راه ترقی

آخرين مطالب

صالحی‌امیری: می‌توانم بمانم اما در انتخابات شرکت نمی‌کنم ورزشی

صالحی‌امیری: می‌توانم بمانم اما در انتخابات شرکت نمی‌کنم
  بزرگنمايي:

راه ترقی- رضا صالحی امیری در نشست با رسانه ها بیان کرد: ما به عنوان کمیته ملی المپیک همیشه خودرا پاسخگو می دانیم‌. امروز از عملکرد ها صحبت می‌کنم. خدا را شاکرم هر آنچه ما در روزهای اول به عنوان ایده و سیاست ها اعلام کردیم به عنوان کارنامه در ورزش قهرمانی اعلام می‌کنیم. تلاش ما این بود از روزمرگی فاصله بگیریم.

 بهترین ارتباط را با IOC و OCA داریم

او در مورد اقدامات کمیته ملی المپیک در چهار سال گذشته گفت: روز اول گفتم که ما از شقاق و دودستگی دوری می‌کنیم و خیلی‌ها  به ما گفتند امکان اینکه دودستگی پیش نیاید نیست اما امروز می‌بینید وحدت و انسجام  در دستگاه های ورزش وجود دارد. ما در این چهار سال به دنبال دیپلماسی ورزش بودیم و  بیش از 150 جلسه با مسئولان ورزش جهان داشتیم و محصول دیپلماسی، کاهش تهدید نسبت به ورزش ایران و تولید فرصت های جدید بود. امروز که من دارم با شما صحبت می‌کنم کمیته ملی المپیک ایران بهترین روابط را با کمیته‌بین‌المللی المپیک و شورای المپیک آسیا دارد و در هیات اجرایی شورای المپیک حق رای دارد.

طبق قولمان بودجه کمیته را افزایش دادیم

صالحی امیری با اشاره به افزایش بودجه کمیته ملی المپیک تاکید کرد: ما قول افزایش بودجه را دادیم. در ابتدا بودجه کمیته 44 میلیارد بود که 38 درصد آنرا تخصیص داده بودند اما اکنون بودجه کمیته بیش از 320 میلیارد است و 100 درصد بودجه را تخصیص داده‌ایم. در این مدت بودجه فدراسیون‌ها افزایش یافت. در سال 1400 بودجه فدراسیون ها بین 120 تا 220 درصد افزایش داشت. میانگین افزایش بودجه در سال 1400 برای ورزش قهرمانی نسبت به بودجه مصوب 158 درصد افزایش داشت.

نوسازی زیر ساخت ها تا 20 ساله آینده جوابگوی نیازها است

او همچنین گفت: ما قول دادیم زیر ساخت ها را نوسازی و بازسازی خواهیم کرد و به گونه ای این کار را کردیم که تا 20 سال آینده جوابگوی نیازها خواهد بود. هفته آینده نیز سالن مرکز جدید سنجش  آکادمی را با ظرفیت بیش از 100 نفر افتتاح خواهیم کرد. ما وعده کردیم از همه نخبگان ورزشی استفاده کنیم و اتاق فکر فعال کنیم. کمیسیون های 18 گانه ما به عنوان اتاق فکرهای ما فعال شدند. همچنین رسانه را رکن چهارم ورزش ایران دانستیم. موزه ملی ورزش را راه اندازی کردیم و جزو 23 موزه برتر در ایران است. تاریخ شفاهی ورزش را در یک صد سال اخیر ثبت و ضبط کردیم. دو مرحله رونمایی از محصولات تاریخ شفاهی را داشتیم.

پرداخت 5 میلیارد تومان به پیشکسوتان در سال 1401

او در مورد حمایت از پیشکسوتان گفت: در دوره چهارساله بیشترین توجه مادی و معنوی نسبت به پیشکسوتان محقق شد و 3میلیارد و 800 میلیون تومان حمایت کردیم. برای سال 1401 نیز پرداخت 5 میلیارد تومان برای حمایت از پیشکسوتان برنامه ریزی شده است. ما تلاش کردیم در مدت چهارساله 12 برنامه را عملی کنیم.

