راه ترقی

آخرين مطالب

اجرای آزمایشی طرح کالابرگ الکترونیکی در یکی از استان‌ها این هفته آغاز می‌شود اقتصاد

اجرای آزمایشی طرح کالابرگ الکترونیکی در یکی از استان‌ها این هفته آغاز می‌شود
  بزرگنمايي:

راه ترقی- سید احسان خاندوزی روز سه‌شنبه در نشست خبری ماهانه افزود: به محض اینکه این طرح به طور آزمایشی برای کل مردم این استان با موفقیت اجرا شود، می توان برای کل کشور نیز آن را تعمیم داد.

خاندوزی با تاکید بر اینکه این طرح مشکلی از نظر تامین منابع ندارد، خاطر نشان کرد: منابع آن از طریق نظام یارانه که ماهانه 28 هزار میلیارد تومان است، تامین مالی می شود.

وی ادامه داد: نظام کالابرگ الکترونیکی مشکلی در زمینه تامین مالی ندارد اما چون نظام پرداخت یارانه برای جمعیت زیادی از مردم متاثر می کند، لازم بود دولت درباره آمده بودن زیرساخت فنی آن مطمئن شود که تغییر مدیریت در وزارت کار قدری در بهره برداری این پروژه تاخیر انداخت.

تخصیص سه میلیارد دلار ارز برای واردات دارو

سخنگوی اقتصادی دولت از تخصیص بیش از سه میلیارد دلار ارز برای واردات مواد اولیه دارو و برخی داروها خبر داد و گفت: علاوه بر تخصیص ارز برای رفع فوری مشکلات صنعت دارو، ثبت سفارش اقلام مرتبط با آن نیز با فوریت و ظرف 24 ساعت انجام و تعیین تکلیف می شود.

وی با اشاره با مشکلات اخیر در حوزه تخصیص ارز برای دارو گفت: اقدامات خوبی در این زمینه انجام شد و رییس بانک مرکزی اعلام کرد که بیش از سه میلیارد دلار برای واردات مواد اولیه دارو تامین شده است.

کاهش تورم تولید در بخش صنعت و افزایش تولیدات صنعتی و معدنی

وی در ادامه با ارایه گزارشی از شاخص های اقتصادی کشور اظهار داشت: تورم فصلی بخش صنعت در تابستان 14.8 درصد کاهش یافته و به منفی 2.3 درصد رسیده است که نشان دهنده نه تنها ثبات بلکه کاهش در قیمت کالاهای صنعتی است.

خاندوزی با یادآوری اینکه تورم تولید کننده در حوزه صنعت و معدن در فصل تابستان نسبت به بهار امسال بهبود یافته است، ادامه داد: تورم نقطه به نقطه بخش صنعت تابستان نیز نسبت به تابستان پارسال 16.2 درصد و تورم سالانه بخش صنعت در تابستان 7.6 درصد کاهش یافته است.

وزیر اقتصاد تاکید کرد: در حوزه معدن نیز تورم فصلی تولیدکنندگان در بخش معدن 9.4 درصد کاهش یافته و تورم نقطه به نقطه این بخش 14 درصد و تورم سالانه 21.7 درصد کاهش پیدا کرده است.

وی افزود: این امر نشان می دهد در سمت تولیدکنندگان حوزه صنعت و معدن شاهد کاهش هستیم که امیدبخش هست که در فصول پاییز و زمستان شاهد کاهش قیمت ها خواهیم بود.

خاندوزی در عین حال تورم فصلی در بخش خدمات را افزایشی دانست و اظهار داشت: این شاخص از 2.4 درصد در بهار به 16.2 درصد در تابستان افزایش پیدا کرده است.

وی خاطر نشان کرد: زمانی که این شاخص ها منتشر شد برخی صاحب نظران آن را نوعی رکود در بخش صنعت و معدن دانستند اما شاخص های رکود و رونق با کاهش تورم متفاوت است و گزارش های تولید کالاهای صنعتی و معدنی نشان می دهد که در نیمه نخست امسال شرکت های معدنی بزرگ 12.7 درصد و شرکت های صنعتی بزرگ 5.3 درصد افزایش تولید داشته اند و میزان فروش آنها نیز در هفت ماهه امسال 9.9 درصد بیشتر شده است.

