راه ترقی

آخرين مطالب

صنعت نفت عربستان سعودی؛ از حاشیه تا متن نوشتارها

صنعت نفت عربستان سعودی؛ از حاشیه تا متن
  بزرگنمايي:

راه ترقی - هم میهن /متن پیش رو در هم میهن منتشر شده و بازنشر آن در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست
پیمان قناعتی‌فرد| وزیر انرژی عربستان در حاشیه بیست ‌و هفتمین اجلاس تغییرات اقیلمی سازمان ملل متحد تاکید کرد: «عربستان در مسیر نیل به هدف به صفر رساندن کربن تا پیش از سال 2060 میلادی قرار داشته و با بهره‌گیری از به‌روزترین فن‌آوری‌های دنیا، این هدف را با جدیت دنبال می‌کند.» بن‌سلمان ادامه داد: با استناد به تمامی شاخص‌ها، در‌حال‌حاضر می‌توان ادعا کرد شرکت آرامکوی عربستان کمترین مقدار انتشار گاز متان را دارد.
تاریخچه اکتشاف نفت در شبه‌جزیره
در ماه مارس سال 1938 شرکت آمریکایی «استاندارد اویل کالیفرنیا» و شریک آن «تگزاس اویل»، در منطقه دمام واقع در جنوب‌شرقی کشور سعودی، به طلای سیاه دست یافتند. شرکت استاندارد اویل 29 ماه مه 1933 از پادشاه وقت سعودی امتیاز اکتشاف را اخذ کرده بود که بیش از چهار سال بعد، موفق به کشف نفت شد. متعاقب چهار سال کاوش بی‌حاصل در اکتشاف نفت، نخستین موفقیت در سال 1938 و در محل هفتم حفاری در منطقه دمام در چند کیلومتری شمال شهر ظهران گزارش شد و از این رو این چاه نفت، دمام شماره 7 نامیده می‌شود.
درباره آرامکو بیشتر بدانیم
آرامکو شرکت ملی نفت عربستان سعودی با مالکیت تام دولت این پادشاهی است. این شرکت از منظر حجم مالکیت ذخایر نفت خام و گاز طبیعی، به‌عنوان یکی از ثروتمندترین شرکت‌های جهان در حوزه انرژی شناخته می‌شود. آغاز عملیاتی شدن آرامکو به سال 1933 برمی‌گردد. در آن هنگام دولت عربستان سعودی با انعقاد قراردادی انحصاری با شرکت استاندارد اویل کالیفرنیا موسوم به «شورون»، امتیاز اکتشاف نفت در عربستان سعودی را به این شرکت واگذار کرد. در سال گذشته، ارزش بازار آرامکو، تا 10 تریلیون دلار آمریکا برآورد و اعلام شد. دفتر ستادی آرامکو در شرق شبه‌جزیره و در شهر ظهران واقع شده است.
لازم به ذکر است این شرکت سعودی مالک بالاترین حجم ذخایر تثبیت‌شده نفتی است. آرامکو تمامی ذخایر نفت خام کشور عربستان سعودی را که حجم آن برابر با حدود 260میلیارد بشکه، یعنی حدود ربع مجموع ذخایر نفت فعلی جهان است، در اختیار دارد. آرامکو در فهرست 10 شرکت برتر جهان در زمینه تولید گاز قرار دارد. این شرکت سعودی در زمینه تولید و صادرات گاز مایع طبیعی در جهان، از اهمیت و جایگاه ممتازی برخوردار است. به نوشته بلومبرگ، سود خالص آرامکوی سعودی تقریبا با سود خالص شرکت‌های اپل و اکسون موبیل برابر است. به گزارش همشهری آنلاین، در سال 1948 شرکت استاندارد اویل نیوجرسی ملقب به «موبیل»، 30 درصد و شرکت سوکونی وکیوم موسوم به «اکسون»، معادل 10درصد از سهام آرامکو را خریداری کردند.
