راه ترقی

آخرين مطالب

دیدگاه نامزدهای ریاست جمهوری چهاردهم برای ارز و بازار سرمایه اقتصاد

دیدگاه نامزدهای ریاست جمهوری چهاردهم برای ارز و بازار سرمایه
  بزرگنمايي:

راه ترقی - ایسنا /شش نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اهداف و نظرات و برنامه‌هایی در رابطه با موضوع اقتصاد به ویژه مسئله ارز و بازار سرمایه دارند.
همزمان با آغاز تبلیغات و زمان قانونی نامزدهای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهارات و برنامه های اقتصادی آنها در رسانه ها در حال انتشار و بازتاب است. در این میان برخی از نامزها نظرات مختلفی در رابطه با موضوع اقتصاد ایران داشته و در برخی مواد نظرات آنها بسیار به یکدیگر شباهت دارد.
امروز موضوع اقتصاد، مهمترین مسئله کشور است. بی شک اگر نامزدی بتوانند برنامه اقتصادی مناسبی که در خور شرایط اقتصادی فعلی جامعه باشد ارائه دهند اقبال بالایی برای تصاحب کرسی ریاست جمهوری به دست می آورد. با این حال می‌توان برخی از برنامه‌های آنها را در نظرات و انتقاداتی که به مسائل اقتصادی دارند، پیش بینی کرد. در این گزارش تلاش شده تا برخی از دیدگاه‌ها و نظرات چند سال اخیر نامزهای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در حوزه بازار سرمایه و مسئله ارز مطرح شود.
نظر محمدباقر قالیباف در رابطه با بازار ارز و سرمایه

راه ترقی


رئیس فعلی مجلس شورای اسلامی و نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری روز گذشته در توئیتی نوشت: «امروز برای چندمین بار در جلسه حضوری، دغدغه‌های فعالان ارشد بازار سرمایه را شنیدم. توجه به بازار اولیه در بورس و تأمین مالی نباید موجب غفلت از اهمیت بازار ثانویه شود.»

راه ترقی


قالیباف همچنین در سال 1399 و در پی ریزش‌های شاخص کل بورس گفت: «وظیفه خود می‌دانم که از مردم، سهامداران و افرادی که به بورس اعتماد کردند، حمایت کنم. بی اعتمادی خسران بزرگی است و اگر در حال حاضر به مردم بگوییم که در بازار سرمایه، سرمایه گذاری کنید، با چه انگیزه‌ای به این سمت حرکت کنند؟»
او همچنین، در بخش دیگری از نظرات خود در واکنش به وعده‌های دولت سیزدهم درباره بورس گفت: «این بازار متأثر از بازارهای پولی، مالی، واردات و صادرات و امثال آنها است و تا سیاست‌های دولت در حوزه اقتصاد روشن نشود، وضعیت بورس نیز مشخص نمی‌شود.»
اوایل ماه گذشته نیز قالیباف در نشست بررسی مسائل ارزی در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: «مشکلات مربوط به ارز برای مردم و اقتصاد کشور غیر قابل تحمل شده است. دولت و مجلس باید در موضوعات مرتبط با ارز با هم اتفاق نظر داشته باشند تا مردم از این وضعیت بیش از پیش آسیب نبینند.»
قاضی‌زاده هاشمی: ما در کشور حافظ ارز خارجی هستیم تا ارز داخلی

