راه ترقی

آخرين مطالب

درنگی بر «دودمان» رمان محمود دولت‌آبادی انديشه

درنگی بر «دودمان» رمان محمود دولت‌آبادی
  بزرگنمايي:

راه ترقی - اعتماد / کدام چیز با چه زبان یکسر وعده و تهدید و به واسطه چه پشتوانه نامریی و ترش‌رویانه و دور از دسترس در کجای تاریخ پنهان مانده است که تا هنوز و در اولین سال قرن نو، نویسنده را بر آن داشته از دودمان بر باد رفته سال‌های نه‌چندان دور، به تکرار و از دریچه‌ای پنهان و شکننده و دور از همه آن گذشته‌ها، با واژگانی دردآکند و دلهره‌آور و به قول خودش رازآلود قصه بگوید و واداردمان به دوباره و بازخوانی پشت سر. این چه رنج تا به ناکجا کشیده بی‌درمانی است که دولت‌آبادی را، ادبیات را و حافظه گنگ و مغشوش تاریخ شفاهی ادبیات را یارای فراموشی آن نیست؟
واژه‌ها، این منشیان شهزاده‌وار در رفتار و سایه‌وار در رنگ‌پریدگی مدام روشنایی‌ها از جان خسته این نویسنده دردآکند چه می‌خواهند و مختصر آنکه این زیبایی مجسم از کدام گوشه ذهن پریشان‌خاطر و سترگ و غم‌انگیز او به روی دفتر گسیل می‌شوند تا پرده از روی کدام باکرگی برگیرند؟ تاریخ دیرینه، تمدن بزرگ، نژاد برتر، پهنه پر‌نام و نشان یا سرزمین همیشه در قلمرو مغضوب ستمگران و زیاده‌خواهان؟ کی در کجاست و چرا؟
در «دودمان» این تازه‌ترین اثر محمود دولت‌آبادی که در 82 سالگی‌اش به رشته تحریر درآمده می‌خوانیم: 
«دانسته نیست این راه کی پایان خواهد یافت، نه، دانسته نیست.همه جنبه‌های این نقش کهنه، این نقش کند یا این تصویر گنگ وناشناخته باقی‌اند و آن چه در نظر آید بس شمایلی تک‌بعدی ست درنگاه عابری که مگر برآن نظری کند وبگذرد مثل گذر از کنار یک نقاشی باسمه‌ای یا تصویری که با دوربین یک عکاس کوچه گردشکار شده باشد!»
جیمز جویس می‌گوید یک زن گناه را به زمین آورد و آقای کلمه انگار می‌خواهد در «دودمان» بار تمامی این گناه را به تنهایی به دوش بکشد. روح سرگردانش را در آیینه تاریخ بازبتاباند و سلاخی‌اش کند. ناگفته‌هایش را، دردهایش را و تمناهایش را از این هزار و یک تکه پهن شده بر دیوار دوباره از نو سرهم کند تا شاید، شاید ما، اهالی این پهناور درهم و برهم تنها و تنها یک تکه از آن را‌برداریم برای خلوت‌مان، خلوت‌مان را از نو بازسازه‌نمایی کنیم و خود را در آن نقاشی باسمه‌ای پیدا کنیم که اگر این شده بود شاید نیازی به این همه دردخوانی یکسره به تعبیری دیگر رنج آفرین و مهرآیین نبود.
و اما جست و گریختی در دودمان: 
بازار