مجمع در 3 خرداد هر تصمیمی بگیرد انتخابات را در آن زمان برگزار می‌کنیم

رییس کمیته ملی المپیک در مورد نشست هیات اجرایی شورای المپیک آسیا گفت:  این جلسه فوق العاده بود و ستاد عالی بازی های آسیایی آمادگی برگزاری بازی ها را داشت اما دولت چین به دلیل کرونا این آمادگی را ندارد. مسئولان ستاد بازی ها به صورت مجازی گزارش دادند و به دلیل قرنطینه امکان حضور در نشست را نداشتند. در نهایت بازی های آسیایی یک سال به تعویق افتاد و تعیین زمان نهایی با توجه به تداخل با رویدادهای دیگر نیاز به مطالعه دقیق داشت. من بلافاصله نامه‌ای به کمیته ملی المپیک ارسال کردم که چون بازی ها به تعویق افتاده تاییدیه آیین نامه را سریعا به ما اعلام کنند. در هیات اجرایی روز گذشته نیز بحث برگزاری انتخابات در اولین فرصت مطرح شد. دو دیدگاه وجود داشت: اول  آغاز ثبت نام  در هفته اول خرداد و 45 روز بعد انتخابات باشد. به نظر ما هم منطقی ترین و سریع ترین زمان بود.

دوم، پیشنهادی از سوی روسای فدراسیونها مطرح شد که چون این تاریخ با حضور در بازی های کشورهای اسلامی تداخل دارد، آغاز ثبت نام ها 15 تیر و انتخابات 30 مرداد پس از پایان بازی های کشورهای اسلامی باشد. جمع بندی این شد که در مجمع به رای گذاشته شود و تصمیم مجمع اعلام رسانه‌ای شود. طبق اساسنامه مجمع باید دو هفته قبل زمان مجمع را اعلام می کردیم و این کار انجام شد. مجمع در روز 3 خرداد هر تصمیمی بگیرد همان موقع بیانیه انتخابات را صادر می‌کنیم.  

حرمت مجمع باید حفظ شود

صالحی امیری در مورد اینکه نیازی به رای مجمع برای تعیین زمان انتخابات نیست، تصریح کرد: پیشنهاد من این بود. چون برای تصمیمات کلان حتما مجمع به عنوان عالی ترین سطح تصمیم گیری، دخالت مستقیم داشته باشد. حرمت مجمع باید حفظ شود. مجمع تصمیم گرفت انتخابات بعد از بازی ها باشد و اکنون هم مجمع زمان جدید انتخابات را تعیین کند. پیش‌بینی من این است که در 45 روز آینده تاییدیه اساسنامه می آید.

15 تیر بازنشسته‌ام

صالحی امیری در مورد بازنشستگی خود تصریح کرد: تاریخ بازنشستگی من بر اساس 35 سال خدمت 15 تیر خواهد بود. مجلس تصویب کرده بود تغییرات اساسنامه باید به تصویب دولت برسد. روند اصلاح تسریع شد، کمیته کارشناسی تشکیل شد، اساسنامه را در مجمع تصویب کردیم، به کمیسیون اجتماعی ارسال و تصویب شد که به صحن دولت رفت. بعد از آن اساسنامه به شورای نگهبان ارسال و با نگاه مثبت آنها تصویب شد. تاریخ تصویب 24 آبان 1400 تایید و دی ماه توسط دولت ابلاغ شد. ماده 19 می‌گوید ریاست کمیته افتخاری است و شغل محسوب نمی‌شود. به لحاظ سابقه ایثارگری 35 سال سابقه و 65 سال سن را مطرح می‌کنند و الان من در سن 61 سالگی هستم امکان فعالیت در 4 سال آینده را دارم اما چنین تصمیمی ندارم. 3 نفر از اعضای هیات اجرایی بازنشسته هستند اما براساس همین ماده مشکلی ندارند و حضورشان قانونی است. من کرسی را به فرد شایسته‌ای خواهم سپرد.

