راه ترقی

آخرين مطالب

توپ همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در زمین مجلس چگونه می‌چرخد؟ اجتماعی

توپ همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در زمین مجلس چگونه می‌چرخد؟
  بزرگنمايي:

راه ترقی- همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در چند صندوق بیمه‌ای مانند سازمان تأمین اجتماعی، صندوق بازنشستگی کشوری و دیگر نهادهای بیمه‌ای از چند سال گذشته اجرایی شده است اما هنوز متناسب‌سازی حقوق به طور کامل و برابر با 90 درصد حقوق شاغلان به عنوان مهمترین مطالبه افراد بازنشسته محقق نشده است.

اولویت نخست بازنشستگان تحت پوشش صندوق‌های بازنشستگی با جامعه آماری چهار تا پنج میلیون نفر همین موضوع همسان‌سازی حقوق است اما در برنامه هفتم توسعه این مساله نه تنها رسیدگی نشد بلکه به یک مشکل تبدیل شده و به نوعی از دستور رسیدگی و بررسی توسط خانه ملت خارج شده است. اما به تازگی خبرهایی از بررسی دوباره این موضوع در مجلس شورای اسلامی به گوش می‌رسد که بازنشستگان امیدوار به پیگیری این حق قانونی خود برای رسیدن به نتیجه نهایی و اجرای دقیق آن برای همه افراد بازنشسته هستند.

 

همسان‌سازی حقوق در صندوق‌های بازنشستگی در چه مرحله‌ای است؟

از سال 96 تا 1400 موضوع متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان صندوق بازنشستگی کشوری انجام شد که به همین منظور حقوق افراد بازنشسته باید 90 درصد دریافتی شاغلان همتراز و هم گروه باید باشد که این موضوع تا سال 1400 رخ داد

18 صندوق بازنشستگی با حدود 5 تا 6 میلیون بازنشسته اکنون 73 درصد جامعه را خدمات‌رسانی می‌کنند که سازمان تأمین اجتماعی با چهار میلیون و 200 هزار بازنشسته، صندوق بازنشستگی با یک میلیون و 328 هزار بازنشسته و دیگر صندوق‌ها تعداد دیگری از بازنشستگان را تحت پوشش دارند که در صورت همسان‌سازی حقوق، میزان حقوق دریافتی این افراد نیز به اندازه 90 درصد شاغلان خواهد رسید و بخشی از مشکلات آنان در زمینه معیشت و تأمین هزینه‌های زندگی با این افزایش روند مطلوب‌تری پیدا خواهد کرد.

صندوق بازنشستگی کشوری به عنوان یکی از صندوق‌های بیمه‌ای در کشور برای اجرای کامل همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تحت پوشش خود مبلغ 9 هزار میلیارد تومان نیاز دارد تا از این طریق مساله متناسب‌سازی و مطالبه 6 ماهه دوم سال 1399 برای یک میلیون و 460 هزار نفر افراد پرداخت شود.

آخرین اقدامات در راستای اجرای این موضوع نشان می‌دهد که در بخش قوانین و مقررات تا سال 1386 قانون نظام هماهنگ پرداخت، بحث حفظ و نگهداشت نیروی انسانی اجرایی شد و از سال 1386 به قانون نظام هماهنگ کشوری تبدیل می‌شود و تامین حقوق و مستمری بازنشستگان در این قانون آمده است که به موضوع تامین هزینه زندگی بازنشستگی، در ماده 101 اشاره شده است. از سال 1386 تا 1396 اتفاقاتی می‌افتد که ترمیم حقوق یا متناسب‌سازی به شکل قانونی اجرایی نشده است.

در برنامه ششم توسعه سند بالادستی تدوین شده که در مقابل آن قانون مدیریت خدمات کشوری آمده است. از سال 96 تا 97 هیچ اتفاقی نیفتاد و سال 97 که چالش مطالبات مطرح شد دولت بحث متناسب‌سازی حقوق را در برنامه ششم با اصلاحیه تدوین و برای اجرا ارائه می‌دهد. از سال 96 تا 1400 موضوع متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان صندوق بازنشستگی کشوری انجام شد که به همین منظور حقوق افراد بازنشسته باید 90 درصد دریافتی شاغلان همتراز و هم گروه باید باشد که این موضوع تا سال 1400 رخ داده است.

در سال 1400 و زمان اجرای این طرح برای سال 1401؛ دولت سقف و رقمی را تعیین می‌کند که 9 هزار میلیارد تومان برای متناسب‌سازی در قانون بودجه سال 1401 آمده است اما به دلیل نداشتن نقدینگی در قالب سهام مطرح کرده است و قرار بود از طریق بورس به فروش برسد و تبدیل به پول شود که اجرایی نشد. اکنون همین مطالبات اشاره شده هنوز زمینه اجرایی پیدا نکرده است.

