راه ترقی

آخرين مطالب

مشکلات محیط زیستی یک شبه حل نمی‌شوند/ سازمان ملل متحد به وظایف خود عمل کند اجتماعی

مشکلات محیط زیستی یک شبه حل نمی‌شوند/ سازمان ملل متحد به وظایف خود عمل کند
  بزرگنمايي:

راه ترقی- علی سلاجقه در  یک برنامه تلویزیونی درباره ضرورت و دستاوردهای اجلاس بین‌المللی مقابله با طوفان‌های گرد و غبار اظهار کرد: محیط زیست، هوا، آب، خاک و حیات وحش مرز ندارد یعنی جهان یک پیکره واحد است. یکی از مؤلفه‌های محیط زیستی کشور که مسئله گرد و غبار است را با کمک سازمان بین‌الملل در دستور کار قرار دادیم.

 وی افزود: گرد و غبار مرز نمی‌شناسد و گرد و غباری که ایران را تحت تاثیر قرار می‌دهد از کشورهای دیگر و خارج از مرزهای کشور، ایران را تحت تاثیر قرار می‌دهد. از آفریقا و کشورهای حاشیه خلیج فارس آغاز می‌شود و در نهایت به ایران می‌رسد بنابراین حتماً باید با همه کشورهای دنیا وارد گفتمان شویم تا به یک ادبیات مشترک برسیم.

 رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: در روزهای اولیه شکل‌گیری دولت مردمی با توجه به وضعیت کشور که گرد و غبار بسیار مردم را تحت تاثیر قرار داده  و روزهای گرد و غباری و وسعت آن‌ها افزایش یافته بود مردم بسیار ناراحت بودند.  با توجه به اینکه منشأ بیشتر گرد و غبارهایی که ایران را تحت تاثیر قرار می‌دهند خارجی است، رئیس جمهوری گفتند باید از کشورهای مقصد رایزنی‌ها را آغاز کنید که مستقیماً به هفت کشور سفر کردیم.

 وی افزود: به این گفتمان مشترک رسیدن بسیار دشوار بود چرا که گرد و غبار برای بسیاری از کشورهای همسایه در اولویت قرار نداشت  اما مردم ما چالش گرد و غبار را با تمام وجود احساس می‌کردند و خوشبختانه رایزنی‌های مختلفی با موفقیت انجام شد.

 معاون رئیس جمهور ادامه داد:  رسیدن به یک گفتمان مشترک بسیار دشوار بود.  وقتی که این رایزنی‌های
 دوجانبه شکل گرفت،  با توجه به سیاست‌های دولتی مردمی انقلابی  که مبتنی بر  ایجاد دیپلماسی محیط زیست  با محوریت کشورهای همسایه. همسو و مسلمان بود،  تصمیم گرفته شد که دیپلماسی محیط زیست که مشترکات تمام مردم جهان است و سیاست نمی‌تواند وارد موضوع شود شکل گیرد.

وی افزود: با توجه به فرمایشات رئیس جمهور تصمیم گرفته شد ابتدا نشست منطقه‌ای کشورهای همسایه تحت عنوان نشست منطقه‌ای محیط زیست  کشورهای همسایه  در 21 تیر سال 1401 برگزار شود  که پس از 9 ماه رایزنی این اتفاق بزرگ افتاد و 11 کشور حضور یافتند و بیانیه بسیار مناسبی صادر شد.

به گفته معاون رئیس جمهور کشورها با توجه به مسائل مطرح شده به این نتیجه رسیدند که یک مشکل مشترک تمام کشورها را درگیر می‌کند. در این بیانیه موضوع ایجاد صندوق منطقه‌ای محیط زیست، سازمان منطقه‌ای محیط زیست و دبیرخانه منطقه‌ای محیط زیست مطرح شد.

وی افزود: با ادامه این رایزنی‌ها مجمع عمومی سازمان ملل تشکیل و گزارش این نشست در آنجا مطرح شد. مجمع عمومی از ایران تقدیر کرد و از کشور جمهوری اسلامی ایران درخواست کرد که میزبان یک اجلاس بین المللی با همکاری سازمان ملل باشد.