وی در عین حال یادآور شد: کنترل تورمی روند تدریجی دارد و اگر بخواهیم در مدت کوتاهی تورم را به میزان قابل توجهی کاهش دهیم و تک رقمی کنیم ، تولید با چالش و رکود مواجه خواهد شد.

سخنگوی اقتصادی دولت با اشاره به اینکه تورم تولیدکننده بخش صنعت از 46.3 درصد در فصل بهار به 30.1 درصد در تابستان رسیده است، اظهار داشت: درصد تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت در چهار فصل منتهی به این فصل تابستان نسبت به دوره مشابه سال قبل 40.4 درصد است که 7.6 درصد نسبت کاهش نشان می‌دهد.

رشد 680 درصدی فروش کالاهای متروکه

خاندوزی درباره اقدامات انجام شده تعیین تکلیف اموال تملیکی اظهار داشت: در هفت ماهه امسال انهدام کالای قاچاق 470 درصد و فروش کالاهای متروکه 680 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است.

سخنگوی اقتصادی دولت  گفت: تلاش ویژه‌ای که اموال تملیکی و سایر دستگاه‌های مرتبط در حوزه های قضایی انجام دادند موجب شده است که در هفت ماه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 470 درصد افزایش انهدام رشد کالاهای قاچاق داشته باشیم ضمن آنکه در حوزه افزایش فروش کالاهای متروکه و اموال تملیکی با رشد مواجه ایم که  رشد 680 درصدی را شاهدیم.

وی این رشد را جهش خیلی بزرگ توصیف کرد و بیان داشت: این رشد و فعالیت پس از بازدید رئیس جمهور از انبارهای تملیکی در مهر سال 1400 و دستور ایشان مبنی بر تغییر ساختار سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی رخ داد.

خاندوزی تغییر ساختار در حوزه انبارها و اموال تملیکی را موجب چالاکی و خالی شدن انبارها در راستای تعیین تکلیف کالاها برشمرد و گفت: تولیدکنندگان و افرادی که در مسیر کالاهای متروکه و رسوبی قرار داشتند؛ سریعتر تعیین تکلیف شدند که این حرکت با سرعت بالا، در این حوزه کم سابقه است.

بودجه عمرانی صرف هزینه‌های جاری نمی شود

وزیر اقتصاد با بیان اینکه از محل بودجه عمرانی برای هزینه‌های جاری استفاده نمی شود، ادعای اختصاص بودجه عمرانی برای افزایش حقوق کارکنان دولت را رد کرد و گفت: 260 هزار میلیارد تومان کل بودجه عمرانی 1401 است که 40 هزارمیلیارد تومان در 6 ماه نخست و 40 هزار میلیارد تومان هم در دوماه اخیر اختصاص یافت‌. تفکیک حساب‌های شخصی از غیرشخصی هم از شهریور شروع شد و قدم به قدم ادامه دارد.

وی درباره گلایه های پیمانکاران و فعالان اقتصادی در خصوص تخصیص پروژه های عمرانی، اظهار داشت: 40هزار میلیارد تومان کل تخصیص بود که در دو ماه گذشته 40 هزار میلیارد تومان دیگر هم اختصاص یافت.

خاندوزی درباره صدور مجوز الکترونیکی و چگونگی برخورد با متخلفان گفت: این قانون مصوب مجلس است اگر دستگاهها در ثبت صدور مجوزها کوتاهی کنند خود درگاه ملی باید این اقدام را انجام دهند و آذر ماه یعنی در همین درماه درگاه ملی این کار را انجام خواهد داد.

