راه ترقی
داستان‌های تازه از نویسندۀ قدیمی
دوشنبه 3 خرداد 1400 - 01:57:53
راه ترقی - خبرگزاری کتاب ایران /مجموعه‌داستان «اقیانوس را نشانم بده» نوشته بابی آن مسون، نویسندۀ کهنه‌کار آمریکایی با ترجمه مریم سلطانی از سوی نشر خزه منتشر شد.
«اقیانوس را نشانم بده» مجموعه‌داستان بابی آن مسون به فارسی برگردانده شد. در این کتاب پانزده داستان کوتاه با این عناوین آمده است: «شایلو»، «روک‌بازها»، «افق دیترویت 1949»، «پیشکش‌ها»، «عتیقه‌ها»، «نوشتن اسامی»، «درخت‌نورد»، «ساکنان و رهگذرها»، «مراسم شامگاهی»، «اقیانوس»، «روز گورستان»، «نانسی کالپپر»، «خود را به موش‌مُردگی زدن»، «سبک نیو ویو» و «سومین دوشنبه».
وقتی داستان‌های کتاب «اقیانوس را نشانم بده» برای اولین بار در نشریات منتشر شد، ریموند کارور نویسنده سرشناس امریکایی درموردشان گفت: «این داستان‌ها ماندگار خواهند شد.»
تقریباً دو دهه‌ بعد، موقعی که این داستان‌ها قالب کتاب به خود گرفتند، معلوم شد که پیش‌بینی کارور درست بوده است؛ «اقیانوس را نشانم بده» با نام اصلی «شایلو و چند داستان دیگر» به ذهن و خاطره‌ دوستداران جدی ادبیات پیوست و جایزه‌ معتبر پن/همینگوی را در سال 1983 به دست آورد. همچنین نامزد جایزه‌ پن/فاکنر و جایزه ملی حلقه‌ی منتقدان کتاب شد و به فهرست نهایی جایزه‌ ملی کتاب راه یافت.‌
بابی آن مسون، متولد اول مه 1940 در کنتاکی امریکا، رمان‌نویس‌، نویسنده‌ داستان کوتاه، مقاله‌نویس و منتقد ادبی است که در کارنامه‌اش بیش از ده عنوان کتاب دیده می‌شود. این نویسنده‌ کهنه‌کار همچنان در پیرانه‌سری می‌نویسد و جدیدترین کتابش در سال 2020 به چاپ رسیده است، اما هنوز هم پراستقبال‌ترین و ماندگارترین اثر او همین مجموعه داستان «اقیانوس را نشانم بده» به شمار می‌رود و پس از آن هم کتاب خاطراتش که در سال 2000 نامزد نهایی جایزه‌ پولیتزر شد.
«اقیانوس را نشانم بده»، اولین اثری از بابی آن مسون است که به زبان فارسی ترجمه و منتشر می‌شود. همچنین اولین مجموعه داستان خارجی نشر خزه است که پیشتر رمان‌‌هایی از ادبیات جهان روانه بازار نشر کرده است.
این مجموعه‌داستان در 280 صفحه و با بهای 60 هزار تومان به چاپ رسیده است.

http://www.RaheNou.ir/fa/News/264648/داستان‌های-تازه-از-نویسندۀ-قدیمی
بستن   چاپ