 

 

 

اجرای متناسب‌سازی حقوق در سازمان تأمین اجتماعی

سازمان تأمین اجتماعی با ارائه تعهدات به چهار میلیون و 200 هزار بازنشسته و اینکه 60 درصد کل بازنشستگان را تحت پوشش دارد در چند سال گذشته برنامه‌هایی برای اجرایی شدن طرح متناسب‌سازی حقوق افراد بازنشسته انجام داده است که این اقدامات به تایید سازمان برنامه و بودجه کشور مبنی بر اجرای کامل متناسب‌سازی حقوق در این سازمان بیمه‌ای رسید.

سازمان برنامه و بودجه کشور در راستای اجرای طرح همسان‌سازی یا متناسب‌سای حقوق بازنشستگان در سازمان تأمین اجتماعی اعلام کرد که پرداخت 25 درصد مابه‌التفاوت متناسب‌سازی حقوق مستمری‌بگیران در سال جاری و افزایش سالانه مستمری‌ها در احکام بازنشستگان اعمال شده است و همین مسایل نشان‌دهنده اجرای کامل این طرح در تأمین اجتماعی است.

براساس بند (ب) ماده (12) قانون برنامه ششم توسعه،‌ سازمان تأمین اجتماعی باید مطابق قوانین مربوطه در طول اجرای قانون برنامه، حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران را متناسب‌سازی کند که این سازمان در اجرای این ماده قانونی، در سال‌های 1399 و 1400 حدود 75 درصد متناسب‌سازی حقوق مستمری‌بگیران خود را اجرایی کرده است. مبنای متناسب‌سازی، رسساندن مستمری فعلی فرد به نسبت اولین مستمری به حداقل دستمزد همان سال بوده است.

25 درصد باقیمانده در سال جاری و همزمان با افزایش سالانه مستمری‌ها در احکام بازنشستگان اعمال شد و در عمل متناسب‌سازی بازنشستگان تأمین اجتماعی به طور کامل انجام شد

به همین منظور 25 درصد باقیمانده در سال جاری و همزمان با افزایش سالانه مستمری‌ها در احکام بازنشستگان اعمال شد و در عمل متناسب‌سازی بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی در عمل به طور کامل انجام شده است. براساس نظر سازمان برنامه و بودجه، این سازمان در راستای اعمال کامل متناسب‌سازی و پرداخت مستمری با لحاظ متناسب‌سازی‌های یادشده، با توجه به نرخ تورم و افزایش هزینه‌های زندگی نسبت به اجرای این موضوع معیشت بازنشستگان اقدام کرده است.

سازمان تأمین اجتماعی نیز درباره موضوع همسان‌سازی حقوق بازنشستگان اعلام کرد که معیشت بازنشستگان و مستمری‌بگیران از سال 1399 مورد توجه بوده که یکبار در انتهای سال 99 این موضوع انجام شد و یکبار دیگر در سال 1400 باقیمانده متناسب‌سازی در 2 مرحله اجرایی شده است.

سازمان تأمین اجتماعی و صندوق بازنشستگی کشوری به عنوان 2 نهاد بیمه‌گر مهم با بیشترین تعداد افراد بازنشسته و مستمری‌بگیر تحت پوشش هستند که در صورت اجرای طرح همسان‌سازی حقوق در این نهادها، دیگر صندوق‌های بازنشستگی نیز که تعداد دیگری از افراد بازنشسته را تحت پوشش دارند این موضوع را برای بازنشستگان خود اجرایی خواهند کرد.

 

 

توپ همسان‌سازی در زمین مجلس

موضوع همسان‌سازی حقوق بازنشستگان که در طول برنامه هفتم توسعه به یک مشکل تبدیل شده است چندین بار در طول بررسی این برنامه، موضوع همسان‌سازی مطرح شد اما در نهایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی با وجود تصویب این لایحه، دیگر نامی از این طرح را برای بازنشستگان به میان نیاوردند.

اکنون نیز که تصویب لایحه برنامه هفتم توسعه به نتیجه نهایی رسیده همچنان برخی از کانون‌های بازنشستگان و تشکل‌ها مرتبط با حوزه بازنشستگی در نشست‌هایی با نمایندگان مجلس شورای اسلامی این موضوع را دوباره مطرح کرده‌اند تا شاید از این طریق موضوع داغ همسان‌سازی به صورت جداگانه در مجلس مطرح شود و بازنشستگان به حق قانونی خود برسند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی نیز درباره تعیین تکلیف متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری، لشگری و تأمین اجتماعی در برنامه هفتم توسعه، گفت: بودجه سال 1403 بر این مبنا عمل می‌شود.