افزایش بودجه اشتغال به 46 هزار میلیارد تومان در سال 1401

به گفته خاندوزی، بودجه اشتغال از یک هزار و 300 میلیارد تومان بودجه اشتغال در سال 1399 به 46هزار میلیارد تومان در سال 1401 افزایش یافته است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی کشور درباره اینکه آیا قرار است اصلاحات اقتصادی و سیاسی در جامعه انجام شود، گفت: درباره تحولات سیاسی سخنگوی دولت توضیح خواهد داد اما در حوزه اقتصادی، اساسا سند تحول دولت را با فصل چرخش های تحول آفرین آغاز کردیم که این اقدامات مشخص نفطه عطفی است که دولت بر اساس آن می گوید در 4 سال خدمت چه اقداماتی انجام داده است.

وی با اشاره به تدوین سند برنامه هفتم توسعه، اعلام کرد که ابعاد تحولات اقتصادی با تدوین این برنامه و لایحه بودجه 1402 تشریح خواهد شد.

سخنگوی اقتصادی دولت در پاسخ به اینکه چرا مالیات بر عایدی سرمایه و مجموع درآمد انجام نمی شود و چگونگی پیگیری دولت و مجلس در این زمینه تصریح کرد: طرح مالیات بر عایدی سرمایه که مالیات بر سوداگری و دلالی است، جزو طرح هایی است که موجب کاهش انگیزه برای نقدینگی های غیرمولد و سفته بازی در کشور می شود.

وی با یادآوری اینکه 160 کشور دنیا این قانون را مصوب کردند و ما هم باید از تولیدکنندگان حمایت کنیم، اظهار داشت: جزئیات این طرح امسال در کمیسیون اقتصادی دولت نهایی شد و در دستور کار مجلس نیز قرار دارد و به محض تصویب، دولت آن را اجرایی خواهد کرد.

خاندوزی ادامه داد: خرداد امسال طرحی به نام قانون مالیات های مستقیم در وزارت اقتصاد تهیه شده و آماده ارسال به کمیسیون اقتصادی دولت است.

وزیر اقتصاد اظهار داشت: درباره اینماد و وجود تعارض در آن گفت: اختلاف نظر یا تعارضی در این زمینه وجود ندارد.

برنامه دولت برای پایش نقدینگی و کنترل تورم

سخنگوی اقتصادی دولت درباره اینکه با توجه به اینکه پرداختها در ماههای پایانی سال بیشتر می شود، برنامه دولت برای جلوگیری از افزایش تورم در ماههای پایانی سال چیست، گفت: کمیته و کارگروهی که با دستور رییس جمهور در پایش تورم ایجاد شد با حضور معاون اول جلساتی تشکیل می شود و دستگاهها گزارش عملکرد خود را ارائه می دهند.

وی ادامه داد: بانک مرکزی هدف‌گذاری رشد نقدینگی خود را مشخص کرده که به بانکها ابلاغ می شود و بانک مرکزی در این جلسات از پایش نقدینگی گزارش می دهد. برخی دستگاهها در زمینه مصوبات عقب ماندگی داشتند و این انحراف به آنان تذکر اده شده که 15 روز بعد در جلسه باید انحرافات و عقب ماندگی را جبران کنند که این اقدامات در ماههای آینده تاثیر خود نشان می دهد.


درخواست از مجلس درباره اصلاح روند بررسی بودجه

خاندوزی در پاسخ به این سوال ایرنا که نظر دولت نسبت به طرح تفکیک بررسی احکام و بودجه لایحه بودجه و دومرحله ای شدن آن، اظهار داشت: سازمان برنامه و بودجه در ساختار بودجه اصلاحاتی وارد کرد و درخواستم این است آنانی که در طراحی این طرح نقش دارند، در مسیر همین کمیسیون و سازمان برنامه و بودجه باشد.

وی در عین حال خاطرنشان کرد: اما درمجموع از هر اقدامی که باعث شفافیت مالی باشد و به واقعی تر شدن بودجه کمک کند حمایت می کنیم.

