راه ترقی

آخرين مطالب

رویای من «انوشه، دختر ایرانی و پیشگام فضا» انديشه

رویای من «انوشه، دختر ایرانی و پیشگام فضا»
  بزرگنمايي:

راه ترقی - ایرنا / کتاب رویای من، خاطرات انوشه انصاری نخستین زن فضانورد ایرانی از جمله آثاری است که در قالب خاطرات خودنگاشت قرار می‌گیرد که حاوی اتفاقات تلخ و شیرین در سفر به فضا را دارد و خواننده را با تجربیات و موفقیت‌های انوشه آشنا می‌کند.
گفته بود دلش نمی خواهد، مردم او را یک توریست بنامند و توضیح داده بود، وقتی می گوییم، توریست قیافه آدمی در نظرمان مجسم می شود که یک دوربین به گردنش آویزان کرده و یک کوله پشتی بر پشت و یک بلیط هم در دست دارد و از این فرودگاه به آن فرودگاه می رود اما من به فضا می روم تا از آنجا به زمین نگاه کنم و از طریق این نگاه کردن است که بیشتر می توانم، خودم را بشناسم. ضمنا من طی اقامت 10 روزه ام در ایستگاه فضایی بین المللی باید آزمایشاتی را به سفارش اتحادیه اروپا انجام بدهم و ... این ها را انوشه انصاری در آستانه سفر فضایی اش گفته بود، سفری که بیش از 20 میلیون دلار برای او خرج برداشت و مهمتر از آن، او را به یک سوژه خبری تبدیل کرد.«نخستین زن ایرانی که به فضا می رود.»
اما آنچه انوشه انصاری قبل از پرواز تاریخی اش گفت بر همه حرف و حدیث ها و پیش داوری ها و همه آنچه که رسانه های خبری درباره او و سفر فضایی اش گفته بودند، مهر باطل زد. انصاری زنی است که می توان او را نمونه همه زنان جهان امروز دانست، زنی که می خواهد خود را آنگونه که هست بشناسد و بشناساند. او ماه ها در کمپ ویژه آموزش فضانوردان تمرینات دشوار را تحمل نکرده است تا عکسش را با لباس فضایی در صفحه نخست روزنامه ها چاپ کنند. او عطشناک و مشتاق همه این راه ها را دویده است تا با جهشی بلند به نقطه ای برسد که خود را بهتر، دقیق تر و عمیق تر بشناسد و این که در کدامین نقطه هستی ایستاده است. 

