راه ترقی

آخرين مطالب

توافق پکن؛ تغییر موازنه قدرت در حوزه خلیج فارس نوشتارها

توافق پکن؛ تغییر موازنه قدرت در حوزه خلیج فارس
  بزرگنمايي:

راه ترقی - تسنیم / متن پیش رو در «تسنیم» منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست.
«توافق پکن» نقطه پایانی بر دست بالای آمریکا و کشورهای اروپایی در تحولات منطقه و در عین حال نقطه آغازی بر افزایش وزن سیاسی پکن در معادلات غرب آسیا ارزیابی می‌شود.
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، پس از دوسال «میانجی‌گری» میان جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی سعودی، سرانجام قطار مذاکرات به ایستگاه «صلح» رسید. روز جمعه دهم مارس 2023 «علی شمخانی» و «مساعد بن محمد العبیان» پس از پنج روز مذاکرات فشرده در پکن، بیانیه ای سه‌جانبه را به امضاء رساندند که براساس آن تهران و ریاض در روندی دو ماهه اقدام به از سرگیری روابط سیاسی و بازگشایی نمایندگی‌های دیپلماتیک خواهند کرد.
با آنکه بسیاری از کارشناسان منتظر دیدار مقامات ایرانی و سعودی در بغداد یا وین بودند اما این بار «شی جین پینگ» رئیس جمهوری چین با ارائه ابتکار سیاسی گوی سبقت را از سایر رقبا ربود و تبدیل به «بازیگر صلح‌ساز» در تحولات امنیتی منطقه خلیج فارس شد.
«توافق پکن» نقطه پایانی بر دست بالای آمریکا و کشورهای اروپایی در تحولات منطقه و در عین حال نقطه آغازی بر افزایش وزن سیاسی پکن در معادلات غرب آسیا ارزیابی می‌شود.
زمانی واشنگتن، لندن یا پاریس به عنوان مرکز مذاکرات دیپلماتیک و حل اختلافات شناخته می‌شدند اما امروز پکن و مسکو میزبان هیات‌های سیاسی برای حل اختلافات و رسیدن به نقطه تفاهم هستند.
تقویت جایگاه چین در موازنه با آمریکا در منطقه خلیج فارس
یکی از پرونده‌های جاری در دستگاه سیاست خارجی آمریکا، حل‌وفصل مناقشات میان کشورهای غرب آسیا و شمال آفریقا به‌ویژه بحران‌های سیاسی- امنیتی است. از «کمپ دیوید» تا «پیمان ابراهیم» مستاجران کاخ سفید تلاش کردند تا با ایفای نقش فعال در مسائل منطقه خاورمیانه، ضمن تقویت جایگاه متحد استراتژیک خود یعنی رژیم صهیونیستی، واشنگتن را به عنوان مرکز «میانجی‌گری» و حل مسائل مهم منطقه‌ای معرفی کنند.
حتی زمانی که ارتش آمریکا جای دستگاه دیپلماسی این کشور را در تحولات منطقه گرفت و اقدام به اشغال عراق و افغانستان کرد، دولتمردان آمریکایی اصرار داشتند تا این کشور را به عنوان «ناجی» نمایش دهندکه قصد دارد تا با ایجاد فضا برای تمام گروه‌های سیاسی بیرون از قدرت، نقش «میانجی» را در آینده نظام سیاسی این دو کشور بازی کند.
بازار

