راه ترقی

آخرين مطالب

خاندوزی: اقتصاد ایران از وضعیت اضطرار خارج شده است اقتصاد

خاندوزی: اقتصاد ایران از وضعیت اضطرار خارج شده است
  بزرگنمايي:

راه ترقی - ایرنا /وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: دولت سیزدهم در تنگناهای اقتصادی دولت را تحویل گرفت و توانست در مدت کوتاهی اقتصاد کشور را از حالت اضطرار خارج کند و هم اکنون «متغیرهای واقعی اقتصاد» بهبود یافته و «متغیرهای اسمی اقتصادی» نظیر تورم نیز در شیب نزولی قرار گرفته اند.
سید احسان خاندوزی روز سه شنبه در نشست «هم اندیشی وزیر امور اقتصادی و دارایی با اندیشکده حکمرانی دانشگاه اصفهان» در تالار این اندیشکده در دانشکده اقتصاد دانشگاه اصفهان افزود: دولت سیزدهم توانست پس از روی کار آمدن در مدت کوتاهی اقتصاد کشور را از حالت اضطرار خارج کند و هم اکنون شرایط اقتصادی کشور برای رشد و توسعه مهیاست.
وی ادامه داد: به اذعان سازمان های اقتصادی بین المللی «متغیرهای واقعی» اقتصاد در سه سال گذشته بهبود یافته اند و این یک ادعای شخصی نیست و براساس گزارش اردیبهشت بانک جهانی، رشد اقتصادی کشورمان در سه سال اخیر تثبیت شده است.
وی ادامه داد: روند مستمر کاهش نرخ بیکاری نیز در سه سال گذشته ادامه داشته و به ترتیب از 10 به 9 و پس از آن به 8.1 درصد و نرخ سرمایه گذاری نیز از صفر درصد در آغاز دولت سیزدهم به 3.2 و 4 درصد در سال های بعدی رسید.
وی یادآور شد: کشورمان در سال 1401 موفق به کسب بیشترین درآمد ارزی از طریق صادرات غیرنفتی در طول تاریخ خود شد و حتی در سال 1402 نیز از نظر حجمی، صادرات غیر نفتی ایران رشد 12 درصدی را تجربه کرد که البته به دلیل کاهش قیمت جهانی برخی اقلام صادراتی نتواتنست از نظر درآمدی، درآمد بیشتری از 1401 برای کشور ایجاد کند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی دولت سیزدهم گفت: در کنار رشد درآمدهای غیر نفتی، صادرات نفتی کشور نیز در طول دولت شهید آیت الله سید ابراهیم رئیسی سه برابر شد.
وی تاکید کرد: البته برای بقا و رشد اقتصادی کشور باید مجموعه تلاش‌های دیگری نیز انجام شود و هرچند متغیرهای اساسی اقتصاد تثبیت و اقتصاد کشور از حالت اضطرار خارج شده است ولی هنوز کارهای تمام نشده فراوان و هزار راه نرفته وجود دارد.
وی یادآور شد: دولت سیزدهم وقتی اقتصاد را تحویل گرفت، کشور در فاز صفر اقتصادی بود و حتی در ماه نخست نگرانی های زیادی در مورد پرداخت حقوق کارمندان دولت در شهریور 1400 وجود داشت.
وی ادامه داد: وقتی دولت سیزدهم بر روی کار آمد، تمامی ظرفیت استفاده از فروش اوراق در 6 ماهه نخست سال استفاده شده بود و ظرفیت درآمدهای مالیاتی نیز در آن سال بسیار محدود بود.
خاندوزی خاطرنشان کرد: البته آن وضعیت تنها مربوط به دولت قبل نبود و از اواخر سال 91 بدلیل تحریم ها کشور دچار مشکلات انباشته اقتصادی شده بود و بجز 2 سال 95 و 96 که تا حدودی فضای تنقس نفتی حاصل از برجام ایجاد شد در کل دهه 90 اقتصاد ایران، تبلور کامل از یک اقتصاد آسیب پذیر بود.
وی تاکید کرد: بهترین سال درآمد ملی، در کل تاریخ کشورمان سال 1390 بود ولی با شروع تحریم ها به فاصله تنها یک سال، بدترین سال درآمدی کشور در طول تاریخ، در سال 1391 رقم خورد و از این رو بود که رهبر معظم انقلاب در همان دور اول فشارهای تحریمی در بهمن 1392 بر اقتصاد مقاومتی تاکید کردند.
وی یادآور شد: متاسفانه پس از دور اول افزایش فشارهای تحریمی، اصلاح ساختار اقتصادی را نیاموختیم و در سال 1397 به دنبال دور دوم تحریم ها، دچار رکود تورمی دیگری شدیم که به قفل شدگی در ساختار اداره اقتصادی کشور منجر شد.
