راه ترقی

آخرين مطالب

وضعیت عجیب در فرودگاه امام خمینی و مرز شلمچه

وضعیت عجیب در فرودگاه امام خمینی و مرز شلمچه
  بزرگنمايي:

راه ترقی - آفتاب یزد /متن پیش رو در آفتاب یزد منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
اربعین امسال، به خاطر کرونا با چالش‌هایی همراه بود به خصوص آن زمان که مشخص نبود دولت عراق میزبان چه تعداد زائر ایرانی و با چه شرایطی است. اما مشکلات زمانی آغاز شد که دولت عراق شرایطش را اعلام کرد: اولا این کشور پذیرای 30هزار زائر ایرانی است و از سوی دیگر ورود زائران تنها از طریق مرز هوایی و داشتن تست منفی پی سی آر که حداکثر 72ساعت از تاریخ آن گذشته باشد، امکان‌پذیر است. این در حالی است که سفر اربعین در ایران مشتاقان زیادی دارد. در این میان شرط ورود زائران از طریق مرز هوایی و به دنبال آن بسته بودن مرزهای زمینی، زمینه‌ساز مشکلات دیگر بود. مثلا در مورد سفر هوایی، علی رغم آغاز پروازهای اربعین، حواشی آن از گرانی تا معطلی و سرگردانی زائران در فرودگاه و تاخیرهای طولانی پروازها همچنان ادامه دارد.
> سرگردانی زائران در فرودگاه بدون عذرخواهی و جبران خسارت
در خصوص سرگردانی مسافران در فرودگاه، ایسنا طی گزارشی نوشته است که گروهی از زائران درحالی که قرار بود حوالی ساعت سه صبح روز شنبه، سوم مهرماه تهران را به مقصد نجف ترک کنند، حدود ساعت هفت و نیم صبح، پس از حدود پنج ساعت تاخیر سوار هواپیما شدند و پرواز کردند. برخی از این زائران که نسبت به بی‌نظمی پروازها شاکی و معترض شده‌اند، می‌گویند:
با توجه به این‌که سه ساعت پیش از پرواز باید در فرودگاه حاضر شوند، بیش از 9 ساعت معطل و سرگردان این پرواز بوده‌اند. از جمعه شب گذشته تا شنبه سوم مهرماه، مطابق جدول پروازهای خروجی فرودگاه امام خمینی (ره)، بیشتر پروازهای تهران - نجف و تهران - بغداد با تاخیرهای چندساعته درحال انجام است و همچنان گروهی از زائران در فرودگاه معطل انجام پروازشان هستند. تعدادی از زائران نسبت به برخوردی که در فرودگاه پس از ساعت‌ها انتظار و تاخیر با آن‌ها شده است، اعتراض دارند و می‌گویند: علت تاخیر به هیچ وجه توضیح داده نمی‌شود. امکانات برای زائران در فرودگاه فراهم نشده است و از پذیرایی و حتی عذرخواهی خبری نیست. یکی‌از این زائران می‌گوید: بلیت این پرواز یک‌طرفه را به مبلغ هفت میلیون و 300هزار تومان از یک شرکت گردشگری خریده‌ایم که وعده داده بود ویزا هم شامل آن باشد. این شرکت بعدا گفت که از سفارت عراق موافقت‌نامه گرفته و مشکلی برای ویزا وجود ندارد و ما فقط باید پول بلیت را پرداخت کنیم. تازه این مبلغ برای بلیت یک‌طرفه است. او ادامه می‌دهد: شرکتی که بلیت این هواپیمای عراقی را از آن خریده‌ایم، وعده داده بود پرواز در ساعت 15 روز پنجشنبه اول مهرماه به سمت بغداد انجام می‌شود، اما پس‌از مدتی اطلاع دادند که پرواز به ساعت 22 روز جمعه دوم مهرماه موکول شده است و ما از ساعت چهار عصر باید در فرودگاه باشیم. نماینده شرکت فروشنده این بلیت‌ها نیز به فرودگاه نیامده و پاسخگو نیست. از طرفی، شرکت العراقیه در فرودگاه امام دفتر ندارد و جوابگوی مسافران هم نیست. این زائر همچنین می‌گوید: تعدادی از مسافران این پرواز وارد سالن ترانزیت فرودگاه امام شده‌اند و شب را در وضعیت نامناسب و بدون امکانات گذرانده‌اند و بقیه هم در سالن‌های دیگر پراکنده، بلاتکلیف و سرگردان هستند. هیچ امکاناتی برای پروازهایی که دچار تاخیر طولانی می‌شود مهیا نشده است. او همچنین از جمع دیگری از زائران ایرانی که با پرواز دیگری به فرودگاه بغداد رسیده‌اند و به خاطر نداشتن ویزا سرگردان و بلاتکلیف مانده‌اند، خبر می‌دهد و می‌گوید: آن‌ها در فرودگاه بغداد گرفتار شده‌اند. از طرفی، جمعیت مسافران ورودی به این فرودگاه درحال افزایش است و رسیدگی به امور همه مسافران سخت شده. ما هم در حال تجربه همین وضعیت در فرودگاه امام هستیم، پروازها تاخیر دارند و به تدریج به جمع زائران اضافه می‌شود و فرودگاه شلوغ شده است و هیچ کسی هم رسیدگی نمی‌کند. وزارت راه معتقد است: تاخیرها، بی‌نظمی‌ها و حتی لغو شدن برخی پروازهای عراق به خاطر نداشتن ویزا، بلیت و توان فرودگاه نجف اتفاق افتاده است.
