راه ترقی

آخرين مطالب

یک گزارش از اهدای "اسناد خاندانی" و چند سند دیگر انديشه

یک گزارش از اهدای "اسناد خاندانی" و چند سند دیگر
  بزرگنمايي:

راه ترقی - ایسنا / تازه‌ترین فعالیت‌های معاونت اسناد ملّی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران در حوزه تنظیم و توصیف اسناد، اهدای مجموع اسناد خاندانی و برگزاری کارگاه اسنادی، تشریح شد.
به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، اداره کل تنظیم و توصیف اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملّی جمهوری اسلامی ایران، اسنادِ وزارت امور اقتصادی و دارایی با محتوای اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و اداری بین سال های 1310 تا 1340 شمسی را در سال جاری تنظیم و توصیف کرده است.
اسنادِ چهار دهه وزارت امور اقتصادی و دارایی تنظیم و توصیف شد
اسنادِ تنظیم و توصیف شده مربوط به اداره نظارت و بازرسی وزارت دارایی است. در این اسناد علاوه بر جنبه های اقتصادی که از وظایف اصلی این وزارتخانه است، می توان اسنادی از امور اداری و اوضاع سیاسی و اجتماعی آن دوره را مشاهده کرد.
از مهمترین موضوعات اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و اداری موجود در اسناد وزارت امور اقتصادی و دارایی اسنادِ تولید، توزیع و نظارت بر انبارهای کالاهای استراتژیک مانند غلات، قند و شکر، احداث راه های شوسه و راه آهن با مشارکت شرکت‌ها و کنسرسیوم های خارجی، تامین اعتبار و احداث ساختمان های ادارات، کارخانه ها، بیمارستان ها و سایر ابنیه،تعیین و جمع آوری مالیات از کشاورزان و اصناف مختلف،رسیدگی به تخلفات رؤسا و کارکنان ادارات دارایی در کشور و نارضایتی مردم از آن‌ها، انعکاس اعتراضات و اعتصابات جوامع کارگری و اقشار مردم به دلیل سوء عملکرد رؤسای ادارات و پیشکاری‌های دارایی و قوانین، تصویبنامه‌ها و آئین‌نامه‌های مربوط به تشکیل و تاسیس وزارت‌خانه‌ها و ادارات مختلف است.
همچنین مکاتبه وزارت دارایی با دانشگاه‌ها جهت احداث ساختمان‌های مورد نیاز آن‌ها از جمله ساختمان راکتور اتمی دانشگاه تهران، ضرب الاجل انگلیس به ایران برای تخلیه کالاهای باقی مانده در بندر هامبورگ آلمان در جریان جنگ جهانی دوم و مذاکره هویدا برای استمهال از آنها، خرید زمین جهت احداث فرودگاه مهرآباد و اختلاف دولت با مالکین و صادرات خاک سرخ جزایر خلیج فارس به هند عناوین چند نمونه از پرونده های مهم در مجموع اسنادِ تنظم و توصیف شده در معاونت اسناد ملّی است.
بازار