همچنین شرکت استاندارد اویل کالیفرنیا و شرکت نفت تگزاس به‌عنوان سرمایه‌گذار در یکدیگر ادغام شده و هریک سهمی برابر با 30درصد را به خود اختصاص دادند. در سال 1950، ملک عبدالعزیز بن آل سعود با تصمیم به ملی کردن تاسیسات نفت کشور، شرکت آرامکو را وادار کرد سود حاصل از فروش نفت را به صورت مساوی و پنجاه-پنجاه میان شرکت و دولت عربستان تقسیم نماید. چند سال پیش از این ماجرا نیز جریان مشابهی برای شرکت‌های نفتی آمریکایی در ونزوئلا روی داده بود. دولت ایالات متحده آمریکا با به کار بستن آنچه «ترفند طلایی» خوانده می‌شد، میزان سودی را که شرکت‌های وابسته به آرامکو در نتیجه تقسیم سود‌های نفتی با آل‌سعود از دست داده بودند، به صورت تخفیف مالیاتی به آن‌ها اعطا کرد. در سال 1973، دولت عربستان سعودی 25درصد از سهام آرامکو را از آن خود ساخت. این رقم تا سال 1975 به 60درصد افزایش یافت و تا سال 1980 با تصاحب 100درصد سهام شرکت، کنترل کامل آرامکو در ید اختیار دولت سعودی قرار گرفت. در ماه نوامبر سال 1988 بود که شرکت نفتی عربستان-آمریکا، نام خود را به شرکت نفت عربستان سعودی یا سعودی آرامکو تغییر داد.
الغوار؛ وسیع‌ترین میدان نفتی جهان
 آرامکو مالک میدان نفتی الغوار بوده که به اذعان کارشناسان، وسیع‌ترین میدان نفتی جهان به ‌شمار می‌آید. جهت روشن شدن موضوع، ذکر این نکته لازم است که برآورد می‌شود حجم ذخایر این میدان نفتی حدودا 10برابر مجموع ذخایر نفتی ایالات متحده است. این میدان نفتی در فاصله یکصد‌کیلومتری از جنوب غربی شهر ظهران و در غرب دو شهر احسا و هفوف واقع شده است. الغوار در سال 1948 توسط شرکت نفتی آمریکایی اکسون کشف شد. مجموع ذخیره درجای نفت خام این میدان، در حدود 170میلیارد بشکه برآورد می‌شود و حجم ذخایر قابل‌برداشت آن نیز بالغ بر 48‌میلیارد بشکه تخمین زده می‌شود. ظرفیت تولید نفت خام میدان الغوار 3میلیون و 800هزار بشکه در روز و ظرفیت تولید گاز آن برابر با 57میلیون متر‌مکعب در روز است. میدان نفتی الغوار 250کیلومتر طول و 15کیلومتر عرض دارد و به صورت نوار پیوسته‌ای از سمت شمال به جنوب کشیده شده است.
عربستان، از بنیانگذاران اوپک