رئیس سازمان محیط زیست ادامه داد: این اجلاس به معنای سرگرمی نبود و همچنان مراودات ادامه داشت،  دیگر تنها بحث تفاهمنامه در میان نبود و باید خروجی کارها با رفع مشکلات  همراه می‌شد. کشورهای همسایه با مسائلی همچون تغییر دولت و جنگ‌های داخلی و بین‌المللی درگیر بودند که  این امر سرعت انجام کارها را کاهش می‌داد اما رایزنی‌ها به قدری خوب پیش رفت که قبل از برگزاری این اجلاس عملیات میدانی به نوعی آغاز شد.

 وی افزود: دستاورد نهایی این است که مردم شاهد کاهش گرد و غبار در کشور باشند  و آسمان کشورشان از رنگ خاکستری به رنگ آبی تغییر یابد. وقتی که کشور عراق را به عنوان اولویت‌های خود در رایزنی‌های بین‌المللی  قرار می‌دهیم،  به این دلیل است که چهار کانون منشأ گرد و غبار تاثیرگذار بر ایران در کشور عراق قرار دارد.

سلاجقه ادامه داد: به این نتیجه رسیدیم که در چهار استان کشور عراق  و دو استان ایلام و خوزستان به صورت آزمایشی اقدامات اجرایی آغاز شود.  اما نکته قابل توجه این است که مسائل محیط زیستی یک ساله و یک شبه حل نمی‌شوند  چرا که در یک بازه زمانی طولانی این مشکلات ایجاد شده است و اگر به صورت مستمر و طولانی مدت شرایط را کنترل کنیم  و با تغییر دولت نحوه مدیریت نیز تغییر نکند، می‌توانیم این معضلات را کاهش دهیم.

وی افزود: کشور ایران با توجه به اینکه در منطقه خشک و نیمه خشک قرار دارد حتی در شرایط آب و هوایی نرمال نیز، واجد گرد و غبار بوده است. مردم کشور ما با این شرایط سازگار شده‌اند.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: به طور مثال وقتی به استان‌های سیستان و بلوچستان، یزد، سمنان، کرمان، استان‌های جنوب شرق و جنوب غرب کشور  نگاه کنیم متوجه می‌شویم که این پدیده با کشور ما همیشه عجین بوده است.

وی تصریح کرد: در سال‌های اخیر با توجه به شرایط تغییر اقلیم  و خشکسالی این شرایط تشدید شده است و تعداد و تداوم زمانی این خشکسالی‌ها نیز افزایش یافته  و موجب شده است که مناطق برداشت گرد و غبار در کشور نیز بیشتر شود.

سلاجقه ادامه داد: به دلیل وجود این مسائل در کشور با کشورهای همسایه وارد مراوداتی شدیم تا در بازه زمانی مشخصی، بتوانیم این مشکل را حل کنیم در این راستا با کشور عراق صحبت کردیم و قرار شد که بعد از اجلاس تیم گزارشی مجدداً به این کشور اعزام شوند.

وی افزود: با کشورهای دیگر نیز باید وارد مذاکره شویم. البته که امروز این اتفاق افتاد و با کشور عربستان سعودی برای اولین بار وارد مذاکره شدیم. کشور مصر و کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز در این اجلاس حضور فعالی داشتند.

رئیس سازمان محیط زیست تصریح کرد: امروز بیش از 50 کشور  و 15 نهاد بین‌المللی در این اجلاس حضور داشتند. یکی از اهداف این  اجلاس این بود که کشورهای بین‌المللی و سازمان ملل متحد به وظایف خود آگاه شوند و به آن‌ها عمل کنند، در واقع ما سعی داریم تا سازمان ملل متحد را نسبت به وظایف خود آگاه کنیم چرا که ما جزو موسسین در سایر بخش‌های این سازمان هستیم و همواره حضور فعالی داشته‌ایم.

وی افزود:  متاسفانه هر وقت با سازمان ملل بحث  همکاری به میان می‌آید به تحریم‌ها اشاره می‌کنند اما نباید این گونه باشد. اما خوشبختانه یک همگرایی در میان کشورها و یک هدف مشترک به وجود آمده است و همه کشورها به این نتیجه رسیده‌اند که این معضل تنها با همکاری و مشارکت رفع می‌شود.