راه ترقی


ارسلان نماد غیرت جریحه‌دارشده ایرانی ست. برادری در جست‌وجوی هویت اصیل گمشده‌اش، مردی از تبار سرزمین کهن آریایی با همان دلواپسی‌های پراکنده در غرقاب، همان تشنج دلشوره‌های مدام که با همه گریزپایی‌هاش مدام در جست‌وجوی آنی‌ست دورو نزدیک به خود، ارسلان دولت‌آبادی پرسه‌زنی‌ست سر به راه، ولنگاری دوراندیش که نمی‌تواند با همه تردیدهایش بی‌تفاوت و برکنار باشد از آن همه اتفاقات پیش آمده و خواهد آمدهای در پیش روی خواهر، با همه دلشوره‌ها وتعصب‌های برآمده از اجداد هم‌خون هم‌کیش و آیین!
و اما شوقی، شوقی این همیشه دوم شخص، این اسیر دست و پا بسته تاریخ، این سکوت ماندگار لب گزیده دم فروبسته، این خلسه گنگ ومعنادار، این دختر، این زن و در یک کلمه این نماد زن شرقی کیست که همه دودمان دولت‌آبادی حول محور او پراکنده شده؟
«پس در پایان مسیر چنان دچار اندوه بیهودگی بود که احساس می‌کرد اجزای تنش از هم گسیخته‌اند و دارند به ذراتی تجزیه و پوش می‌شوند در فضای بی‌معنا و هنگامی به تمامی از معنا تهی شد و احساس حقارت ساقطش کرد لحظه خداحافظی و پیاده شدنش از اتوبوس بود که در برخاستن از روی صندلی و گذر از کنار بقراطی بر زبانش گذشت که سایه سر، یک سایه سر!...»
و آن دیگران، آن بازیگران صحنه که هر کدام از یک جزیره سرگردان پرت شده‌اند وسط ماجرا نیز، هرکدام‌شان بیانگر یک سبک و سلیقه از آفرینش نویسنده‌اند، با دلهره‌های مدام گریختن، به کدام سو، می‌دانند و نمی‌دانند، می‌خواهند و نمی‌خواهند، درست مثل ماها که با همه بی‌تفاوتی‌ها، دودلی‌های ستوه‌آور و کرختی‌های شاید بی‌مانند، این بیرون روبه‌روی پرده بزرگ سینمای ادبیات نشسته‌ایم به تماشای رنج‌هاشان در سکوتی ژرف و توفانی، در قامت همزادی گول زننده، در ضیافت رازهای رنج‌آر ومرگ‌زا تا چه شود؟ سبک شویم مثلا! انگار تنها راه چاره همین است دیگر. چون تیره وتاریک غروب دارد مثل همیشه از راه می‌رسد، امروز خسته است و کلافه، درست مثل دیروزها و دی‌سال‌ها. پس باید نشست ودید که چه می‌شود پایان ماجرا. نه ننشست تنها، باید کلاه و چمدان به دست در میان این راهرویی که نویسنده برای دفن دردها و رنج‌ها واکنده است، نیم‌هشیار و نیم‌تماشاچی، درازکش بیدار ماند، مات و مبهوت خیره به هیچ کجا شاید. دودمان این صحنه تراژیک غمبار پشت و روی صحنه را اینگونه نمایش می‌دهد: 
«باید هم ترسیده باشند، پیش‌تر به پشتی آدم‌هایی مثل همین نصروها حکومت می‌کردند. وقتی نان‌خورهایی مثل نصرو را نداشته باشند آنها هم یک کس‌اند مثل دیگران با یک تفاوت که بار سنگینی هم از کارهای کرده- ناکرده وبال گردن‌شان باقی‌ست. تاوان!»
«دودمان» روایت یک رنج تاریخی‌ست در دل نیمه‌های قرنی که بد و خوب گذشت و هزار و یک خرده روایت که هر کدام ضمن حفظ استقلال و هویت‌شان در سر بزنگاه‌ها درست مثل تکه‌تکه‌های پازل به هم می‌رسند و در دل اصل روایت که بازگوکننده روزهای انقلاب و عصیان است، از رازهای سر به مهر تنیده در دل داستان گره‌گشایی می‌کنند، طرح پرسش می‌کنند و طرح دعوی. بعضی‌هاشان را راوی داستان در آخرین سطرها پاسخ می‌گوید و بعضی‌هاشان را هم چنان به قضاوت روح و روان ذوق وا می‌گذارد به رسم و رسوم ادبیات مدرن این روزها.
