راه ترقی

آخرين مطالب

شهرنگار| از آمادگی 330 ماشین‌ تخصصی برف‌روبی تا کمک «فهرست‌بها» به نظافت شهر شهرداری تهران

شهرنگار| از آمادگی 330 ماشین‌ تخصصی برف‌روبی تا کمک «فهرست‌بها» به نظافت شهر
  بزرگنمايي:

راه ترقی - مدیران شهری معتقدند با اجرای طرح فهرست بها گامی مهمی در نظافت و خدمات شهر، برداشته خواهد شد، اما این «فهرست‌بها» چیست؟

به گزارش شهر، مدیرعامل سازمان پسماند درباره آخرین آمادگی‌ها برای بارش‌ها اظهار کرد: برفروبی یک موضوع ویژه است که ما علاوه بر اجرای فهرست بها که تاثیر خوبی در کیفیت برف روبی خواهد داشت؛ خود سازمان هم 330 دستگاه ماشین آلات تخصصی برف روبی دارد که آنها را آماده سازی کردیم و پیمانکاران هم انتخاب شده است. بر اساس اطلاعاتی از هواشناسی داریم در آذر احتمال بارش در مناطق شمالی وجود دارد. ما فکر می‌کنیم هم بحث فهرست بها و قرارداد های جدید در بهبود عملکرد در زمان بارش کمک می‌کند. ما دستگاه‌هایی داریم که آمادگی خوبی برای ارائه خدمات در روزهای برفی خواهند داشت.
محمدی ادامه داد: یک سری ماشین آلات تخصصی برای برف‌روبی خودمان داریم و یک سری ماشین هم پیمانکار دارد که بر اساس فهرست بها می‌تواند در اختیار ما قرار دهد.
مدیرعامل سازمان پسماند تاکید کرد: یکی از دغدغه‌هایی که شهردار تهران داشتند، بحث وظایف سازمان مدیریت پسماند بود؛ اول، بحث آراستگی شهر، نکته دیگر بحث تفکیک از مبدا و نکته سوم کاهش تولید زباله‌ها و انتقال امن زباله که توسط پیمانکارها اتفاق می‌افتد بود.
اما فهرست بها چیست و چه کمکی به تنظیف شهر می‌کند؟
حسین نظری، معاون خدمات شهری شهرداری تهران در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، در مورد فهرست بهای واحد پایه پسماند سال 1402 اظهار کرد: در راستای تحول در نگهداشت شهر مسائل و مشکلاتی وجود داشت از جمله عدم توجه به فرسودگی شهر و یکی هم رفت و روب پسماند توسط پیمانکاران. خوشبختانه در سال گذشته بهای پسماند توسط ریاست جمهوری ابلاغ شد و در شورای فنی شهرداری هم تصویب و به مناطق شهرداری ابلاغ شد.
وی افزود: فهرست نامه در حقیقت قراردادهای پسماند ما را پوشش خواهد داد و یکی از ابزارهای خوب نظارت در حوزه پسماند است. یکی از مزایایی که فهرست نامه دارد تدوین سالانه توسط سازمان برنامه و بودجه و به‌روزرسانی آن توسط دولت است که باعث افزایش کیفیت خدمات شهری می‌شود. ویژگی دیگر هم افزایش بهره‌وری و ایجاد فضای رقابتی میان پیمانکاران است که امری سازنده و مورد پسند است.
نظری با بیان اینکه ویژگی دیگر فهرست‌نامه‌ها بحث تعدیل است، ادامه داد: با نوسانات قیمتی که به قرارداد تعدیل تعلق می‌گیرد، نگرانی که آقایان دارند از بین می‌رود و انگیزه پیمانکار در حین کار حفظ می‌شود. قابلیت تعریف کار جدید به اندازه 10 درصد قرارداد است. در تعریف مساحت‌ها، اندازه‌ها و ظرفیت‌های کاری ویژگی‌های خاص خودش را دارد. ویژگی دیگر امکان تفکیک نواحی بر اساس شرایط جغرافیایی، حساسیت‌های بالا، پایین و متوسط را ایجاد می‌کند و حتی در بحث حقوقی هم امکان تبدیل کیلو به متر را به ما می‌دهد. امیدواریم این تصمیمات و این امکانات موجب تحول جدیدی در نگهداشت شهر شود.
وی تصریح کرد: اواخر سال گذشته ابلاغ شد که ما در شورای فنی شهرداری این را به تصویب رساندیم و اوایل سال ابلاغ کردیم که در قراردادهای جدید اعمال شود. هر قراردادی که از قبل مانده تمام شود، قراردادهای جدید را با فهرست‌نامه‌ها می‌بندیم. این قراردادها جاری است و باید با مبنای فهرست‌های ابلاغی قراردادها را منعقد کنیم.