راه ترقی


قاضی‌زاده هاشمی در سال 1400 با تاکید بر اهمیت حفاظت از ارزش ارز داخلی می‌گوید در کشور ما مسئولین مربوطه به جای اینکه مسئول حفاظت از ارزش پول ملی باشند، مسئول حفاظت از ارز خارجی شده‌اند. ظاهرا این کار مسئول مشخصی ندارد و مسئولینی که وظیفه پاسخگویی دارند هم آن را گردن دیگری می‌اندازند. ای کاش رئیس بانک مرکزی ما خود را مسئول حفظ ریال بداند نه دلار.
وام بانکی یک رانت بزرگ است
وی معتقد است بزرگ‌ترین رانت، وام بانکی است؛ چرا که نرخ سود تسهیلات زیر نرخ تورم است و تورم این انگیزه را می‌دهد که وام بانکی را پس ندهند. علاوه بر این 65 درصد از منابع بانکی به یک دهک اول و 95 درصد به نیمی از جمعیت داده شده است. همچنین 70 درصد منابع بانکی به تهران و 20 درصد به 25 استان کشور داده شده است. وقتی منابع این طور تقسیم می‌شود، خانه دو میلیاردی تبدیل به پنج میلیارد و خانه دیگری به آپارتمانی در ترکیه تبدیل می‌شود. اگر ساختار همین باشد حتی اگر مدیر عوض شود چه اصلاح طلب باشد و اصول گرا بیاید یا برعکس مشکلی حل نمی‌شود. اگر ما می‌خواهیم مشکلات اقتصادی حل شود باید به دنبال اصلاح ساختار برویم.
اصلاح نهادی قانون تجارت، بیمه و بانک
از نظر قاضی‌زاده هاشمی در زمینه بیمه و تجارت و قانون‌ بانک‌ها، زانوی دولت بر گردن مردم است و باید این قوانین اصلاح شود. وی از جمله مهم‌ترین برنامه‌های خود به کاهش تورم به 5 درصد اشاره کرده بود.
مشکل بورس را سه روزه حل می‌کنم
قاضی زاده هاشمی همچنین در دوران رقابت‌های انتخاباتی سال 1400 گفته بود: اگر رئیس جمهور شود، می‌تواند سه روزه مشکلات بورس را حل کند و به این بازار آشفته سر و سامان بدهد.
زاکانی از بالابودن حجم نقدینگی تا ساماندهی بورس و حذف ارز ترجیحی می‌گوید

راه ترقی


علیرضا زاکانی در مناظرات تلویزیونی سال 1400، علت بالا بودن حجم نقدینگی را چاپ پول دانست و گفت: بانک مرکزی به تقاضاهای دولت پاسخ داد و با چاپ پول آن را در بازار عرضه کرد و نتیجه آن است که دولت بدهی خود را به دولت آینده انتقال می‌دهد. بانک‌ها بدون نظارت بانک مرکزی اقدام به تولید پول می‌کنند و ما اکنون ابربدهکاران بانکی داریم.
سود ارز ترجیحی در جیب چند فرد مشخص می‌رفت
شهردار تهران در خرداد 1401 با انتقاد از ارز ترجیحی گفت: از سال 1397 که ارز 4200 تومانی در کشور مطرح و 27 قلم کالا با این ارز وارد شد، ما در مجلس مشاهده می‌کردیم که این پول و امکان برای مسیر درست هزینه نمی‌شود و در عمل به جیب چندنفر بیشتر نمی‌رود. چندنفری که آدم‌های مشخصی بودند و میلیاردها میلیارد امکان را از کشور برای خودشان اختصاص دادند.
وی در ادامه گفت: حذف دلار 4200 تومانی در برنامه کاری‌ام قرار دارد. بازار ارز باید کارشناسی اداره شود. کشور را نمی‌شود با کار غیرعلمی اداره کرد. نوع مواجهه با موضوع ارز نیز می‌توانست موجب کاهش اتکای کشور به ارز شود. اکنون 50 کشور با ارزهای ملی خود مبادلات تجاری فی‌مابین را انجام می‌دهند. چرا ما انجام ندهیم؟
زاکانی در حاشیه انتخابات 1400 در رابطه با موضوع بورس عنوان کرد: «برای ساماندهی بازار سرمایه تلاش می‌کنم. با آموزش صحیح و جلوگیری از منفعت‌طلبی و سودجویی حقوقی‌ها در بورس این امکان را فراهم کنم که مردم نقدینگی خود را به سمت بازار سرمایه سوق دهند، در بازار سرمایه نیز امکان مولد شدن سرمایه‌ها را فراهم خواهم کرد و با سیاست‌گذاری دقیق شرایطی را در دولت فراهم خواهیم کرد تا تعادل و ثبات در بازار سرمایه شکل بگیرد.»
وی در خرداد 1400 در رابطه با نحوه تعامل دولت خود با بورس گفت: «دولت من خود را برای بازار سرمایه هزینه خواهد کرد و با سیاستگذاری‌های با ثبات و با عدم دخالت بی مورد به بازار آسیب نخواهد زد. دخالت ما در بازار سرمایه به منظور ایجاد ثبات، رونق بازار و امید بخشی به مردم خواهد بود.»
مصطفی پورمحمدی؛ نگاه کلی به مقوله اقتصاد