وزیر امور اقتصادی و دارایی دولت سیزدهم تاکید کرد: اقتصاد ایران از دهه 90 درس‌های پرهزینه‌ای آموخت و تاوان اقتصاد نفتی شکننده، تمرکز گرا و متمرکز در پایتخت را پرداخت کرد.
وی افزود: برای حل ناترازی‌های مالی و حل مشکلات اقتصادی کشور نیازمند یک طرح اصلی و رسیدن به یک فهم مشخص اقتصادی هستم و هرچند در علوم اقتصادی و اجتماعی نحله های فکری متفاوتی وجود دارد ولی می توان با استفاده از ظرفیت علمی دانشگاه ها و پژوهشکده ها به انتخاب رویکرد منتخبی که سیاست گذار بتواند آن را در دستور کار قرار دهد، رسید.
وی تصریح کرد: اکنون بهترین زمان برای اتخاد و تعیین رویکرد منتخب اقتصادی کشور در آستانه تشکیل دولت چهاردهم، مجلس جدید و در آغاز شروع برنامه هفتم توسعه است و پژوهشکده‌ها، دانشگاه ها و مراکز علمی کشور می توانند در این زمینه نقش آفرین باشند.
خاندوزی اضافه کرد: همه کم و بیش در مورد مقصد و اهداف اقتصادی کشور اشتراک و اتفاق نظر دارند ولی آن چه مهمتر است تاکید بر روش ها و الگوهایی است که روش رسیدن به این اهداف را مشخص می کند و این که با چه روشی قرار است این اهداف مشخص شود و باید پیش از شروع اصلاحات اقتصاد این روش ها تعیین شود.
وی تاکید کرد: باید از ظرفیت کم‌نظیر دانشگاه اصفهان و اندیشکده حکمرانی دانشکده اقتصاد این دانشگاه بهره بیشتری برده شود تا سال های آینده شاهد تشکیل یک نظام تصمیم گیری منسجم مرتبط با مراکز علمی و اندیشکده ‌های مطرح در حوزه اقتصاد باشیم و این وزارت خانه به مدیران کل در سطح استان و وزارتخانه برای تعامل بیشتر با دانشگاه اصفهان رهنمود داده است.
خاندوزی تصریح کرد: وزارت امور اقتصادی و دارایی بدنبال استفاده از تمامی ظرفیت‌های علمی کشور در حوزه اقتصاد است و بدنه پژوهشی این وزارتخانه حتی در خصوص نگاه‌های غیر متعارف گزارش ‌های پژوهشی تهیه و منتشر می کند.
وی تاکید کرد: بدنه های پژوهشی دولت در لایه تربیت سیاستمداران جوان نیز، جوانان نخبه را در «مدرسه سیاست گذاری» جذب می کند که در مردادماه امسال آخرین دوره این نهاد در دولت سیزدهم با حضور جمعی از دانشجویان نخبه تحصیلات تکمیلی سراسر کشور برگزار می شود.
وی خاطرنشان کرد: هدف از تربیت سیاستمداران جوان این است که هم با قیود و محدودیت های تصمیم گیری آشنا شوند و هم از مشکلات و مسایل روزی میز دستگاه ها برای اداره امور کشور آشنا شوند.
خاندوزی یادآور شد: در دولت سیزدهم برای نخستین بار صورت های مالی افزون بر 2 هزار شرکت دولتی و یا تحت مدیریت عمومی برای نخستین بار منتشر شد که اقدامی بی سابقه بود.
وی خاطرنشان کرد: وزارت امور اقتصادی و دارایی اهرم هایی برای معرفی افراد به سازمان حسابرسی داشت ولی در دولت سیزدهم امضا طلایی وزیر برای احراز رتبه در سازمان حسابرسی حذف شد که نقش مهمی در قاعده مند کردن فعالیت های این بخش داشت.
وی خاطرنشان کرد: شورای رقابت در ابتدای تشکیل دولت سیزدهم بسیار تضعیف شده بود ولی دولت مردمی هم این شورا و هم بازوهای پژوهشی آن را تقویت کرد و امسال نیز بودجه خوبی به این شورا تخصیص داده شده تا بتواند وظایف قانونی خود را انجام دهد.
به گزارش ایرنا، وزیر امور اقتصاد و دارایی در برنامه ای یک روزه به اصفهان سفر کرده است. 
بازدید از کارخانه فولاد مبارکه و جلسه با فعالین اقتصادی استان اصفهان از دیگر برنامه های سفر خاندوزی به اصفهان است. 
دانشگاه اصفهان حدود 17 هزار دانشجو و 660 عضو هیات علمی دارد و نزدیک به یکهزار و 400 دانشجوی خارجی در آن مشغول تحصیل هستند.