سازمان کشورهای صادرکننده نفت موسوم به اوپک، در سال 1960 میلادی و در بغداد پایتخت عراق پایه‌گذاری شد. ایده اولیه راه‌اندازی این سازمان هنگامی مطرح شد که خریداران اصلی نفت خاورمیانه، با لابیگری و بدون هماهنگی قبلی با کشورهای تولیدکننده این کالای استراتژیک، قیمت نفت را پایین آوردند که در نتیجه، بازار جهانی نفت و حتی مشتقات آن سیر نزولی در پیش گرفت. در واکنش، وزرای نفت دو کشور بزرگ تولید‌کننده نفت در جهان، یعنی عربستان و ونزوئلا، ضمن برگزاری نشستی مشترک، بر لزوم تاسیس یک سازمان متحد بین تولیدکنندگان نفت تاکید و رایزنی‌ها با سایر تولیدکنندگان را آغاز کردند. سرانجام در سال 1960 میلادی اجلاسی در بغداد تشکیل شد و 5 کشور ایران، عربستان، عراق، ونزوئلا و کویت، سازمان کشورهای صادرکننده نفت را پایه‌گذاری کردند. خط مشی محوری این سازمان، رفع انحصار شرکت‌های بزرگ نفتی و ایجاد وحدت رویه بین کشورهای صادر‌کننده نفت اعلام شد.
جالب است بدانید بر اساس گزارش ویستانیوز، اوپک تا نزدیک به بیش از یک دهه توفیق چندانی نداشت، تا جایی‌که قیمت نفت در دهه اول تاسیس اوپک، حتی روند نزولی داشت. البته از سال 1971 با تلاش و مبارزه سازمان، قیمت نفت کمی تعدیل شد. شرکت‌های بزرگ نفتی که تشکیل چنین سازمانی و ایجاد وحدت رویه بین کشورهای تولید‌کننده نفت را به زیان خود می‌دیدند، مبادرت به تحریم و حتی تحقیر اوپک و سیاست‌های این سازمان کردند تا جایی که درخواست دبیرکل اوپک را جهت ملاقات و مذاکره نپذیرفتند؛ ولی بعدها با پیوستن اعضای جدید و کشورهای دیگر، شرکت‌های نفتی متوجه شدند دیگر نمی‌توانند مانند سابق، قیمت نفت را یک‌جانبه و تنها بر اساس سود خود تعیین کنند.
شاهزاده عربستان رودرروی بایدن
کمتر از یک ماه پیش اوپک‌پلاس تحت هدایت دولت سعودی، اعلام کرد کشورهای عضو درخصوص موضوع کاهش تولید نفت به میزان دو‌میلیون بشکه در روز از ماه نوامبر سال جاری، به اجماع رسیده‌اند. به عقیده کارشناسان، اقدام اوپک‌پلاس در پاسخ به اوضاع نابسامان بازار جهانی نفت صورت گرفت که دلایل اصلی آن از منظر فعالان حوزه انرژی، تهاجم روسیه به اوکراین، وضع تحریم‌ غرب علیه بازار نفت روسیه، درکنار مصوبهگروه 7 در اعمال سقف قیمت بر تجارت نفت خام این کشور اعلام شده است. تحریم‌های اتحادیه اروپا بر نفت خام و محصولات نفتی روسیه به ترتیب در ماه‌های دسامبر و فوریه به مرحله اجرا درخواهد آمد. مصوبه اوپک‌پلاس با خشم و واکنش تند واشنگتن مواجه شد، تا جایی‌که جو بایدن بلافاصله اعلام کرد عواقب تصمیم اوپک‌پلاس برای کاهش تولید نفت، گریبان‌گیر دولت عربستان خواهد بود. او در آن زمان تاکید کرد کنگره ایالات متحده بازنگری روابط واشنگتن و ریاض را در دستور کار دارد.
وزیر امور خارجه عربستان در واکنش به اظهارات مقامات آمریکایی در خصوص لزوم بازنگری در روابط با کشور متبوعش گفت: «رابطه عربستان با ایالات متحده ساختاری است و تحت‌الشعاع مسائل این‌چنینی قرار نمی‌گیرد. روابط دو کشور راهبردی است و در جهت برقراری امنیت و ثبات در منطقه رقم می‌خورد.»