نظری بااشاره به اینکه پیش تر فهرست رفت و روب هرساله باید توسط شهرداری تهران بروزسانی می‌شد و ما هیچ فهرست بهای کشوری نداشتیم، ادامه داد: مباحث بها را سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کل کشور تهیه، تنظیم و ابلاغ می‌کند. در خصوص رفت و روب همچنین چیزی نداشتیم و لذا شهرداری‌های کلان‌شهرها خودشان نسبت به تنظیم فهرست‌بها اقدام می‌کردند و هرساله این قیمت‌ها را بروز می‌کردند. متأسفانه شهرداری تهران چهارسالی بود که فهرست را بروز نکرده بود و قیمت‌ها بر اساس قیمت‌های 4 ساله پیش بود. همتی شد و با همکاری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کل کشور اقدام به تهیه فهرست بهای کشوری رفت و روب شد و این موضوع در فروردین ماه ابلاغ شد. این ابلاغ محاسنی دارد از جمله آخر سال که می‌شود شهرداری‌ها دیگر به سمت افزایش قیمت نمی‌روند و این قیمت‌ها توسط یک نهاد حاکمیتی بروزرسانی و به کل کشور ابلاغ می‌شود و سرعت کار را بالا می‌برد و نمونه این تعلل که هیچکس مسئولیت فهرست بها را بر عهده نگرفت تکرار نمی‌شود.
نظری تصریح کرد: نکته بعدی این است که قیمت‌ها منطقی شده و واگذاری خدمات منطقی می‌شود، نه اینکه گران شود و پیمانکار نیز این بهانه که دیگر برای من نمی‌صرفد را ندارد و هزینه‌ها طبق قیمت روز پرداخت می‌شود.
این فهرست‌ها تعدیل دارد؛ با توجه به تنش‌های تورمی و اقتصادی کشور ما اگر در طول سال ودر حین کار تورمی متوجه این خدمات شود، این تورم در شاخص های اعلامی توسط سازمان مدیریت اعلام می‌شود و تعدیل آن پرداخت می‌شود که معمولاً با نرخ تورم برابری می‌کند و جلوی ضرر و زیان پیمانکار را می‌گیرد.در تهران طبق دستور شهردار تهران که گفته بود، باید در نگهداشت شهر تحولی ایجاد شود، ما این را سرعت بخشیدیم چون این تحول نیاز به ابزاری دارد. ما به کمک اداره کل برنامه‌ریزی ابزار این را برای تیم اجرا فراهم کردیم. الان تیم اجرا می‌تواند با اطمینان خاطر کار خود را پیش ببرد و مناقصات را برگزار کند.
وی خاطر نشان کرد: خاصیت دیگر فهرست‌بها شفاف‌سازی است. فهرست‌بهای قدیم به این شکل بود که به صورت گلوبال هزینه 30 روز رفت و روب شهر تهران را می‌دادیم و اگر پیمانکار جایی را فقط 2 بار هم تمیز می‌کرد، متأسفانه به این دلیل که پول 30 روز را آن اول داده بودیم، نمی‌شد کاری کرد اما در این فهرست‌بها شفاف‌سازی می شود و اگر پیمانکار 2 روز در هفته معبر و جایی را تمیز کند، به همان میزان و با قیمت واقعی هزینه می‌دهیم.
نظری ادامه داد: نکته دیگر این است که با ابلاغ این فهرست‌بها قرار نیست تنش بودجه‌ای داشته باشیم. انتقاداتی شده بود که چون این فهرست‌بها مطابق با نرخ روز است، ما تنش بودجه‌ای خواهیم داشت اما این طور نیست ما چون از ان طرف واقعی سازی کرده‌ایم این تنش بودجه‌ای به کمترین میزان ممکن خواهد رسید. فهرست‌بها که یکی از گام‌های اصلی در نگهداشت شهر از لحاظ اسنادی است.
معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران از اجرای طرح آزمایشی پیمانکاران گفت و ادامه دهد: به نظر من شهر به نوسازی نیاز دارد، اما در بعد نظافت، مدیرعامل سازمان پسماند نشست‌هایی با پیمانکاران داشته‌اند، جلسه‌هایی را با شهرداران منطقه و همچنین دو جلسه نیز با خود شهردار محترم داشتیم؛ فهرست بهای تهیه و قیمت‌های جدید ابلاغ شده است. انشالله در اواخر همین هفته و اوایل هفته بعد اولین طرح آزمایشی برای مناطق 1، 3 و منطقه 21 و 22 و 8 را به عنوان شروع کار آزمایشی خواهیم داشت و اگر نتیجه خوب بود در همه مناطق اجرا می‌کنیم. نوع قرارداد با پیمانکاران نیز از نوع و سطح قرارداد متفاوت است، نظافت شهر حرکت‌های کوچک مطلوبی را داشته اما هنوز به نقطه‌ای که ما می‌خواهیم نرسیده است.
مدیران شهری معتقدند با اجرای طرح فهرست بها گامی مهمی در نظافت و خدمات شهر، برداشته خواهد شد و این طرح رضایت‌مندی مردم را به دنبال خواهد داشت.
منبع: فارس

لینک کوتاه:
https://www.rahetaraghi.ir/Fa/News/784617/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

مترو پرند افتتاح شد

سرفاصله حرکت قطارها در ایستگاه مترو پرند/ مطالعات برای احداث متروی غرب استان تهران و پردیس در دست انجام است