هیات اجرایی برای رفع شائبه خواست مجمع رای بدهد

او در مورد دلیل برگزاری مجمع فوق‌العاده برای تعیین زمان مجمع گفت: چون شائبه نباشد که اعضای هیات اجرایی  در جهت منافع خود هستند قرار شد مجمع به عنوان عالی ترین بخش، تصمیم گیری کند. من می توانم اختیاری که مجمع به من تفیض کرده را به خود مجمع تفیض کنم.

صالحی امیری در مورد اینکه طبق اساسنامه باید دعوتنامه یک ماه قبل اعلام شود نه 15 روز، گفت:  زمان ارسال دعوتنامه برای مجمع عادی یک ماه و مجمع فوق العاده 15 روز قبل از آن می توان این کار را انجام داد.

برگزاری مجمع فوق‌العاده از اختیارات رییس است و مشکلی ندارد

او  در خصوص اینکه حرمت مجمع در 17 اسفند ماه حفظ نشد و تعداد رای نصف به علاوه یک در آن مجمع رعایت نشد، یادآوری کرد: اعضای مجمع در 17 اسفند رای دادند و نهادهای نظارتی هم آمدند و بررسی کردند و تایید کردند. صورت جلسه در IOC هم تایید شد. قرار نیست بعد از رسمیت و تایید آن هر کسی بگوید من آن را قبول ندارم.

نهاد برگزارکننده باید پاسخگوی انتخابات باشد

رئیس کمیته ملی المپیک در پاسخ به این سوال که مهمترین وظیفه کمیته، نظارت بر انتخابات فدراسیون ها است و چرا در قبال مهندسی انتخابات سکوت کرده است؟ تصریح کرد: من در این خصوص نمی‌خواهم صحبت کنم و حرف من این است انتخابات باید طبق اساسنامه باشد. اگر هست که هیچ اگر نه نهاد برگزارکننده باید پاسخ دهد.

یکسال قبل گفته‌ام در انتخابات شرکت نمی‌کنم

او در مورد اینکه خودش نخواسته در انتخابات شرکت کند یا مجبورش کرده‌اند؟ تاکید کرد: من یکسال قبل از تشکیل دولت بنا بر شهادت اعضای هیات اجرایی، مجمع و کمیسیون رسانه اعلام کردم دیگر در انتخابات شرکت نمی‌کنم و برای دوره چهارساله آمده‌ام. تا امروز برای عدم ثبت‌نام در مجمع انتخاباتی از هیچ مرجعی با من صحبت نشده است. البته در این مدت برخی‌ها اخلاق را زیر پاک گذاشتند و حرفهایی زدند و این بداخلاقی‌ها باید ریشه‌کن شود.

او در مورد علت انتقادات نسبت به او گفت: باید از آنها پرسید و من نباید جواب بدهم. کسانی که ناکارآمدی داشته‌اند حق تعیین تکلیف کمیته را ندارند.  

او در پاسخ به این پرسش که حق امضا گرفته شده است یا خیر؟ تصریح کرد: این هم ساخته و پرداخته ذهن کسانی است که دوست دارد این گونه باشد. آن چه برای اینجانب هست ورزش قهرمانی است و نباید هیچ حاشیه‌ای در مسیر قطار قهرمانی مانع ایجاد کند. من همیشه از حاشیه دور بوده‌ام. برخی افراد که سابقه ناکارآمدی مدیریتی در ورزش داشتند نباید خود را قیم ورزش ایران بدانند. پیشکسوتان قهرمانان و بزرگان قیم ورزش قهرمانی هستند و هیچ کسی نمی تواند خود را قیم ورزش بداند و تعیین تکلیف کند خصوصا کسانی که ناکارآمدی داشته ‌اند حق تعیین تکلیف راجع به کرسی کمیته ملی المپیک اعم از هیات اجرایی و ریاست را ندارند.