لینک کوتاه:
https://www.rahetaraghi.ir/Fa/News/374148/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

یادواره شهید ییلاقی اشرفی و شهید کشوری در بهشهر برگزار می‌شود

انقلاب اسلامی به برکت خون‌ شهدا مسیر رشد و توسعه را طی می‌کند

نام جانبازان به عنوان گنجینه‌هایی پرافتخار در تاریخ ایران اسلامی می‌درخشد

شهدا و ایثارگران مظهر صلابت این مرز و بوم هستند

نسل‌های انقلاب مدیون خون‌های پاک شهدا هستند

تکریم ایثارگران، تکریم فرهنگ ایثار و شهادت است

ترس و فرار گیلدخت در جنگل

بازی حسن معجونی و همسرش در فیلم «بهروز افخمی»

بگم خرابتم قول میدی تعمیرم کنی؟

سلبریتی‌هایی که زندان بوده‌اند و نمی‌دانستید!

گزارش محمدرضا احمدی در روز رقابتِ حساس جام‌جهانی

عدسی بخور که آهن داره

موسیقی ناکوک متن؛ ساحلی نا امن برای سریال ایرانی

نقش ارکسترهای دولتی در دوران خاموشی چراغ کنسرت‌ها چیست؟

نماهنگ احسان خواجه امیری به اسم «دارم میام پیشت»

موزیک ویدئوی «بیتاب» با خوانندگی علی منتظری

کاهش دمای هوا و بارش برف و باران در نوار شمالی کشور

تصاویری از بارش برف در تهران

یکی از متهمین شهادت سید روح‌الله عجمیان: تاکنون چنین خشونتی ندیده بودم!

حرکت موتورسوارها کنار هم حادثه آفرید

ماجرای شهادت یک بسیجی با پنجه بوکس و آجر

چرا ‌آثار ‌ناملموس ایران مشترکا با برخی کشورها ثبت جهانی شد؟

برخورد مرگبار قطار با یک دانش‌آموز در اندونزی

حکم ضاربان شهید عجمیان امروز صادر می شود

توضیحات علوم پزشکی تبریز درباره فوت دانش‌آموز دختر 15 ساله: او در پارک بی هوش شده بود

ردیابی گسترش ویروس ها با کمک برچسب زنی ژنتیکی پشه ها

فضانوردان چینی به زمین بازگشتند

بینی الکترونیکی سرطان پروستات را از بوی ادرار تشخیص می‌دهد

واکنش‌های منفی نسبت به حضور ربات‌های قاتل در پلیس آمریکا

معرفی کتاب "عطر عربی" به روایت وحید آقاپور آذر

بخشی از کتاب/ آدم هرجا باشه عادت میکنه

«خوبی‌های خوبان» رمانی تازه از علی موذنی منتشر شد

سنگ درون‌گرا، باد برون‌گرا

مهدی رضا زاده شاعر نوپرداز درگذشت

واژه سال آکسفورد انتخاب شد

آمریکای جو بایدن را جدی بگیرید ...

کارنامه دیکتاتورهای کوچک از وحشی‌گری خیابانی تا اعتصاب اجباری

مراقب جنازه برجام باشید!

با برگزاری بیست و نهمین همایش بیمه و توسعه،دستاوردها و خدمات فناورانه بیمه پارسیان معرفی شد

پیشگیری از لغزندگی معابر در غرب تهران/ تردد روان در 54 کیلومتر محور بزرگراهی منطقه 22

برگزاری اختتامیه نخستین دوره لیگ بازی‌های افراد دارای معلولیت پایتخت

شناسایی نقاط پرخطر ترافیکی در منطقه 13

آماده‌سازی دو بوستان و سه معبر در منطقه 15 برای تردد معلولان

دیدار مدیرکل بنیاد هرمزگان با خانواده‌های معظم شاهد و ایثارگر

نشست نماینده ولی فقیه در بنیاد با نخبگان شاهد و ایثارگر گیلان/امنیت کشور به زنده نگه داشتن فرهنگ ایثار و شهادت وابستگی دارد

سینمای ورشکسته و دستمزدهای نجومی بازیگران!

سریالی که همه چیزش عجیب است اما هیچ‌کس تعجب نمی‌کند!

چرا فکر کردی دیوانه شده؟

ناسا چگونه فضانوردان خود را انتخاب می‌کند؟

تصویر جمعی ما از معتاد کلیشه‌ای است