سرفاصله حرکت قطارها در ایستگاه پرند/ طول خطوط متروی تهران در دو سال گذشته 46 کیلومتر افزایش یافت

مادر شهیدان والامقام «زندیه» به لقاءالله پیوست

همایش پیروان ولایت بسیج بنیاد شهید و امور ایثارگران استان همدان برگزار شد

برگزاری یادواره شهدای عملیات بستان در شهر بادوله شهرستان دشتی با حضور نماینده ولی فقیه در استان

ورزشکاران و جانبازان نخاعی استان گلستان تقدیر شدند

پیکر مطهر هشت شهید تازه تفحص مدافع حرم در مشهد تشییع شد

ظرفیت مادران و همسران شهدا در امر عفاف و حجاب جاذبه ایجاد می‌کند

طرح من شهردارم 2 در منطقه یک آغاز شد

منطقه 11 موفق به کسب مقام برتر در طرح‌های مسجدمحوری بانوان شد

آغاز پذیرش مسافر در ایستگاه مترو پرند از فردا

تکمیل مترو پرند در مدت کوتاه حاصل کار و تفکر جهادی است

پرونده طولانی‌ترین خط مترو کشور بسته شد/ احتمال واگذاری پروژه مترو ورامین به شهرداری تهران

بسیج، بازوی قوی نظام در روزهای سخت است

بنیاد نقش نظارتی در اجرای قوانین حوزه ایثارگران دارد

وزیر کشور: نمی‌توانیم در اختیارات هیات‌های نظارت دخالت کنیم

انتظار 18 ساله مردم به سر آمد

صادق‌الوعد بودن دولت برای مردم نشاط ایجاد می‌کند

4 هزار و 380 واحد مسکن مهر در شهر جدید پرند به بهره‌برداری رسید

مدیر تیم‌های ملی کاراته معرفی شد

آیا می‌توان از سیاهچاله به عنوان منبع انرژی اتمی استفاده کرد؟

از عوامل اجرایی ساخت ایستگاه متروی پرند تقدیر شد

مجلس یازدهم و تلاش‌ برای ارتقاء جایگاه ایثارگران

پیام تسلیت رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در پی درگذشت پدر شهیدان والامقام «فرهاد»

برق مانند مایع در فلزات عجیب جریان می‌یابد

پرواز 9 شرکت هواپیمایی از پایانه جدید فرودگاهی کیش

تهیه و تدوین خط مشی عمومی حوزه اجتماعی و فرهنگی کیش

آشنایی با یک دنیای باشکوه

اصلاح ساختار مدیریتی؛ مهمترین گام برای رفع ناترازی صندوق‌ها/مصوبه‌ای با ابهامات زیاد

«ناترازی» گاز و بنزین نتیجه سرمایه‌گذاری نکردن دولت‌های گذشته است

باقری: ایران شریک قابل اتکای آفریقا در برقراری امنیت پایدار است

مترو پرند با همت شهرداری تهران، قرارگاه خاتم و استانداری تهران احداث شد

ادای احترام فرمانده مرکز مقاومت بسیج بنیاد شهید و امور ایثارگران به مقام شامخ شهدای همدان

متروی تهران پس از 18 سال به پرند رسید/ زاکانی: شهرداری برای تکمیل پروژه 800 میلیارد تومان هزینه کرد

از همه مسئولان می‌خواهم برای امیدواری مردم و تکمیل پروژه‌های ناتمام تلاش کنند/ تقدیر از شهرداری تهران برای توسعه مترو

مترو پرند برای یک هفته رایگان شد

چرا بازار خودرو در پاییز امسال آرام است؟

رفع ایرادات شورای نگهبان به قانون عفاف و حجاب، شاید سال آینده/ لایحه بودجه در اولویت است

حضور روحانی در انتخابات خبرگان بازی برد-برد است؛ چه صلاحیتش تایید شود چه نشود

رکورد تازه برای وزن نوزاد متولدشده در مشهد؛ گفت وگو با پزشکی که نوزاد 7کیلویی را به دنیا آورد

عصبانیت شدید حسین شریعتمداری از عدم تصویب نهایی قانون عفاف و حجاب /زنان و دختران به حال خود رها شده اند

استقبال 27 میلیون نفر از طرح کالابرگ الکترونیکی/ پنجره واحد حمایتی در کشور به بهره‌برداری می‌رسد/ افزایش سن بازنشستگی در راستای پایداری صندوق‌هاست

پدر شهیدان والامقام «فرهاد» آسمانی شد

اولین سمپوزیوم بین‌المللی PTSD مزمن در جانبازان برگزار شد

انعقاد 22 قرارداد فناورانه به ارزش 800 میلیارد تومان در هلدینگ صنایع عمومی شستا

مدیریّت شهری شهروندان اوتیسمی را خانواده خود می‌داند

جلسه حل مشکلات جامعه شاهد و ایثارگر با حضور استاندار و مدیرکل بنیاد بوشهر

ذره‌بین| آغاز به کار پروژه احداث خانه کشتی شهدای شمیران نو در منطقه 4

اجرای عملیات لوله‌گذاری آبرسانی فضای سبز در برخی بوستان‌های منطقه 5