دغدغه رای‌آوری در انتخابات را ندارم

صالحی امیری در پاسخ به این پرسش که آیا شرایط را در یک سال اخیر طوری دیده که در انتخابات شرکت نکند و ممکن است شرایط به گونه ای پیش برود که تصمیمش را تغییر دهد؟ تصریح کرد:  در این چهار سال آنچه با شما صحبت کردم از روی صداقت بوده است. در بحث دغدغه رای آوری، به دلیل محبتی که اعضای مجمع به من دارند، دغدغه رای نخواهم داشت. ما نظر سنجی از عملکرد گذاشتیم و اعضا رای مثبت دادند. این طور برداشت نشود اصرارم به عدم حضور، دغدغه رای است و اصلا چنین چیزی نیست. واقعیت این است هدف گذاری من یک دوره چهار ساله بوده است. معتقدم فضا را باز کنیم و افراد جوان تر، خلاق‌تر و با ایده نو به این کرسی دعوت شوند و این گردش مدیریت باید اتفاق بیفتد و این ضرورت است. من نیز تمام تجربه ها را به فرد جدید منتقل می‌کنم.

تغییر مدیریت در ایران ضرورت است

او در مورد کوتاه بودن عمر مدیریت در ورزش گفت: در ساختار ورزش جهان، عمر مدیریت طولانی است. عمر مدیریت در ایران کوتاه است و کمیته ملی المپیک هم مانند بقیه نهادها است و این یک واقعیت است. در ایران تغییر مدیریت ضرورت است و هر دولت حق دارد نفرات خود را بیاورد. من از سفره دولت آمدم و حتما موضع من حمایتی است.

هیچ مقام دولتی برای انتخاب خبرگان حرفی به من نزده است

صالحی امیری در مورد سفارش از بیرون برای انتخاب خبرگان ورزشی گفت: عده‌ای دوست دارند تولید خبر کنند. هیچ‌ یک از مقامات دولتی در مورد پست های ریاست، هیات اجرایی و خبرگان چیزی را به من منعکس نکرده است.

بودجه فدراسیون‌ها 50 درصد نسبت به سال 1400 افزایش دارد

او در مورد پرداخت بودجه فدراسیون ها تاکید کرد: 320 میلیارد تومان  بودجه کمیته است که 80 میلیارد تومان برای برگزاری رویدادها است که از ستاد هدفمندی یارانه ها تامین می‌شود. بقیه منابع مصوب در اختیار سازمان برنامه و بودجه است. ما در فروردین 32 میلیارد به حساب فدراسیون ها واریز کردیم و تا پایان خرداد،  50 درصد بودجه مصوب فدراسیون ها را پرداخت می کنیم. براساس مصوبه هیات اجرایی بودجه فدراسیون ها در سال 1401 ، 50 درصد نسبت به سال 1400 افزایش خواهد داشت. تا الان حدود 40 درصد از بودجه فدراسیونها را تخصیص دادیم و 10 درصد دیگر را در خرداد تخصیص می دهیم. یک میلیون یورو ارز برای بازی های کشورهای اسلامی و هزینه ریالی برای لباس و دیگر موارد کاروان نیاز داریم که تامین خواهیم کرد. برنامه ریزی انجام دادیم قبل از مجمع انتخاباتی کل نیازهای کاروان بازی های کشورهای اسلامی را برطرف کنیم که دغدغه‌ای نداشته باشیم. آنچه فراموش نمی شود ماموریت اصلی کمیته یعنی حضور در رویدادها است.

لینک کوتاه:
https://www.rahetaraghi.ir/Fa/News/351545/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

جیب خالی، پز عالی!