سلاجقه ادامه داد:  این اجلاس در شرایطی که ایران تحریم‌های شدیدی را متحمل می‌شود بی‌سابقه است، بر همین موضوع به لحاظ سیاسی و امنیتی بسیار بی‌سابقه است که 50 کشور به میزبانی ایران در این اجلاس شرکت کنند.

وی درباره نکته‌ای که تمام کشورها باید آن را اولویت خود قرار دهند اظهار کرد: همانطور که رئیس جمهور نیز فرمودند باید پشت تمامی سخن‌ها یک ضمانت اجرایی وجود داشته باشد  و این ضمانت اجرایی تنها زمانی می‌تواند وجود داشته باشد که در قطعنامه‌های سازمان ملل متحد  جای خود را پیدا کند.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: بحث ما در بیانیه نهایی پیشنهاد ایجاد کنوانسیون است  و در صورتی که کنوانسیون شکل گیرد تمام اقدامات به مرحله اجرایی خواهد رسید.

وی تاکید کرد: تمام مولفه‌های محیط زیستی کشور را می‌توان با کشورهای دیگر در میان گذاشت و به صورت مشارکتی برای آن‌ها اقدامات اجرایی انجام داد و این ظرفیت در قالب اجلاس در حال ایجاد است.

سلاجقه ادامه داد: ایران به لحاظ اقلیمی در شرایط حدی قرار دارد که یا شرایط خشکسالی و یا سیلاب را تجربه می‌کند  و حد وسط ندارد. اما با وجود این شرایط برگزاری اجلاس بین المللی می‌تواند باعث شود که ایران در زمینه ایجاد گفتمان مشترک با کشورهای دیگر پیشرو باشد.

 وی افزود: با وجود این اقدامات امیدواریم که خداوند نعمت باران را بر کشور فرو ریزد و بارش‌های مناسبی داشته باشیم.

رئیس سازمان محیط زیست درباره بودجه تخصیص یافته برای اقدامات مقابله با طوفان‌های ماسه و گرد و غبار اظهار کرد: سازمان محیط زیست یک نهاد حاکمیتی و نظارتی است اما ما تلاش می‌کنیم که همگرایی و مشارکت کشورها را جذب  و دستگاه‌های مسئول و درون کشور دعوت و همکاری کنیم تا اعتبارات دستگاه‌های درون کشوری به محیط زیست اختصاص یابد چرا که سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان نظارت حاکمیتی است.

سلاجقه در پایان تصریح کرد: این دولت مردمی و انقلابی شبانه روز  در تلاش است  تا بتواند مشکلات و ناراحتی‌ها را رفع کند اما مسئله محیط زیست یک مسئله اقلیمی است که وابسته به تغییرات اقلیمی است حل معضلات و مشکلات آن به زمان نیاز دارد.

لینک کوتاه:
https://www.rahetaraghi.ir/Fa/News/779602/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

آتش نشانان، دلاوران، نام آوران و ایثارگران عرصه حادثه

شهرداران نواحی چشم تیزبین مدیریت شهری مناطق

صدو پنجاهمین بازدید قدم به قدم در محله انبار نفت

دانش آموز امروز؛ پایه‌گذار جامعه فرداست

نواخته شدن زنگ تحرک در مدارس منطقه 20

جایزه جهانی برای خط 7 مترو تهران

احداث تبادل کندرو به تندرو در رویکرد شرق به غرب بلوار میرداماد

بنویسید آتش‌نشان، بخوانید جانفشان

تجهیز کانال‌های بازارچه شهرستانی به تله‌های زباله‌گیر

استقرار کاروان خودرویی دفاع مقدس در 30 مدرسه منطقه 13

جشنی با رنگ و بوی مهر

نوجوانان راوی  ایثارگری‌ها و از خودگذشتگی شهدا به نسل خود شدند

پیام شهردار منطقه 5 در پی شهادت حاج محمد حسین منصوری شهروند منطقه 5

ورود 105 اتوبوس و مینی‌بوس و 42 واگن تازه‌نفس به چرخه خدمت‌رسانی

تداوم شوراهای سلامت در منطقه11

مراکز پویش شهر منطقه 11 پیشرو در مهارت‌آموزی و توانمندسازی

برگزاری دومین رویداد ادبی «تهران به روایت دختران»