راه ترقی


تنظیم و توصیف این اسناد به دو دلیل حائز اهمیت است. نکته نخست اینکه به دلیل عدم توسعه دیوان سالاری تا سال های پایانی دهه 1320 در ایران، امور اقتصادی اعم از تولید، توزیع و نظارت در وزارت دارایی( مالیه) متمرکز بود، بنابراین فراگیری و فراوانی موضوعات مورد نیاز جامعه محققین و پژوهشگران در این اسناد کاملا مشهود است و در ادامه به دلیل دوره گذار به سوی دیوان سالاری نوین و تاسیس نهادها و موسسات مختلف به منظور عهده دار شدن وظایف متعدد وزارت دارایی، به خوبی می توان اثری از پیشینه این موسسات را در اسناد وزارت دارایی جست‌وجو کرد.
اسناد مهم استان مازندران به سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران اهدا شد
همچنین در راستای حفاظت بهینه از اسناد ارزشمند خاندانی، مجموعه اسناد و مدارک آرشیوی ارزشمند متعلق به خاندان متنفذ و گسترده «اشرفی»، مربوط به منطقه بهشهر و مازندران به سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران اهدا شد و در گنجینه آرشیو ملّی قرار گرفت.
این مجموعه اسناد و مدارک آرشیوی ارزشمند متعلق به خاندان «اشرفی» از خاندان های بزرگ منطقه «اشرف» سابق و بهشهر کنونی است که توسط افسانه اشرفی به سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران اهدا شده است.
بنابراطلاعات موجود، این خاندان در دوره صفویه و به دستور شاه‌عباس صفوی برای حفظ و نگهداری کاخهای سلطنتی در منطقه«اشرف» ساکن شدند و تا دوره قاجاریه، در این ناحیه و توابع آن حاکمیت سیاسی و نظامی داشتند. گستره موضوعی، جغرافیایی و تاریخی این مجموعه اهدایی، منطقه استرآباد (گرگان کنونی)، بخشهایی از گیلان و مناطقی دیگر از مازندران را از دوره صفویه تا پهلوی دوم دربر می‌گیرد.
بیشترین اسناد موجود از افراد خاندان اشرفی در متعلق به عباسقلیخان اشرفی میرپنجه سرهنگ، سرحددار و حاکم منطقه اشرف است. عباسقلیخان اشرفی، پسر حاج میرزا مهدی اشرفی مستوفی و نوه میرزا محمدیوسف اشرفی مستوفی، مستوفیالممالک دیوان در عهد آقا محمدخان قاجار بوده است.
از مهمترین اسناد این سه مجموعه، می‌توان به اهدای 2 فقره حکم (دیوانی و شرعی)، 52 برگ اصل سند و 92 برگ کپی سند از انواع رقم دوره صفوی و فرمان قاجاری، حکم و تعلیقه، وقفنامه، مصالحه و اجارهنامه، عقدنامه، اوراق حکمیه ، استشهاد و استعلام، احکام محکمه شرع و عدلیه، مکتوبات اخوانی و دیوانی و عرائض اشاره کردکه مربوط به سال های (903 – 1356 قمری) و (1302 – 1341 شمسی) هستند.
دیگر اسناد اهدایی مهم این خاندان،‌ شامل 1 فقره فرمان و10 فقره حکم (دیوانی و دولتی، نظامی و شرعی) اصلی و 155 برگ اصل سند و 410 برگ کپی سند از انواع رقم صفوی تا فرمان قاجاری، هبهنامچه، قرار و اذننامچه، متارکه‌نامه (در معنی و موضوع صلح و ترک دعوی ملکی)، اوراق حکمیه و استشهاد و استعلام، ذمه‌نامه، مکتوبات اخوانی و دیوانی و عرائض متعلق به دوره زمانی (900 – 1351ق) می‌شوند.
14 جلد دفتر ، 9 جلد دفترچه و 1 برگ بریده روزنامه در میان دفاتر و متعلق به دوره زمانی 1331-1359قمری، 1302-1382شمسی و 1930-1937میلادی، مبتنی‌بر صورت‌های سیاقیه و غیرسیاقیه حساب عواید و مخارج املاک و دارائی‌های خانواده اشرفی و تعدادی دفاتر دستنویس دروس دانشگاهی و یادداشت‌های درسی مهندس محمد اشرفی هنگام تحصیل در دانشگاه مون پیله فرانسه در دهه 1930میلادی از دیگر اسناد مهم اهدایی است.
برگزاری کارگاه «معرفی پیش نویس مدل مفهومی توصیف زمینه های اسنادی»
برگزاری کارگاه «معرفی پیش نویس مدل مفهومی توصیف زمینه های اسنادی» با همکاری اداره کل فرآهم آوری و ارزشیابی اسناد از دیگر فعالیت های معاونت اسناد ملّی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران است.
در این کارگاه ​بهناز زرین کلکی مشاور معاون اسناد ملّی و مدرس این کارگاه، مدل مفهومی توصیف زمینه‌ای اسنادی ( RiC-CM ) را تشریح کرد.
او در توصیف این مدل مفهومی گفت: در این مدل چارچوب‌های قراردادهای مورد توافق بین‌المللی برای توصیف و مدیریت اسناد ارائه شده و این مدل مفهومی همچنین بر فراداده‌های توصیف، کنترل، و امکان دسترسی به اسناد با ارزش دائمی و فراداده های مدیریت و قابلیت استفاده از اسناد نیز متمرکز بوده است.
زرین کلکی تاکید کرد: مدل مفهومی توصیف زمینهای اسنادی( RiC-CM ) پایه معنایی و ساختاری را برای توسعه سامانه‌های توصیف اسنادی یا واحدهای توصیف در سامانه‌های مدیریت اسناد فراهم می‌کند و این مدل برای شناسایی و تطبیق طیف گسترده‌ای از نیازهای توصیف و دسترسی به اسناد در نظر گرفته شده تا از فن آوری های معنایی و گراف پشتیبانی کند.
مشاور معاونت اسناد ملّی یادآور شد: در سپتامبر 2016، اولین پیش نویس RiC-CM برای اظهار نظر عمومی منتشر شد و در سال 2019 بر اساس اظهار نظرات اصلاحاتی صورت گرفت و در سال 2021 نسخه دوم پیش نویس RiC-CM تغییرات قابل توجهی را به همراه داشت. این تغییرات بر اساس بازخورد گسترده از جامعه حرفه‌ای و همچنین بازتاب‌های جدید در بخشی از کارگروه حرفه ای توصیف آرشیوی صورت گرفت.