«دودمان» هم چنان رئالیستی‌ترین شکل قصه‌نویسی دولت‌آبادی‌ست؛ درست مثل «کلیدر» و «جای خالی سلوچ» و «روزگار سپری شده»؛ اما این همه داستان نیست چرا که در فرم و بازآفرینی صحنه‌ها و اتفاقات و پیش‌بینی‌های نزدیک و دور قصه، طیف‌های متنوعی از جریان سیال ذهن، خودگویی و خودشناسی‌های روانشناسانه، کشف و شهود‌های فلسفی و وفاداری به اصل تاریخ را در جای جای خود به وضوح و دقت و تیزی یک چاقو که همه‌چیز را می‌شکافد، بازنشانی می‌کند. در دودمان هر تیپ یک برش از شخصیت جامع و کامل یک طیف هوادار تاریخ و یک طیف از مخالفانش را در خود جای داده است. آقای جوباری این بورژوازاده مرفه بی‌درد از مثال‌های خوب این تیپ فکری‌ست که علی‌رغم محو و ناپیدایی و حضور کم‌رنگ در دل داستان تمامی دغدغه‌های یک آدم متمول و در عین حال ناچار را بازگو می‌کند نه با دیالوگ‌های مرسوم که با رفتار و برخوردهای ایجابی و سلبی گاه به‌شدت متناقض. نوع مواجهه او زمانی که دو خواهر برای مطالبه ارثیه‌شان سر می‌رسند یا اختلاف سلیقه‌های پدر و پسری بهترین مصداق این نوع از رفتارهاست. رمزگشایی از این دست اختلافات پدر و پسری با آنکه تداعی‌کننده «پدران و پسران» تورگینف است اما نوع نگاه راوی و فرم و سبک و بازآفرینی کاملا با آن متفاوت و به گونه‌ای کاملا ملموس و عینی‌تر و در یک کلمه به تمامی ایرانی‌ست. ببینید: 
«نمی‌توانم، نمی‌توانم ببخشم، پدرم باشد که هست، مگر کم‌اند پدر- فرزندانی که سالیان سال با هم حرفی نیستند؟ هستند، خیلی هم هستند. بروم ببینمش که چه بگویم؟ حرفی ندارم بزنم، او هم حرفی ندارد بزند، کاش مرتکب خلافی شده بودم که حالا می‌رفتم برای عذرخواهی و...»
و در ادامه راوی از زبان علا زبان به نصیحت و پادرمیانی می‌گشاید: 
دودمان روایت یک رنج تاریخی است در دل نیمه‌های قرنی که بد و خوب گذشت و هزار و یک خرده‌روایت که هر کدام ضمن حفظ استقلال و هویت‌شان در سر بزنگاه‌ها درست مثل تکه‌ تکه‌های پازل به هم می‌رسند و در دل اصل روایت که بازگوکننده روزهای انقلاب و عصیان است، از رازهای سر به مهر تنیده در دل داستان گره‌گشایی می‌کنند، طرح پرسش می‌کنند و طرح دعوی.
«دودمان» همچنان رئالیستی‌ترین شکل قصه‌نویسی دولت‌آبادی است؛ درست مثل «کلیدر» و «جای خالی سلوچ» و «روزگار سپری شده»؛ اما این همه داستان نیست، چراکه در فرم و بازآفرینی صحنه‌ها و اتفاقات و پیش‌بینی‌های نزدیک و دور قصه، طیف‌های متنوعی از جریان سیال ذهن، خودگویی و خودشناسی‌های روانشناسانه، کشف و شهود‌های فلسفی و وفاداری به اصل تاریخ را در جای‌جای خود به وضوح و دقت و تیزی یک چاقو که همه‌ چیز را می‌شکافد، بازنشانی می‌کند.
«مقوله پدران و فرزندان یک امر عادی و طبیعی است. من هم با پدرم حرفی نیستم اما جان تو جانش بکنی پدرست و جایش آن بالاست و فرزندان دست‌شان به آستان او نمی‌رسد. این هم اتفاقی نیست. ساختمان جامعه ما چنین سنگ بنایی داشته و دارد و به نظر می‌رسد حالا حالاها در برهمین پاشنه بچرخد. از بالا تا پایین.»
«دودمان» دولت‌آبادی {...} ترجمان عواطفی به‌شدت ساده‌زیست و دور افتاده از اصل و نسب. آوای دلکش و کش‌دار کوکوی ناپیدایی است بر بلندای شاخه‌ای ناپیدا در جست‌وجوی آسمانی همیشه آبی، روایت زندگی مردمانی که در‌بندی از وحشت و امید به هم پیوند خورده‌اند. مردمانی که انگار هیچگاه به دل‌های هم راه پیدا نمی‌کنند.