راه ترقی

حال پس از گذشت قریب به دو دهه از «پایان تاریخ» و فرسودگی ماشین جنگی آمریکا در منطقه، دستگاه وزارت خارجه آمریکا برای آنکه از موضع «ضعف» سخن نگوید، اعلام می‌کند از توافق ایران و سعودی «اطلاع» داشته و از بهبود روابط میان کشورهای منطقه «استقبال» می‌کند.
سرعت شتابان تغییر در نظم بین‌المللی به شکل مستقیم و غیر مستقیم تاثیر خود را بر روی تحولات منطقه غرب آسیا برجای گذاشته است. آمریکایی ها با اتخاذ دو سیاست «موازنه از راه دور» و «موازنه هوشمند» در منطقه غرب آسیا ضمن انتقال نقطه تمرکز خود از خاورمیانه به منطقه شرق آسیا و شرق اروپا به دنبال پیگیری راهبرد مهار «چین» و «روسیه» هستند.
خروج نیروهای رزمی آمریکا از افغانستان، عدم حمایت کافی از ائتلاف سعودی در جنگ یمن و تلاش برای ایجاد سازوکار دفاعی- امنیتی دولت‌های عربی و رژیم صهیونیستی این سیگنال را به کشورهای حوزه خلیج فارس ارسال کرد که دیگر واشنگتن متحد نظامی قابل اتکایی در برابر تهدیدات امنیتی نیست. به عبارت دیگر حضور نیروها و تسلحیات آمریکایی دیگر تضمینی برای بقاء نظام‌های سیاسی یا ایجاد برتری ملموس در برابر رقبای منطقه‌ای محسوب نمی‌شود.
کشورهایی همچون عربستان سعودی و امارات متحده عربی در چنین شرایطی دیگر تخم مرغ‌های خود را در یک سبد نگذارند. گسترش روابط استراتژیک با چین، روسیه و هند از یک سو و از سوی دیگر مذاکره مستقیم با رقبای منطقه‌ای همچون ایران و ترکیه خبر از آغاز فصل جدیدی در معادلات منطقه‌ای، مبتنی بر اصل «نظم شبکه‌ای» می‌دهد. در این نظم قدرت‌های منطقه‌ای علاوه بر همکاری سیاست رقابت و در عین رقابت سیاست همکاری را دنبال می‌کنند.
چین؛ شریک اصلی دول غرب آسیا
در جریان «ظهور» و «سقوط» قدرت‌های بزرگ در منطقه غرب آسیا، چین خط مشی کاملا متفاوتی اتخاذ کرده است. پکن با افزایش روابط اقتصادی و سرمایه گذاری در کشورهای منطقه قصد دارد بدل به شریک شماره یک قدرت‌های منطقه غرب آسیا شود.
در حال حاضر حجم روابط اقتصادی چین با سعودی به بیش از 100 میلیارد دلار رسیده است. این در حالی است که با کاهش وابستگی آمریکا به منابع نفت سعودی-از طریق استخراج نفت «شیل»- حجم روابط تجاری میان ریاض و واشنگتن عدد 24.7 میلیارد دلار را تا سال 2021 نشان می‌دهد. معنای این اعداد آن است که دیگر آمریکا متحد اصلی کشورهای عربی نیست، بلکه تنها «یکی» از شرکای حوزه خاورمیانه در کنار سایر قدرت‌های نوظهور است.
در سوی دیگر با تشدید حلقه رژیم تحریمی آمریکا علیه ایران، چین تبدیل به یکی از بزرگ‌ترین مشتریان نفت کشورمان در بازارهای انرژی شد. این مسئله پس از حاکم شدن وضعیت «تعلیق» در مسئله احیای برجام تشدید و موجب تعمیق روابط راهبردی تهران و پکن به‌ویژه در پرونده «جاده ابریشم جدید» شده است.
حال ایران و سعودی در کنار سایر بازیگران منطقه‌ای و قدرت‌های نوظهور در حال طرح ریزی نظمی نوین هستند که براساس آن امنیت منطقه نه با «نفوذ قدرت‌های فرامنطقه‌ای»، «درگیری‌های نیابتی» یا «رقابت تسلیحاتی» بلکه با «همکاری مشترک اقتصاد محور» مبتنی بر «حسن همجواری» و «عدم مداخله در امور داخلی» پیگیری خواهد شد.
نظم جدید منطقه‌ای
«توافق پکن» نیز در کنار سایر تحولات منطقه‌ای همچون مواضع هماهنگ سعودی- امارات با روسیه در قالب اوپک پلاس، کمک «روس اتم» به کشورهای عربی برای ساخت نیروگاه اتمی و همکاری پکن با سعودی- امارات برای سخت موشک‌های بالستیک یا پهپادهای تهاجمی نشان دهنده آغاز نظمی جدید در منطقه غرب آسیا مبتنی بر موازنه مثبت در روابط با قدرت‌های جهانی است.
در این نظم نوپدید آمریکا دیگر بازیگر اصلی محسوب نمی‌شود، بلکه به چشم بازیگری تاثیرگذار نگریسته خواهد شد که در کنار سایر دولت‌های فرامنطقه‌ای همچون چین، روسیه یا هند به دنبال ایجاد نظم مطلوب خویش و حداکثرسازی منافع است.
در چنین شرایطی جمهوری اسلامی ایران این فرصت را خواهد داشت تا با استفاده از ظرفیت‌های نظم در حال شکل‌گیری، بهبود و گسترش روابط با کشورهای خلیج فارس را دنبال کند. همچنین این فرصت جدید می‌تواند گزینه‌های تهران برای خنثی‌سازی نظام تحریمی غرب را افزایش دهد.

لینک کوتاه:
https://www.rahetaraghi.ir/Fa/News/619012/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

مراسم سالگرد ارتحال بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی در کیش

دیدار مسئولان سازمان اداری و استخدامی و بنیاد با جانبازان بیمارستان روانپزشکی نیایش

سرانه درمانی ایثارگران سه برابر شده است/ خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران پای کار انقلاب و کشورشان ایستاده‌اند

پیام تسلیت رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در پی درگذشت مادر شهیدان «خیراله نژاد»

دیدار مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش با امام جمعه اهل تسنن کیش

ورود شهرداری تهران به اجاره‌داری از محل اراضی تحت تملکش/ تنها راه خروج از رکود ساخت‌وساز، مشارکت با انبوه‌سازان و سرمایه‌گذاران است