لینک کوتاه:
https://www.rahetaraghi.ir/Fa/News/501699/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

چاره‌ای به جز کنار آمدن با من را ندارید

تقلید صدای رضا گلزار و مهران مدیری رو آنتن زنده

تبریک نوروز به زبان فارسی توسط گوینده خبر تلویزیون لبنان

کی این سریال طنز قدیمی رو یادش هست؟

سیاوش طهمورث؛ نوروز تهران بهترین جای دنیاست

باید برای این قالی جشن برپا کنیم

لبریز از تلخی و معما، مثل دیدار با عشق قدیمی

آهنگ «دل» از رضا بهرام

حضور مدیران شبکه نسیم در پیست «دست فرمون»

این تتوی الکترونیکی می‌تواند استرس افراد را تشخیص دهد

دو خط کتاب/ عقل و هوشیاری زمانی آغاز می‌شود که...

اجرای نقاشی دیواری شهری در منطقه 19 همزمان با بهار طبیعت

بدون مجوز از اراضی عباس‌آباد عکاسی کنید و جایزه بگیرید

ساخت 81 هزار مترمربع معبر جدید درغرب تهران

تردد روان خودروها در بزرگراه آزادگان شمال

پیاده روی سریال ها روی اعصاب مخاطب

رمضان، ماه بندگی و بهترین فرصت برای بزرگداشت یاد شهدا

دو ویژه برنامه رمضانی از آنتن رادیو نمایش شنیدنی می‌شوند

دیگه عاشق شدن فایده نداره

امنیت، وحدت، انسجام و اقتدار جمهوری اسلامی ایران حاصل خون مطهر شهیدان است/ شهدا با عمل به ما آموختند که می‌توانیم با اتکا به خدا بر مشکلات فائق شویم/ وصیت‌نامه شهدا منبع الهام‌بخشی برای اقدام و عمل است

تقدیر قاضی‌زاده هاشمی از 250 نفر از فعالان جهادی و فرهنگی حوزه ایثار و شهادت

هنرمندی که شخصیت های نمادین دیزنی را از حیوانات به انسان و بالعکس تبدیل می‌کند

اجرای زنده آهنگ «بخواب دنیا» از مهدی جهانی

چرا وقتی مریض می شویم، یک طرف بینی مسدود می شود؟

داستان صوتی/ «آن‌ شرلی» فصل دوم- قسمت سوم

جاده کرج - چالوس بسته شد؛ احتمال سقوط سنگ

آخرین وضعیت راه‌ها در دومین روز از سال جدید؛ جاده کرج - چالوس بسته شد

اصغر قندچی، پدر صنعت کامیون سازی ایران

عین پسرخاله پیر پسر میشی!

اعلام زمان‌ پخش ویژه‌برنامه‌های ماه رمضان از تلویزیون

قتل هولناک مرد اصفهانی در خانه‌اش؛ انگیزه قاتل چه بود؟

پخش تلویزیونی فیلم‌های «فجر» اکران سینمایی را منتفی می‌کند؟

اجرای ویژه‌برنامه رمضانی تلویزیون توسط فرزاد جمشیدی

افزایش 2 هزار تنی پسماند در پایتخت

همه دست به دست هم دادن تا خورشید شکار کنه

موتورسواران به‌راحتی صاحب گواهینامه می‌شوند

چرا تب با هذیان و کابوس همراه است؟

آهنگ «زیبای لعنتی» از امیرعباس گلاب

تغییر ساعت؛ دعوایی که تمامی ندارد

تصادف مرگبار پژو و مینی بوس در هرمزگان؛ یک نفر جان باخت

این روزا حواسمون به سالمندامون باشه

لذت ببر از زندگی حتی به غلط

پخش عاشقانه های آقا ماشالله از بلندگو

رقص آذری احسان علیخانی با گروه رقصنده در خوی

دفتر رهبر انقلاب پنج‌شنبه را اول ماه مبارک رمضان اعلام کرد

سایه «بازداشت» بر سر پوتین

بازیگران مشهور هالیوود که از فیلم خود اخراج شدند

روز پرحادثه اتوبان کاشان و تهران

هشدار بروز سیل و طغیان رودخانه‌ها در 2 هفته اول فروردین

آهنگ «با تو» از ماکان بند