لینک کوتاه:
https://www.rahetaraghi.ir/Fa/News/895047/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

خداداد: در زمان ما عکس بازیکنان قیمت های مختلفی داشت

نحوه ردگیری مظنونین پرونده فساد از زبان قاضی زاده

قاضی زاده: اخبار جدیدی از ابعاد پرونده فساد نداریم

پیش بینی خدادادعزیزی از یورو 2024

افشاگری خداداد از فرار مالیاتی در آمریکا و آلمان

صورت امباپه غرق خون؛ بینی کیلیان شکست

مروری کلی بر ماجرای پرونده فساد فوتبال ایران

لحظه برخورد امباپه و شکستن بینی‌اش برابر اتریش

اقدام عجیب امباپه که با صورت خونی و بدون اجازه داور وارد زمین شد و کارت زرد گرفت

کانته بهترین بازیکن دیدار اتریش - فرانسه لقب گرفت

قاضی زاده: متن اصلی قرارداد ویلموتس را به ما ندادند

احتمال تغییر سرمربی در 16 تیم لیگ برتر!

خلاصه بازی فرانسه 1 اتریش 0

پرتغال - چک؛ انتظار برای تماشای رونالدو

برد خروس‌ها به لطف گل به خودی حریف!

جمع‌بندی جلیلی از مناظره: باید در اقتصاد کشور انضباط جدی مالی جاری باشد

حرف‌های داغ نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری در مناظره

زاکانی: شهید ما چک برجام را نقد کرد

جمع‌بندی پورمحمدی از مناظره: مشارکت بالا در انتخابات باعث اقتدار ملی خواهد شد

جدال کم حاشیه در مناظره اول؛ رقبا یکدیگر را محک زدند!

برخورد شدید گریزمان با تبلیغات کنار زمین

شوت بازیکن بلژیک توسط دروازه بان اسلوواکی دفع شد

قول کاپیتان اسکاتلند؛ تیم متفاوتی خواهی دید

با حرکت عالی امباپه؛ فرانسه با گل‌به‌‌خودی جلو افتاد

یکی از بهترین گل‌های زندگی‌ام را به بلژیک زدم

در آستانه کوپا؛ دو ستاره آرژانتین مصدوم هستند

سیو عالی دروازه بان اتریش روی ضربه مارکوس تورام

خداداد: پشیمانم به دورتموند، تاتنهام و اتلتیکو نرفتم!

عملکرد ضعیف امباپه؛ تک به تک از دست رفت!

برخورد شدید امباپه با مدافع اتریش و خونریزی وی

دیالوگ پینگ‌پونگی قالیباف و پزشکیان

کنایه سعید جلیلی به ماجرای فساد چای دبش

قاضی‌زاده: من کاندیدا شدم تا به ظلم‌ها به رئیسی پاسخ دهم

جمع‌بندی قالیباف از مناظره: باید حقوق مردم به اندازه تورم باشد

پزشکیان: آقای زاکانی قرار باشد این‌طوری بحث کنیم، وارد بحث تخلفات در شهرداری می‌شویم

لحظه به لحظه با مناظره انتخابات ریاست‌جمهوری؛ قالیباف: مردم اساس تحول در اقتصاد هستند

گل اول فرانسه به اتریش توسط ووبر

سوپر سیو مایک مانیان روی ضربه بازیکن اتریش

ستاره اسلواکی: خوش‌شانس بودیم

گزارش زنده؛ اتریش 0-1 فرانسه

توییت پورمحمدی در وقت استراحت میان مناظره

شوخی‌ نامزدها با یکدیگر در شروع مرحله سوم مناظره

شوخی قالیباف با خاموش شدن تایمر

قاضی‌زاده: اگر کار دست ما باشد، حتی کمتر از 3 روز می‌توانیم مشکل بورس را حل کنیم!

گاف زاکانی در مناظره انتخابات ریاست‌جمهوری

عکسی از نمودار جستجو نام پورمحمدی در 4 ساعت گذشته نسبت به سایر کاندیداها

زاکانی: به‌جای یارانه باید اعتبار طلا به مردم بدهیم

انتقاد تند قالیباف از مدیریت در حوزه تورم: بابت بی‌عرضگی‌ها سفره مردم در حال کوچک شدن است

لحظه به لحظه با مناظره انتخابات ریاست‌جمهوری؛ قاضی‌زاده: در دولت رئیسی در دنیا به دلیل ارتقا بهره‌وری جایزه گرفتیم

پیش بینی قیمت دلار 29 خرداد 1403