راه ترقی
ویراست تازه‌‌ای از «دموکراسی یا دموقراضه» در بازار نشر/ استقبال انگلیسی‌زبان‌ها از نسخه ترجمه شده
شنبه 1 خرداد 1400 - 14:18:19
راه ترقی - تسنیم / ویراست تازه‌ای‌ از "دموکراسی یا دموقراضه" نوشته سید مهدی شجاعی از سوی انتشارات نیستان منتشر و روانه بازار نشر شد.
داستان این کتاب که در فاصله‌ سال‌های 1380 تا 1386 نوشته شده است در زمان‌های دور و در کشوری نامعلوم می‌گذرد. راوی داستان، ظاهرا پژوهشگری تاریخی است که با کشف و سند‌خوانی خود، ماجرا را برای خواننده روایت می‌کند. مطابق این تحقیق، در سالیانی دور، پادشاهی که در آستانه مرگ قرار دارد، وصیت می‌کند هر 25 فرزند او در مقاطع 2 ساله به‌ترتیب پس از مرگ او بر تخت شاهی بنشینند، اما نه به ترتیب سن بلکه به رأی مردم. هر یک از فرزندان در دوره سلطنت خود ظلم‌های فراوانی به مردم می‌کنند و مردم هر بار، رنجیده از یکی به دیگری پناه می‌برند، اما صورت مسئله تغییر نمی‌کند.
سرانجام تصمیم می‌گیرند بیمار‌ترین، زشت‌ترین و نادان‌‌ترین آنان را انتخاب کنند تا دمی بیاسایند. نام فرزندان شاه همگی پیشوند «دمو» دارد و این آخری «دمو‌کافیه» نام دارد که در زبان مردم شهر به «دموقراضه» شهرت یافته است. او پس از استقرار، با اتکا به هوش شیطانی و روان پر‌عقده خود، تیم و حلقه خاصی را سامان می‌دهد و قوانین طلایی خود را به کار می‌بندد و ترکیبی از ظلم و عوامفریبی را می‌سازد.
شتاب او در تخریب مملکت که با ادعای خدمت صورت می‌گیرد، عملاً بیشترین کمک را به دشمن می‌کند، هرچند در آخر داستان معلوم می‌شود او واقعا عامل بیگانه بوده و سرانجام نیز به آنان پناه می‌برد و کشور را تسلیم دشمن می‌کند.
این رمان سید‌مهدی شجاعی که نسخه انگلیسی آن در نمایشگاه 2014 فرانکفورت رونمایی شد‌، با استقبال مخاطبان انگلیسی زبان روبرو شد،‌ به گونه‌ای که تاکنون بیش از هزار نسخه از این کتاب که در آمازون عرضه شده بفروش رفته است.
این کتاب تاکنون به زبان‌های انگلیسی، روسی و آلمانی ترجمه شده است.
انتشارات نیستان چاپ نهم این کتاب را به قیمت 29 هزار تومان روانه بازار نشر کرده است.

http://www.RaheNou.ir/fa/News/264086/ویراست-تازه‌‌ای-از-«دموکراسی-یا-دموقراضه»-در-بازار-نشر--استقبال-انگلیسی‌زبان‌ها-از-نسخه-ترجمه-شده
بستن   چاپ