> وضعیت عجیب مرز شلمچه
از سوی دیگر مهم‌ترین موضوعی که مسئولان بارها آن را عنوان کرده بودند این بود که مرزهای زمینی بسته است. حتی از مردم خواهش کرده بودند که به سمت مرزهای زمینی نروند اما گویا برخی از مردم به این مهم توجه نکرده و روانه مرزها شدند و وضعیت عجیبی را در آنجا رقم زدند. اخیرا ویدئویی از مرز شلمچه منتشرشده که نشان می‌دهد انبوه زائران ایرانی در تلاش هستند تا به هر نحوی از مرز شلمچه عبور کنند. علت این اتفاق هم به انتشار شایعاتی مبنی بر باز شدن مرز و امکان تردد به عراق در فضای مجازی و حقیقی بر می‌گردد. از همین رو تعداد قابل توجهی در اسرع وقت خود را به مرز رساندند. در واقع نزدیک به پنج هزار نفر در مرز شلمچه تجمع کردند و به دنبال تردد به طرف عراق بودند.
> حضور 3 هزار نفر در مرز در پی انتشار اخبار جعلی
در همین رابطه استاندار ایلام با تکذیب تردد از مرز مهران از مردم درخواست کرد به هیچ وجه به مرز مراجعه نکنند. محمد نوذری استاندار ایلام در گفت‌وگو با ایلنا درباره اخبار منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر اینکه مرز مهران به صورت محدود بازگشایی شده است، گفت: چنین خبری صحت ندارد و مرز مهران بسته است. وی ادامه داد: متاسفانه این اخبار جعلی باعث شده است که برخی از افراد به مرز مهران بیایند و در حال حاضر حدود 2 الی 3 هزار نفر در اینجا حضور دارند و در حال افزایش است. استاندار ایلام با تاکید براینکه مرز مهران بسته است، خاطرنشان کرد: برخی موکب‌داران که مدارکی دال بر تردد زمینی از مرز دارند فقط می‌توانند از مرز عبور کنند و در غیر اینصورت مرز برای تردد سایر زائران کاملا مسدود است. نوذری تصریح کرد: امسال تردد از مرز زمینی برای اعزام زائر نداشتیم و این موضوع بارها اعلام شده است و از مردم خواهش می‌کنیم به هیچ وجه به سمت مرز نیایند. استاندار ایلام خاطرنشان کرد: اگر حتی ما هم بخواهیم اجازه تردد بدهیم طرف عراقی اجازه ورود از مرز زمینی به عراق را نمی‌دهد، بنابراین نباید کسی به مرزها مراجعه کند. خدمات در اینجا کم است و با توجه به شیوع کرونا از مردم تقاضا داریم که اصلا به مرزها مراجعه نکنند.
> اجازه تردد به زائران داده نمی‌شود
از سوی دیگر فرماندار خرمشهر با تکذیب اخبار منتشرشده مبنی بر بازگشایی مرز شلمچه به روی زائران اربعین، تاکید کرد که این مرز همچنان مسدود است. محمد حیدری در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به انتشار خبری مبنی بر بازگشایی مرز شلمچه به روی زائران اربعین، اظهار کرد: همچنان مرزهای زمینی از جمله شلمچه مسدود هستند و به مسافران و زائران اربعین اجازه تردد داده نمی‌شود. وی افزود: بنابراین هر گونه خبر بازگشایی مرز شلمچه به روی زائران را تکذیب می‌کنم. حیدری بیان کرد: در حال حاضر شاهد مراجعه و تجمع مردم در مرز شلمچه هستیم اما امکان تردد از این مرز مانند دیگر مرزهای زمینی وجود ندارد.
> عودت افرادی که از مرز شلمچه عبور کرده‌اند
همچنین سخنگوی ستاد مرکزی اربعین گفت: «افرادی که تلاش کرده‌اند از مرز شلمچه عبور کنند، بازگردانده می‌شوند.» احمد محمدی‌فر سخنگوی ستاد مرکزی اربعین درباره تصاویر منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر حضور برخی افراد در مرز شلمچه گفت: متاسفانه تعدادی از افراد به مرز شلمچه مراجعه کرده‌اند و باعث بروز مشکلاتی شده‌اند. وی ادامه داد: هیچ مرزی باز نیست و افرادی که تلاش کرده‌اند، از مرز عبور کنند بازگردانده می‌شوند.