استقبال گسترده از دورهمی یاد ایام در منطقه 5

برای دختران و زنان امکان خدمت‌ و تاثیرگذاری در همه عرصه‌ها وجود دارد

نگفته‌های سخنگوی سازمان آتش‌نشانی از حادثه پلاسکو/ پیگیری شهردار تهران برای حل مشکل بیمه آتش‌نشانان پایتخت

ناگفته‌های سخنگوی سازمان آتش‌نشانی از حادثه پلاسکو/ پیگیری شهردار تهران برای حل مشکل بیمه آتش‌نشانان پایتخت

ترمیم حقوق کارکنان شهرداری تهران در انتظار صدور بخشنامه جدید/ از تحقق ترمیم حقوق استقبال می‌کنیم

هنوز هیچ نقطه‌ برای احداث آرامستان جدید تهران تأیید نشده است/ انتخاب نهایی بعد از طی مراحل کارشناسی و تصویب شورا

ساخت 30 هزار واحد پارکینگ در تهران

ثبت روزانه 3 هزار تماس با آتش‌نشانی در تهران/ وزارت کشور برای رفع مشکل سختی شغل آتش‌نشانان اقدام کند

اعمال سختی شغل آتش‌نشانان را پیگیری می‌کنیم/ اقدام خلاقانه شهرداری در کلنگ‌زنی چهار هزار و 500 واحد مسکونی برای آتش نشانان

قدردانی‌ مدیرعامل منطقه آزاد کیش از زحمات دکتر محمدرضا رضانیا، رئیس مرکز بهداشت کیش

کیشوندان شیعه و سنی قرن‌هاست که خویشاوندند

جوابیه باغ کتاب درباره افتتاح سینما روباز به خبر منتشر شده در شبکه شرق و خبرآنلاین

آراستگی محورهای منطقه 13 با اجرای طرح پنجشنبه‌های نگهداشت شهر

دفاع مقدس، تبلور رشادت و تجلی شهادت

اجرای پاکسازی و نظافت و لایروبی بیش از هزار متر مسیل قوری‌چای در منطقه 21

جزئیات آتش‌سوزی در یک انبار در بزرگراه صدر

رونمایی از اتوبوس‌های نو در پایتخت

بازدید رایگان آتش‌نشان‌ها از برج میلاد

ارائه تخفیف بلیت‌های بازدید از برج میلاد در هفته گردشگری

2 هکتار اراضی و 35 باب سوله غیر مجاز در منطقه 19 رفع تخلف شد

مرتضوی: آزمایش ژنتیک رایگان برای مادران ایرانی دارای همسر غیرایرانی در سراسر کشور انجام می‌شود

پیام تسلیت وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پی درگذشت والده مجتبی مولوی

پیام تسلیت مرتضوی در پی درگذشت والده مجتبی مولوی

روزنامه شهرداری تهران: جرایم افاغنه در تهران زیاد نیست/ در مواردی هم که مرتکب قتل می شوند،هم میهنان خودشان را می کشند!

تحقق حاکمیت شهری برای افزایش روحیه مشارکت اجتماعی سرلوحه کار است

پیش‌بینی خدمات جدید در راستای هوشمندسازی پایتخت/ «باشگاه شهروندی» در تهران راه‌اندازی می‌شود

شهردار منطقه یک در جمع ایثارگران: اقتدار کشور مدیون دوران دفاع مقدس است

دیواره نگاره میدان انقلاب تغییر کرد

در آستانه روز آتش‌نشان؛ دیوارنگاره میدان انقلاب تغییر کرد

اهمیت آرای شهروندان در اداره شهر؛ جامعه‌ای که با نظر مردم اداره می‌شود، متمدن و پیشرفته است

ارائه خدمات رایگانِ حمل‌ونقل به افراد کم‌توان و ناتوان در سطح شهر/ نیازمندان برای دریافت خدمات با شماره تماس 6305 تماس بگیرند

تلاش شهرداری تهران برای مردمی‌سازی اداره پایتخت؛ هوشمندسازی بستر تحقق مدل مشارکت شهروندان است

تداوم هوای قابل قبول در پایتخت