راه ترقی

درباره کتاب
بخش نخست کتاب با عنوان «یک دختر ایرانی» به پیشینه خانوادگی و تحصیلات انوشه انصاری پرداخته است.
در بخش دوم؛ «یک زن جهانی»، یادداشتی از امیر انصاری و حمید انصاری در مورد مهاجرت به آمریکا آمده است.
بخش سوم؛ «تگزاس» نحوه آشنایی انصاری با آژانس‌های فضایی و ورود به فضا برای خواننده گفته شده است.
خواننده در این داستان در جریان فراز و نشیب مسیری که انصاری از کودکی سخت خود در مشهد تا تجربه کم نظیر خود در ایستگاه بین المللی فضا گذراند، قرار می گیرد. از طرف دیگر این کتاب اثری آموزشی است، درباره فضا، ایستگاه فضایی و بخش های مختلف آن، انواع سازه های فضایی و کاربر آنها و فضانوردان سابق و کنونی. مخاطب این کتاب می تواند نوجوانی باشد، علاقه مند به فضا یا جوانی باشد که می خواهد درباره مسیر تحصیلی یا شغلی آینده اش تصمیم بگیرد، می تواند بزرگسالی باشد که با رکود زندگی خود دست و پنجه نرم می کند زیرا این کتاب هم شرح مفصلی را در زمینه صنعت فضا در بردارد و هم تصویر قابل قبولی از فضای کاری مهندسان برق، کامپیوتر، فناوری اطلاعات و دانشمندان فیزیک در اختیار قرار می دهد و هم در قلب خود حاوی پیامی است که انصاری با پرواز خود به فضا قصد دارد به گوش جهان برساند؛ رویاها هر قدر هم که دور از دسترس باشند با تلاش به حقیقت می پیوندند.
درباره مولف
در 18 سپتامبر 2006 نام انوشه انصاری به عنوان نخستین زن فضانورد بخش خصوصی در تیتر روزنامه های جهان ظاهر شد. او که چهارمین مسافر خصوصی فضا و نخستین فضانورد ایرانی بود، نام خود را در تاریخ ثبت کرد.
انوشه انصاری در یکی از سال های پیش از انقلاب اسلامی ایران در مشهد چشم به جهان گشود. او در خانواده ای شریف و نیکوکار رشد کرد اما کودکی چندان خوشایندی نداشت. در سال های نوجوانی انسجام خانواده خود را از دست داد و با مجموعه ای از تنش، فقر و احساس طردشدگی آن سال ها را پشت سر گذاشت. او در 16 سالگی با کمک یکی از اقوام مقیم آمریکا در حالی که حتی نمی توانست انگلیسی صحبت کند به آمریکا مهاجرت کرد. از مهاجرت با سختکوشی در تحصیل علم و کسب مقام های ممتاز در مدرسه و دانشگاه مراحل موفقیت را پیمود. ورود او به عرصه فناوری اطلاعات و ارتباطات بعد از اتمام تحصیل موفقیت های پی در پی برای وی رقم زد. از افتخارات انصاری می توان کسب جایزه ویژه بنیاد ملی زنان پیشگام در کار، جایزه کارآفرینی دانشگاه جرج میسون و جایزه دانش آموخته ممتاز و برگزیده دانشگاه جرج واشنگتن نام برد.
او در حال حاضر در سازمان های حامی صلح جهانی و حمایت از کودکان مشغول به فعالیت است و عقیده دارد که سرنوشت جهان به دست نسل جدید رقم می خورد به همین دلیل باید امکانات آموزشی کافی برای همه آنها فراهم باشد، انصاری حتی در روزهای اقامتش در ایستگاه فضایی، مشغول تهیه فیلمی آموزشی درباره قوانین فیزیک برای مدارس جهان بود. او مشاهداتش از فضای پیرامون زمین نوشته است: «وقتی از درون ایستگاه فضایی به جهان بی‌انتها نگاه می‌کنید واقعاً زیباست. زمین سیاره‌ای سراسر صلح به دور از جنگ و درگیری‌های قومی-‌نژادی و مذهبی به نظر می‌رسد؛ سرشار از انرژی مثبت. از آنجا می‌توانیم ببینیم که چه اندازه چیزهایی که برایشان می‌جنگیم، بی‌اهمیت و بی‌ارزش هستند. همین طور تماشای آسمان شب بی نهایت زیباست. شما می‌توانید میلیون‌ها ستارهٔ درخشان ببینید که تعدادشان آنقدر زیاد است که دیگر نمی‌توانید صور فلکی را پیدا کنید.»
نقد کتاب
ترجمه در اصلی ترین زمینه ها شباهت چندانی به متن اصلی ندارد. این برگردان ویژگی هایی دارد که باعث می شود، آن را برگردانی ضعیف و ناشی از بی تعهدی به اصول کار ترجمه بدانیم. مهمترین نکته ای که درباره این ترجمه جلب توجه می کند، آن است که مترجم هر جا که عرصه را بر خود تنگ دیده از پایبندی به متن اصلی و امانتداری در کار رویگردان شده است. وی بیشتر در قسمت هایی که متن اصلی دارای کوچکترین پیچیدگی زبانی می شود یا از زبان تخصصی نجوم یا صنعت فضا بهره می جوید از خیر برگردان عبارت ها گذشته یا آن را با عبارتی دلخواه جایگزین کرده است.
دسته دیگری از این بی تعهدی ها به متن نمی تواند به علت پیچیده یا تخصصی بودن آن باشد، بلکه به نظر می رسد که علت آن شتاب زدگی برای عرضه هر چه زودتر کتاب به بازار باشد. در نهایت کتابی که به خواننده ارایه شده است که هیچ تصویر دقیقی از مکان های جدیدی که انصاری به آن ها پای گذاشته ارایه نمی کند و هیچ گزارش دقیقی از آموزه های فضایی او در اختیار خواننده نمی گذارد. مترجم در برگردان زمان و شناسه فعل ها در مکالمه ها یا در جمله های مرکب مهارت کافی را ندارد. صحبت های انصاری در صحنه ای که دو دوست فضانورد خود را مخاطب قرار می دهد اینگونه ترجمه شده است: «بهترین خلبان برای پرواز سفینه های خصوصی، فضانوردان سابق خواهند بود و هریک از آنها مایلند می توانند بلافاصله بعد از بازنشستگی با من تماس بگیرد.» در این برگردان، افعال نه تنها با متن اصلی تطابق ندارد، بلکه میان فعل ها در خود برگردان نیز همخوانی وجود ندارد. آگاهی اندک مترجم از فن ترجمه وی را در برگردان اصطلاحات انگلیسی به فارسی نیز دچار مشکل کرده است.
انتشارات شادان کتاب رویای من انوشه: دختر ایرانی و پیشگام فضا به قلم انوشه انصاری و هومرهیکام HomerHickam را با ترجمه الگا کیایی در تابستان 1389، تیراژ 4000جلد منتشر و روانه بازار نشر کرد.