راه ترقی


بیشتر نظارت پورمحمدی در رابطه با موضوعات اقتصادی متکی به شفافیت اقتصادی است. وی شفافیت اقتصادی را در راستای همخوانی بسترهای فناوری و تکنولوژی با داده های اقتصادی میداند. با این حال در برخی از اظهار نظرها در رابطه با موضوع بورس می گوید راه مبارزه با فساد از مسیر شفافیت بازار سرمایه میگذرد.
نظر پزشکیان درباره وضعیت بورس و ارز رانتی

راه ترقی


مسعود پزشکیان از ارز 4200 تومانی به عنوان رانت یاد می‌کند. وی معتقد است که این ارز در اختیار هر کس قرار بگیرد باعث ایجاد رانت می‌شود و اگر قرار است دولت پول بدهد و یک عده با رانت، پول را در جای دیگری خرج کنند، همان بهتر که این کار انجام نشود و می‌گوید در رابطه با موضوع ارز، مخالف هر نوع ارز غیر آزاد هستم. ما در شرایط تروم هستیم و در عین حال قیمت دلار ثابت بود که این وضعیت یعنی هرکس که می‌توانست دلار بگیرد، رانت ایجاد می‌کرد.
انتقادات جدید پزشکیان درباره وضعیت بورس
مسعود پزشکیان در رابطه با بورس بیشتر متکی به نظر کارشناسان است و می‌گوید برنامه‌ام برای بازار بورس در وهله اول شنیدن سخن کارشناسان طبق شواهد علمی است.
با این حال امروز در صفحه توئیتری خود وضعیت بازار سرمایه را به باد انتقاد گرفت و نوشت: «بورس اوراق بهادار بدترین دوران خود را در چهارسال گذشته سپری کرده است. مشکل بورس همان مشکل اقتصادی کشور است. دخالت ناروای دولت در کسب و کارها و تحریم‌های بین‌المللی. قرار بود مشکل بورس سه روزه حل شود اما بحران سه سال کامل ادامه یافت. برای حمایت از بورس نرخ خوراک صنایع را چندبرابر کردند و مصوبه را دو ماه در کشوی معاون اول نگه داشتند تا نورچشمی‌ها فرصت کافی برای خالی کردن پرتفویشان داشته باشند. اینطور شد که سقوط بزرگ اردیبهشت 1402 شکل گرفت.»

راه ترقی


سعید جلیلی از تلاش برای جلوگیری از نوسانات ارز تا حل تورم اقتصادی می‌گوید

راه ترقی


از برنامه‌های سعید جلیلی در رابطه با بازار ارز، اجرای برنامه از سوی همه وزارتخانه‌ها برای ارزآوری و اشتغال‌زایی، استفاده از ظرفیت همسایگی با دو کشور پاکستان و افغانستان، تبدیل هفت میلیون مرزنشین به صادرکننده، تعامل گسترده با کشورهای خارجی، توسعه ارتباطات با کشورهای دارای نقاط مشترک، غیرفعال‌سازی اهرم فشار اقتصادی دشمن برای همیشه و حل مشکل تورم با اقتصاد مقاومتی است.