حجت الاسلام والمسلمین «سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی» اظهار داشت: رییس مجلس شورای اسلامی، رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه در این زمیه نشستی برگزار کرده و توافق‌های لازم در راستای این موضوع انجام شده است بنابراین مسیری برای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان و شاغلان فراهم می‌شود.

حال با این تصمیم مجلس شورای اسلامی، جامعه بازنشستگان و مستمری‌بگیران تحت پوشش صندوق‌های بازنشستگی در انتظار اجرای طرح همسان‌سازی حقوق خود برابر با 90 درصد حقوق شاغلان دستگاه‌های اجرایی هستند از این طریق گوشه‌ای از مشکلات معیشتی این جامعه هدف برطرف شود.

لینک کوتاه:
https://www.rahetaraghi.ir/Fa/News/784362/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

مدافع آرسنال قرضی در لاتزیو

پیام سیمئونه برای قهرمانی آرژانتین در کوپا آمه‌ریکا

جشن باشکوه لاروخا در سیبلس؛ این تازه اولشه!

مرادمند قاطی پرسپولیسی‌ها شد

آقای گل یورو از موناکو هایجک شد؛ میکاوتادزه به لیون می‌رود

گزارش جدید روزنامه مراکشی درباره ایوب و پرسپولیس

دروازه‌بان اول ژاپن به سری آ رفت

جدیدترین خرید خارجی پرسپولیس لو رفت!

این تیم در جام جهانی 2026 دیدنی خواهد بود!

لحظات کلیدی برای مسی؛ آینده لئو تحت تاثیر این خبر!

پیروزی آمریکا مقابل استرالیا قبل از المپیک

حسین کعبی این فصل آبی می‌پوشد

کیلیان امباپه وارد مادرید شد

کاپیتان استقلال: جز هوادار، کسی کنارم نبود!

ترامپ معاون خود را معرفی کرد

دادستان شیراز: تیراندازی در اطراف حرم شاهچراغ (ع) سهوی بوده است

زمان رونمایی از رامین رضاییان در تمرین استقلال اعلام شد

خداحافظی ژیرو از تیم ملی فرانسه؛ در قلبم حک شده‌اید

قهرمانی جوانان بسکتبال ایران در غرب آسیا

مربی جدید کورینتیانس خبر داد: بالوتلی را جذب نمی‌کنیم

نتانیاهو: به دنبال اشغال دائمی محور فیلادلفیا هستیم

تیراندازی هشداری عوامل حراست حرم شاهچراغ؛ وقوع انفجار تکذیب شد

معجزه بالاتر از عاشورا؟!

موسیقی درخشان «شجاع دل» اثری از جیمز هورنر

ولین تست بوستر شماره 12 استارشیپ شرکت اسپیس ایکس

شاعرانه/ اشک زلال غزل حافظ است

تحلیل یک اقتصاددان از وجه اشتراک ایران در خودروسازی و سیاست

آخرین واکنش بورس به دولت جدید و تفکر اقتصادی طیب‌نیا

کنایه دانشگر به بمب‌های نقل و انتقالات

تکل خطرناک روی کاسمیرو؛ نزدیک بود پایش بشکند!

تمدید قرارداد مطلق‌زاده با استقلال خوزستان

علیرضا بیرانوند از پرسپولیس جدا شد!

یاد مارکوی برانکو برای بازیکنان پرسپولیس زنده شد!

پاسخ لونین به شایعات: می‌خواهم در رئال بمانم

واکنش ناگلزمان به خداحافظی مولر با تیم ملی

اشک‌های قهرمان تیم ملی کاراته کشور در اولین سفر عجیبش کربلا

بیرانوند رسما به تراکتور پیوست

ابتکار وارد یکی از کارگروه‌های پزشکیان شد

سقای دشت کربلا کیست؟

پاسپورت، گوشی و لپ تاپ لیلی رشیدی در فرودگاه ضبط شد!

خطبه‌ خوانی؛ مراسمی که فقط 2 بار در حرم رضوی برگزار می‌شود

تکذیب یک خبر عجیب درباره واریز حقوق بازنشستگان

سحابی زیبای trifid

ورنه بسیار پشیمان شوی از کرده ی خویش

کاهش تورم برای آرژانتینی‌ها ناملموس ماند

رودری خط خورد - تیم منتخب یورو 2024‏

رامین رضاییان: هر چیزی در زمان خودش!

اولین پیشنهاد النصر برای ادرسون به سیتی رسید

اوبامیانگ در عربستان به ناچو ملحق می‌شود

صالحی: راه تازه دولت چهاردهم را با شکست مواجه نکنیم