لینک کوتاه:
https://www.rahetaraghi.ir/Fa/News/304469/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

سرمقاله کیهان/ وین برای مذاکره یا نتیجه؟

سرمقاله وطن امروز/ امروز فقط اتحاد

سرمقاله فرهیختگان/ تاکید بر تکمیل راه‌گذر شمال- جنوب در اجلاس مسکو

سرمقاله شرق/ زنگ خطر اقتصاد

سرمقاله اعتماد/ ایران‌ و تحرکات پیرامون

سرمقاله رسالت/ اصول یک وحدت اصولی

سرمقاله دنیای اقتصاد/ اشتباهات رایج سیاستگذار پولی

سرمقاله جوان/ جریانات غیرتقریبی و وحدت‌شکن را منزوی کنیم

سرمقاله اطلاعات/ سنگ بزرگ علامت نزدن است

سرمقاله صبح نو/ وحدت هم مطلوبیت دارد، هم ضرورت

صریح می‌گویم نفت و گاز لبنان به خطر بیفتد اقدام می‌کنیم

ادامه اصرار مدعیان اصلاحات برای‌ انداختن ایران به چاه FATF

حضور سعید محمد در آئین افتتاح نمایشگاه نفت، گاز و پتروشیمی کیش

وزیر اقتصاد: مطالبات بانکی نباید موجب تعطیلی واحدهای تولیدی شود

میرکاظمی:قیمت حامل‌های انرژی افزایش نمی‌یابد

علاقه‌مند به گسترش همکاری‌ با بلژیک در عرصه‌های اقتصادی هستیم

تماشا کنید: نخستین ویدئو کامل از مک بوک پرو 16 اینچی

گوگل از افزایش درخواست حذف محتوا توسط دولت‌ کشورهای مختلف خبر داد

دوم اسکرولینگ چیست و چگونه از آن خلاص شویم

چگونه با استفاده از Parsec بازی‌های رایانه‌ای را روی دستگاه اندرویدی اجرا کنیم

ردمی واچ 2 در نرم‌افزار فروشگاه آنلاین چینی JD با قیمت 63 دلار مشاهده شد

گوشی‌های سری ردمی نوت 11 از شارژ 120 واتی پشتیبانی خواهد کرد

انتقاد اپیک گیمز از درخواست تجدید نظر اپل برای تعویق حکم دادگاه

خرید اقساطی لوازم خانگی بدون ضامن

باتری‌های نسل بعد احتمالا از مواد خارج‌شده‌ی درختان بهره خواهند برد

روی بدن نوزاد اختاپوس اندام‌های اسرارآمیزی رشد می‌کند که پس از مدتی ناپدید می‌شود

چگونه در آیفون اندازه متن را برای هر اپ تغییر دهیم؟

تمامی مدل‌های گلکسی اس 22 سامسونگ به تراشه‌ی اگزینوس 2200 و اسنپدراگون 898 مجهز خواهند شد

فیزیک‌دان‌ها چگونه به ایده‌های پیچیده فکر می‌کنند؟

گره یا نود (Node) در دنیای رمز ارز به چه معنا است

چگونه اپلیکیشن‌های اندروید را در ویندوز 11 سایدلود کنیم؟

مگر 140 نفر دیگر بر اثر کرونا/4256 در بخش مراقبت‌های ویژه

صالحی‌امیری: آی.او.سی چتر حمایتی خود را از ورزش ایران افزایش دهد

رییس جمهور مصوبه انتخاب نماینده فرهنگستان زبان و ادب فارسی راابلاغ کرد

امروز مردم از نظام اسلامی انتظار اجرای عدالت در همه زمینه‌ها دارند

اصلاحیه اساسنامه‌های صندوق کارآفرینی امید و سازمان صنایع کوچک ابلاغ شد

رییسی: اتحادیه اروپا خود را از سیاست‌های توسعه‌طلبانه آمریکا جدا کند

رییسی: سوییس و اروپا نباید تحت تاثیر فشارهای آمریکا قرار گیرند

توضیح فدراسیون فوتبال درباره اتهامات مربوط به اجاره VAR

جشنواره هدهد فرصتی مغتنم در اشاعه فرهنگ قرآنی است

مجلس به لایحه رتبه‌بندی موارد جدیدی اضافه نکند

زنان و طرح‌های توسعه محله‌ای

دولت در دوراهی سخت یارانه‌ای

اینجا لبخند هدیه می‌دهند

ورزش رو به روی آیینه

ایتالیا علاقه‌مند به توسعه روابط تجاری-اقتصادی با ایران است

مجمع عمومی کمیته ملی پارالمپیک برگزار می‌شود

مرحله دوم انتخابی تیم‌های پایه کاراته برگزار می‌شود

جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی، نگاه ویترینی را از این هنر دور می‌کند

مردم اورامانات زمین را خلق می‌کنند؛ کوچ عمودی هوارنشینان