لینک کوتاه:
https://www.rahetaraghi.ir/Fa/News/895070/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

توانیر اعلام کرد: شهرداری‌ها و بانک‌ها کمترین همراهی را در کاهش مصرف برق دارند

آخرین آپدیت از وضعیت تیم ملی والیبال ایران

بعد از ترزیچ؛ هوملس هم رفتنی شد

ستاره رئال: فعلا به آینده‌ام در باشگاه فکر نمی‌کنم

خشنودی سپاهان از نبودن پرسپولیس در نیمه نهایی!

هزار و دویست میلیارد برای بازسازی آزادی

قالیباف: فرهنگ موضوع اساسی کشور است

انتقاد پزشکیان از مجلس: با بیمارستان خصوصی قرارداد بستید با 5 برابر تعرفه؟!

قالیباف: تورم اقتصادی و اخلاق جامعه بر یکدیگر اثر می‌گذارند

وعده قاضی‌ زاده‌ هاشمی به رانندگان تاکسی‌ های اینترنتی

اظهارات مهم دو فرمانده بلندپایه ارتش درباره انتخابات ریاست جمهوری

چهره خندان ظریف و تاجگردون در ستاد پزشکیان

سوال از مردم؛ ویژگی‌های رئیس جمهور آیندت رو انتخاب کن

حواشی امروز حضور نامزدهای ریاست جمهوری در رسانه ملی

سعید جلیلی در آغوش یک مرجع تقیلد

قالیباف: تهران مردسالارانه ساخته شده است

نمایش «دیوانه‌ای از قفس پرید» در موزه سینما

هادی کاظمی، علی استادی و الهام فراشاه در اکران مردمی «قلهک»

آهنگ «بالَم باش» با صدای امیر عظیمی

تصاویری از طوفان شدید در اتوبان قم

ویدئوی جالب از امکانات و توانایی های یک ربات

دل چون بشکند درمان ندارد!

در ستایش از صندوق شیکسته پیکسته

وطن امروز: مطالبات مردم از رئیس دولت چهاردهم سیاسی نیست

آغاز مرحله جدید کشف فرارهای مالیاتی با اسناد جدید

اسکوچیچ مشتاق بازگشت به ایران نیست

ششگلانی: تراکتور با زنوزی ادامه می‌دهد

بچه جنوب تهران مفتخر از حضور در نسل جدید!

لیست خرید احتمالی پرسپولیس

امیر عابدزاده کجایی!

از ضربه سر شیرجه‌ای فن پرسی برای باز کردن دروازه کاسیاس، 10 سال گذشت

گل‌های خاطره‌انگیز تاریخ رقابت‌های یورو

ستاره پی‌اس‌جی؛ امباپه از بچگی عاشق رئال بود

حاشیه ساز شدن پاسخ جلیلی درباره کناره گیری به نفع یک نفر؛ خبری که "ایرنا" آن را تغییر داد!

زاکانی: امیرکبیر 3 سال در کشور مسئولیت داشت و در تاریخ ماندگار شد

پاسخ جلیلی به سوالی در خصوص کابینه احتمالی دولتش

فواد ایزدی در برنامه زنده تلویزیون: قرار بود به ما ناهار بدهد که ندادید

زاکانی: دولت شهید رئیسی ثابت کرد که 3 سال برابر نه، بلکه بزرگتر از 8 سال است

پورمحمدی: از مذاکره در هر شرایطی باید استقبال کنیم

صحبت های جلیلی از عملکرد دولتش در هماهنگی بین قوا

گفت و گوی تلفنی باقری با وزیر خارجه عربستان درباره برگزاری حج

جزئیات پیشنهادات جبهه اصلاحات به پزشکیان

پورمحمدی: احساس مردم ما این است که جمهوری اسلامی در حال حاضر موقعیت ممتازی دارد

بررسی سینمای تاریخی-دینی؛ از احیای انقلابی تا محدودیت ها

چهره ها/ «شروین حاجی‌پور» در کنار کارگردان معروف سینما

پنج برنده اسکار افتخاری معرفی شدند

قطعه «نفس» با آواز سالار عقیلی

تشدید بارش در 22 استان؛ احتمال وقوع سیلاب

سحابی جذاب trifid را ببینید

از هر چه هست غیر تو بیزار کرده است