محمد کاسبی؛ خطر رفع شده است

مراسم یادبود اولین سالگرد مرحوم «ابراهیم اثباتی» همسر نسیم ادبی

رونمایی از لوگو فیلم سینمایی «شهرک»

چهره ها/ دلنوشته تلخ نسیم ادبی برای همسرش