ماجراجویی راک و امیلی بلانت در اعماق آمازون

حمله کیهان به رضا رشیدپور: حالا که در تلویزیون نیستی دست به سرکوب می‌زنی؟!

ماجرای جالب بازیگر شدن ساعد سهیلی: چای می‌ریختم و سرویس‌ها را نظافت می‌کردم

ایرانی‌ها برای کار و تحصیل به کجاها مهاجرت می‌کنند؟

فیلم زورگیری خشن از زن اهوازی در روز روشن

ایسر از ماوس، کیبورد و پروژکتور Vero سازگار با محیط‌زیست رونمایی کرد

معرفی ویتامین E ؛ هرآنچه باید در مورد خواص و فواید ویتامین ای بدانید

سکانسی از بازی علی شادمان در سریال «یاغی»

امبر هرد: اتهاماتِ جانی دپ باعث شد نقشم در «آکوامن» کم شود

تیزر جدید «چند میگیری گریه کنی 2» منتشر شد

چهره ها/ چهره جدید شهره سلطانی در مراسم شب بازیگر

سینما یعنی... | حس خوب

رونمایی از پوستر سریال «یاغی»

مرضیه برومند از «کلیله و دمنه» می گوید

هدیه های خانم شیرزاد هم مثل خودشه

پخش مستند «میان دو منزل» به یاد عثمان محمدپرست امشب

آهنگ «ریل» با خوانندگی حامد زمانی

موزیک ویدئوی یوسف زمانی به نام "شیک"

اجرایی طنز از موسیقی معروف فیلم «پدر خوانده»

کشف دو تن انواع موادمخدر در پایتخت

اعتراض رئیس جامعه دامپزشکان به تلف شدن توله‌های «ایران»

قتل خونین پسر جوان در جشن تولد

تصادف دو خودرو با شتر 6 کشته و زخمی برجای گذاشت

پلیس باند سارقان سابقه‌دارِ منازل را زمین‌گیر کرد

اولین گلخانه زیر آب جهان با تنوع بیش از 100 نوع میوه و سبزی

دانشجویان بین‌المللی چقدر از دانشگاه‌های ایران رضایت دارند؟

آزادسازی قیمت‌ها، حالِ نمایشگاه کتاب را گرفت

صادرات را قربانی درآمد واردات نکنید

لپ‌تاپ HP Envy 16 و Envy 17.3 با پردازنده‌های گرافیکی اینتل ARC و انویدیا RTX معرفی شدند

آدرنالین پارک

جلسه کاهش زمان صدور پروانه

یک جوری انگلیسی حرف زد که همه ترکیدن!

گورماست میخوام، تقی میخوام

باجناق و شوهر خاله ترکوندن

فیلم «اخطار پنج روزه»، آماده نمایش شد

دوره زمونه عوض شده

نیکول کیدمن از زندگی تام کروز حذف شد!

این هم معنی حریم خصوصی

چهره ها/ سلفی صمیمانه فاطمه معتمدآریا با جمعی از بازیگران

صحبت های مرحوم عثمان محمدپرست در مورد یادگیری موسیقی

آهنگ «هستی من» به خوانندگی زنده یاد ناصر عبداللهی

دوتار نوازی روح نواز از استاد زنده یاد عثمان محمدپرست

ویدئویی از دوتار نوازی مرحوم عثمان محمدپرست و آواز زنده یاد استاد شجریان

تکمیل ظرفیت بهشت زهرا تا 7 سال دیگر

بازداشت شبکه فساد تعدادی از کارکنان دولت در خراسان شمالی

مرگ فرزند یوزپلنگ هم گردن تحریم‌ها افتاد؟

کلاهبرداری 50 میلیاردی با ترفند "دعانویسی و رمالی" در فضای مجازی

روایت گروگانگیری خونین در ایلام

آگهی فروش قسطی مرغ روی بیلبورد شهرداری؛ چک دو ماهه بدون کارمزد