لینک کوتاه:
https://www.rahetaraghi.ir/Fa/News/301746/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

مک بوک‌های پرو جدید به جای HDMI 2.1، به درگاه HDMI 2.0 مجهز شده‌اند

برندگان مسابقه عکاس سال نجوم 2021 رصدخانه سلطنتی گرینویچ

داستان ایمیل‌های «نامناسب» بیل گیتس به یکی از کارمندان زن مایکروسافت

نخستین بنچمارک تراشه M1 Max از عملکرد چندهسته‌ای بسیار بهتر از نسل گذشته حکایت دارد

افزایش قیمت لوازم خانگی داخلی پس از اعلام ممنوعیت واردات محصولات کره‌ای

آمار خارق‌العاده‌ی فروش وان‌پلاس 9RT؛ 15٫5 میلیون دلار در 5 دقیقه

مینگ‌چی کو: اپل ممکن است تولید انبوه هدست واقعیت ترکیبی را تا پایان سال 2022 به تأخیر بیندازد

یک تکه پارچه برای تمیز کردن دستگاه‌های اپل، 19 دلار قیمت دارد

نسل جدید تویوتا لندکروزر با کیت بدنه و رینگ‌های لیبرتی واک معرفی شد

فاکسکان سه نمونه اولیه از خودروهای برقی خود را با نام تجاری فاکسترون به نمایش گذاشت

خلاصه رویداد معرفی مک بوک پروهای جدید اپل در 13 دقیقه

پوستر تبلیغاتی Enjoy 20e از بعضی مشخصات این گوشی هواوی پرده برداشت

اپل در سکوت خبری، کیس شارژ بی‌سیم مبتنی بر مگ‌سیف برای ایرپاد پرو ارائه می‌دهد

احتمال اجرای اپلیکیشن‌های گوشی اندروید روی کروم اواس در آینده نزدیک

سامسونگ برای ساخت باتری خودروهای برقی با استلانتیس همکاری می‌کند

بازی‌های پی‌سی سازگار با استیم دک با تیک سبز مشخص می‌شوند

والپیپرهای مک بوک پرو 2021 را از اینجا دانلود کنید

اپل فاینال‌کات‌پرو و لاجیک‌ پرو را با بهبود فیلم‌های 8K، ردیابی موشن گرافیک و ابزارهای صوتی به‌روز کرد

خودروی تفریحی و برقی پایونیر با ظرفیت پیمایش ترکیبی 7000 کیلومتر معرفی شد

قیمت ایرپاد 2 کاهش پیدا کرد

مک‌بوک پرو 16 اینچی دارای شارژر 140 واتی است

تمام محصولاتی که در رویداد Unleashed اپل رونمایی نشدند

شرکت‌های چینی در بازار OLED و LCD از شرکت‌های کره جنوبی پیشی خواهند گرفت

پوشش زنده زومیت از رویداد معرفی پیکسل 6 گوگل (امشب ساعت 20:30)

رئیس سازمان غذا و دارو: اسنپ دکتر تبدیل به ناصرخسرو مجازی شده است

خریداران مک بوک پرو 16 اینچی باید بیشتر از دیگران صبر کنند

الکامپ 1400، بهمن برگزار خواهد شد

چرا اپل تاچ‌ بار را در مک‌بوک‌ پرو جدید حذف کرده است

توسعه‌دهندگان می‌توانند از مزایای ناچ مک‌بوک پرو جدید استفاده کنند

با غیر فعال کردن ویژگی امنیتی جدید ویندوز 11، عملکرد و کارایی آن افزایش می‏‌یابد

تلفات کرونا روی نوار کاهش/مرگ 167 نفر طی 24 ساعت گذشته

سجادی: وجود سه‌هزار باشگاه بیلیارد، یک ظرفیت برای کشور است

صالحی‌امیری: تالار مشاهیر فوتبال و بازی‌های آسیایی رونمایی می‌شود

توجه به فرهنگ توجه به همه نیازهای اساسی مردم است

وزیر فرهنگ: سینما روایت‌گر مسلط واقعیت و حقیقت است

مدیرعامل ایرنا با حضور وزیر فرهنگ معارفه شد

وزیر کشور: ایران در عالی‌ترین سطح مبارزه با مواد مخدر قرار دارد

قدردانی رییس جمهوری از دیوان محاسبات در ارائه گزارش تفریغ بودجه 1399

دلایل مشکلات موجود در جهان اسلام و راههای مقابله با آن

تاثیر منفی کرونا بر ورزش همگانی/ افت 4.6 درصدی مشارکت مردم در ورزش

راه‌اندازی کمیته اخلاق در فدراسیون‌های ورزشی

نمادهای فصلی به بورس انرژی آمدند

تا امروز تحت هیچ فشاری از سوی اعضای شورا قرار نگرفتم/ تبدیل 1200 حساب شهرداری به یک حساب واحد

بنگاه‌های اقتصادی مزیت رقابتی خود را در نوآوری‌های برخاسته از تحقیقات جستجو کنند

رییسی: تقریب مذاهب اسلامی یک حرکت راهبردی در جهان اسلام است

2.2 میلیارد دلار داخلی‌سازی در نیمه نخست 1400 محقق شد

نرخ رسمی 22 ارز کاهش یافت

استمداد هلال‌احمر از فدراسیون صلیب‌سرخ برای مقابله با خشکسالی

خانواده‌ها از افراد اوتیسم خود برای امکان تشخیص هویت عکس بگیرند

واکسیناسیون سبب کاهش مرگ دیابتی‌های مبتلا به کرونا شده است