لینک کوتاه:
https://www.rahetaraghi.ir/Fa/News/502119/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

چاره‌ای به جز کنار آمدن با من را ندارید

تقلید صدای رضا گلزار و مهران مدیری رو آنتن زنده

تبریک نوروز به زبان فارسی توسط گوینده خبر تلویزیون لبنان

کی این سریال طنز قدیمی رو یادش هست؟

سیاوش طهمورث؛ نوروز تهران بهترین جای دنیاست

باید برای این قالی جشن برپا کنیم

لبریز از تلخی و معما، مثل دیدار با عشق قدیمی

آهنگ «دل» از رضا بهرام

حضور مدیران شبکه نسیم در پیست «دست فرمون»

این تتوی الکترونیکی می‌تواند استرس افراد را تشخیص دهد

دو خط کتاب/ عقل و هوشیاری زمانی آغاز می‌شود که...

اجرای نقاشی دیواری شهری در منطقه 19 همزمان با بهار طبیعت

بدون مجوز از اراضی عباس‌آباد عکاسی کنید و جایزه بگیرید

ساخت 81 هزار مترمربع معبر جدید درغرب تهران

تردد روان خودروها در بزرگراه آزادگان شمال

پیاده روی سریال ها روی اعصاب مخاطب

رمضان، ماه بندگی و بهترین فرصت برای بزرگداشت یاد شهدا

دو ویژه برنامه رمضانی از آنتن رادیو نمایش شنیدنی می‌شوند

دیگه عاشق شدن فایده نداره

امنیت، وحدت، انسجام و اقتدار جمهوری اسلامی ایران حاصل خون مطهر شهیدان است/ شهدا با عمل به ما آموختند که می‌توانیم با اتکا به خدا بر مشکلات فائق شویم/ وصیت‌نامه شهدا منبع الهام‌بخشی برای اقدام و عمل است

تقدیر قاضی‌زاده هاشمی از 250 نفر از فعالان جهادی و فرهنگی حوزه ایثار و شهادت

هنرمندی که شخصیت های نمادین دیزنی را از حیوانات به انسان و بالعکس تبدیل می‌کند

اجرای زنده آهنگ «بخواب دنیا» از مهدی جهانی

چرا وقتی مریض می شویم، یک طرف بینی مسدود می شود؟

داستان صوتی/ «آن‌ شرلی» فصل دوم- قسمت سوم

جاده کرج - چالوس بسته شد؛ احتمال سقوط سنگ

آخرین وضعیت راه‌ها در دومین روز از سال جدید؛ جاده کرج - چالوس بسته شد

اصغر قندچی، پدر صنعت کامیون سازی ایران

عین پسرخاله پیر پسر میشی!

اعلام زمان‌ پخش ویژه‌برنامه‌های ماه رمضان از تلویزیون

قتل هولناک مرد اصفهانی در خانه‌اش؛ انگیزه قاتل چه بود؟

پخش تلویزیونی فیلم‌های «فجر» اکران سینمایی را منتفی می‌کند؟

اجرای ویژه‌برنامه رمضانی تلویزیون توسط فرزاد جمشیدی

افزایش 2 هزار تنی پسماند در پایتخت

همه دست به دست هم دادن تا خورشید شکار کنه

موتورسواران به‌راحتی صاحب گواهینامه می‌شوند

چرا تب با هذیان و کابوس همراه است؟

آهنگ «زیبای لعنتی» از امیرعباس گلاب

تغییر ساعت؛ دعوایی که تمامی ندارد

تصادف مرگبار پژو و مینی بوس در هرمزگان؛ یک نفر جان باخت

این روزا حواسمون به سالمندامون باشه

لذت ببر از زندگی حتی به غلط

پخش عاشقانه های آقا ماشالله از بلندگو

رقص آذری احسان علیخانی با گروه رقصنده در خوی

دفتر رهبر انقلاب پنج‌شنبه را اول ماه مبارک رمضان اعلام کرد

سایه «بازداشت» بر سر پوتین

بازیگران مشهور هالیوود که از فیلم خود اخراج شدند

روز پرحادثه اتوبان کاشان و تهران

هشدار بروز سیل و طغیان رودخانه‌ها در 2 هفته اول فروردین

آهنگ «با تو» از ماکان بند