دیدار چهره به چهره مدیرکل بنیاد فارس با 38 ایثارگر استان

نشست بررسی کارشناسی قوانین ایثارگری در برنامه هفتم توسعه در کارگروه حقوقی تشکل‌های شاهد و ایثارگر

بیانیه مرکز مقاومت بسیج بنیاد به مناسبت سالروز ارتحال امام‌خمینی(ره) و قیام 15 خرداد

آمادگی شهرداری منطقه 10 در سی‌و چهارمین سالگرد ارتحال امام(ره)

خدمات رسانی رایگان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران در مراسم سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره)

دوازدهمین آیین اعطای تندیس ملی فداکاری به دانشجویان ایران/ معرفی فرهنگ ایثار موجب همبستگی و افزایش سرمایه اجتماعی می‌شود

امام‌خمینی (ره) به خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران توجه جدی داشتند/ شهدای 15 خرداد پیشگامان نهضت امام‌خمینی (ره) هستند

حکمی در مورد ایثارگران در لایحه برنامه ششم توسعه وجود نداشته است/تصویب احکام کارآمد در برنامه هفتم توسعه برای حل مشکلات ایثارگران ضرورت دارد

پردیس فرهنگی- هنری شهرداری منطقه 10 در حرم مطهر برپا شد

طرح های فرهنگی "مکتب امام" در پایتخت اکران شد

ارائه خدمات شهری منطقه 21 تهران در آیین سی و چهارمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره)

آماده سازی حرم مطهر امام خمینی(ره) توسط مدیریت شهری منطقه 21 پایتخت

آیین بدرقه مسافر بهشت در منطقه 12

فضاسازی و سیاه پوش کردن معابر منطقه 19 به مناسبت ارتحال امام (ره)

بازدید وزیر کشور از ستاد ارتحال امام خمینی شهرداری تهران در سازمان بهشت زهرا (س)

برپایی پردیس محیط زیستی به مناسبت سی و چهارمین سالروز ارتحال امام خمینی(ره)

مراسم  گرامیداشت سالگرد ارتحال  امام (ره) در بنیاد شهید و امور ایثارگران برگزار شد

مسیرهای ورود به هر پارکینگ در مراسم سی‌وچهارمین مراسم ارتحال امام تعیین شده است

آماده باش مدیریت بحران تهران برای برگزاری مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی (ره)

نحوه تردد شهروندان‌ تهرانی در مراسم ارتحال امام‌خمینی (ره) اعلام‌ شد

اقدامات منطقه 15 برای میزبانی از زائران حرم مطهر

برپایی پردیس فرهنگی و غرفه‌های خدمت رسانی منطقه 19 به مناسبت 14 خرداد

ضرورت توجه بیشتر به نقاط آسیب پذیر و بی دفاع شهری/نگهداشت شهر باید مهم ترین دغدغه شهرداران نواحی باشد

تشییع و وداع مردم با پیکر شهید گمنام در محله هرندی

از برپایی سه پهنه بزرگ فرهنگی تا تولید اولین مجله چندرسانه ای ویژه کودکان با موضوع امام خمینی(ره)

استقرار 32 موکب مردمی خدمت رسانی به زائرین سالگرد ارتحال امام

امیرعبداللهیان کیپ تاون را به مقصد تهران ترک کرد

ضرورت توجه بیشتر مناطق به نقاط آسیب پذیر و بی دفاع شهری

اقدامات شهرداری منطقه 18 در برگزاری سی و چهارمین سالگرد عروج ملکوتی امام امت

اکران فرهنگی پویش «مکتب روح‌اله» روی سازه‌های تبلیغات فرهنگی پایتخت

سوگواره منطقه 4 در سی و چهارمین سالگرد ارتحال امام مردم

برگزاری نخستین کمیسیون پزشکی ایثارگران استان قم در سال جاری

سیاه پوش شدن معابر منطقه22

راهبری و نگهداری 57 ایستگاه سنجش آلودگی هوا و صدا از سوی شرکت کنترل کیفیت هوا

متولی پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی مشخص شود

خدمت‌رسانی شهرداری منطقه 7 به زائران حرم مطهر امام خمینی(ره)

مردم حقشان است بدانند ما چه اقداماتی در منطقه انجام می‌دهیم

اسماعیلی: ارتجاع خط قرمز جمهوری اسلامی است

آغاز ثبت نام مسابقات ورزشی قهرمان شهر 2 در منطقه هفت

اهتمام جدی شهرداری تهران برای اتمام پروژه های نیمه تمام

خروج پارک علم و فناوری دانشگاه تهران از تعلیق عضویت در IASP

پلاستیک، حقوق بشر را تهدید می‌کند

منطقه13 میزبان زائران سی و چهارمین سالگرد ارتحال امام راحل (ره) در ضلع شمالی حرم مطهر

بیانیه تشکل­های شاهد و ایثارگر به مناسبت سالروز ارتحال امام خمینی(ره) و قیام 15 خرداد