لینک کوتاه:
https://www.rahetaraghi.ir/Fa/News/373916/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

یادواره شهید ییلاقی اشرفی و شهید کشوری در بهشهر برگزار می‌شود

انقلاب اسلامی به برکت خون‌ شهدا مسیر رشد و توسعه را طی می‌کند

نام جانبازان به عنوان گنجینه‌هایی پرافتخار در تاریخ ایران اسلامی می‌درخشد

شهدا و ایثارگران مظهر صلابت این مرز و بوم هستند

نسل‌های انقلاب مدیون خون‌های پاک شهدا هستند

تکریم ایثارگران، تکریم فرهنگ ایثار و شهادت است

ترس و فرار گیلدخت در جنگل

بازی حسن معجونی و همسرش در فیلم «بهروز افخمی»

بگم خرابتم قول میدی تعمیرم کنی؟

سلبریتی‌هایی که زندان بوده‌اند و نمی‌دانستید!

گزارش محمدرضا احمدی در روز رقابتِ حساس جام‌جهانی

عدسی بخور که آهن داره

موسیقی ناکوک متن؛ ساحلی نا امن برای سریال ایرانی

نقش ارکسترهای دولتی در دوران خاموشی چراغ کنسرت‌ها چیست؟

نماهنگ احسان خواجه امیری به اسم «دارم میام پیشت»

موزیک ویدئوی «بیتاب» با خوانندگی علی منتظری

کاهش دمای هوا و بارش برف و باران در نوار شمالی کشور

تصاویری از بارش برف در تهران

یکی از متهمین شهادت سید روح‌الله عجمیان: تاکنون چنین خشونتی ندیده بودم!

حرکت موتورسوارها کنار هم حادثه آفرید

ماجرای شهادت یک بسیجی با پنجه بوکس و آجر

چرا ‌آثار ‌ناملموس ایران مشترکا با برخی کشورها ثبت جهانی شد؟

برخورد مرگبار قطار با یک دانش‌آموز در اندونزی

حکم ضاربان شهید عجمیان امروز صادر می شود

توضیحات علوم پزشکی تبریز درباره فوت دانش‌آموز دختر 15 ساله: او در پارک بی هوش شده بود

ردیابی گسترش ویروس ها با کمک برچسب زنی ژنتیکی پشه ها

فضانوردان چینی به زمین بازگشتند

بینی الکترونیکی سرطان پروستات را از بوی ادرار تشخیص می‌دهد

واکنش‌های منفی نسبت به حضور ربات‌های قاتل در پلیس آمریکا

معرفی کتاب "عطر عربی" به روایت وحید آقاپور آذر

بخشی از کتاب/ آدم هرجا باشه عادت میکنه

«خوبی‌های خوبان» رمانی تازه از علی موذنی منتشر شد

سنگ درون‌گرا، باد برون‌گرا

مهدی رضا زاده شاعر نوپرداز درگذشت

واژه سال آکسفورد انتخاب شد

آمریکای جو بایدن را جدی بگیرید ...

کارنامه دیکتاتورهای کوچک از وحشی‌گری خیابانی تا اعتصاب اجباری

مراقب جنازه برجام باشید!

با برگزاری بیست و نهمین همایش بیمه و توسعه،دستاوردها و خدمات فناورانه بیمه پارسیان معرفی شد

پیشگیری از لغزندگی معابر در غرب تهران/ تردد روان در 54 کیلومتر محور بزرگراهی منطقه 22

برگزاری اختتامیه نخستین دوره لیگ بازی‌های افراد دارای معلولیت پایتخت

شناسایی نقاط پرخطر ترافیکی در منطقه 13

آماده‌سازی دو بوستان و سه معبر در منطقه 15 برای تردد معلولان

دیدار مدیرکل بنیاد هرمزگان با خانواده‌های معظم شاهد و ایثارگر

نشست نماینده ولی فقیه در بنیاد با نخبگان شاهد و ایثارگر گیلان/امنیت کشور به زنده نگه داشتن فرهنگ ایثار و شهادت وابستگی دارد

سینمای ورشکسته و دستمزدهای نجومی بازیگران!

سریالی که همه چیزش عجیب است اما هیچ‌کس تعجب نمی‌کند!

چرا فکر کردی دیوانه شده؟

ناسا چگونه فضانوردان خود را انتخاب می‌کند؟

تصویر جمعی ما از معتاد کلیشه‌ای است