راه ترقی

آخرين مطالب

فرهنگ و هنر

ارزیابان یونسکو برای بازدید ماسوله به ایران می‌آیند

راه ترقی- قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: ارزیابان یونسکو آبان ماه برای بازدید مجدد ماسوله به ایران می‌آیند و پرونده منظر فرهنگی آن پس از رفع نواقص سال آینده به اجلاس کمیته جهانی میراث فرهنگی یونسکو ارسال می‌شود.

اسماعیلی: همکاری با جهان اسلام اولویت جمهوری اسلامی است

راه ترقی-وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که به منظور حضور در اجلاس وزرای فرهنگ کشورهای اسلامی به دوحه پایتخت قطر سفر کرده، با سالم‌بن محمدالمالک دبیرکل سازمان جهانی اسلامی برای آموزش و پرورش، علوم و فرهنگ (آیسسکو) دیدار و گفت و گو کرد.

گالری‌گردی در تهران با روایتی از دفاع مقدس و صلح

راه ترقی- نمایشگاه‌هایی در روزهای پایانی شهریور و همزمان با گرامیداشت هفته دفاع مقدس و روز جهانی صلح در گالری‌ها و مراکز فرهنگی هنری پایتخت برپا می‌شوند که «آن روزها جنگ» و «صلح را باید از کودکی آموخت» از جمله آنها هستند.

پرونده «ماسوله» از یونسکو برگشت خورد

راه ترقی-«منظر فرهنگی ماسوله» با مخالفت ایکوموس، رأی یونسکو را برای ثبت جهانی نگرفت و برگشت خورد و فرصت دیگری به ایران داده شد تا پس از رفع نواقص، این پرونده بازبینی شود.

وزیر فرهنگ: سه هزار کسب و کار فرهنگی ایجاد می‌شود

راه ترقی- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از ایجاد سه هزار کسب و کار فرهنگی برای یاری‌رسانی اقتصادی به اهالی هنر خبر داد که با همکاری بنیاد برکت به بار خواهد نشست.

برگزاری کمیته بین‌المللی هفته بزرگداشت حافظ

راه ترقی- کمیته بین‌المللی هفته بزرگداشت حافظ در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی با حضور نمایندگانی از وزارت امور خارجه، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سازمان همکاری های اقتصادی اکو، سفارت هند در ایران، کمیسیون ملی یونسکو و ... برگزار شد.

اسماعیلی: جشنواره فرهنگی پژوهش برگزار می‌شود

راه ترقی- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه مسئولیت برگزاری جشنواره فرهنگی پژوهش به عهده پژوهشگاه این وزارتخانه است، گفت: از کشورهای مختلف مقاله و آثاری به جشنواره ارسال شده است.

اظهارات وزیر ارشاد درباره عزم ملی برای اربعین و ساخت فیلمی درباره شهدای مرزبانی

راه ترقی- وزیر فرهنگ در هشتصد و پنجمین جلسه شورای فرهنگ عمومی کشور گفت: امسال شواهد نشان داد که عزم ملی برای برگزاری این مراسم اتفاق افتاده و با تشکیل ستاد اربعین در دولت مردمی چنین انتظاری هم می‌رفت.

قالیباف: جمهوری اسلامی قدر جامعە سینمایی و اهالی فرهنگ را می‌داند

راه ترقی- رئیس مجلس شورای اسلامی با تبریک روز ملی سینما گفت: جمهوری اسلامی ایران در مسیر پیشرفت برای رسیدن به قله‌های افتخار به سینمای آرمان‌گرای خود نیازمند است و قدر جامعە سینمایی و اهالی فرهنگ را می‌داند.

او که گوی سبقت از شاعران مرد ربود

راه ترقی- کمتر زنی از میان سخن گویان، اقبالی همچون پروین داشته است و شهرتی چون او به دست آورده است. از سال‌های دور تا حال همگان اشعار او را می‌خوانند و وی را ستایش می‌کنند و بسیاری از ابیات او به صورت ضرب‌المثل به زبان خاص و عام جاری شده است

«کرم گوش» دارید؟ این گزارش برای شماست!

راه ترقی- اشتباه نکنید؛ «کرم گوش» کنایه نیست؛ «کرم گوش» به پدیده‌ای می‌گویند که یک موسیقی نه تنها از ذهنتان بیرون نمی‌رود؛ بلکه دائم هم تکرار می‌شود. یک سندرم فراگیر که بارها برای همه ما اتفاق افتاده است.

فرهنگ‌سازی حفاظت از محیط‌زیست در بزرگترین اجتماع مذهبی دنیا

راه ترقی- معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: ستاد اربعین محیط‌زیستی کشور با تشکیل جلسات حضوری و برخط و سازماندهی گروه‌های مختلف مردمی، موکب‌داران و همکاری با دست‌اندرکاران برگزاری مراسم اربعین نقش پررنگی در کاهش مخاطرات محیط‌زیستی این تجمع بزرگ را برعهده گرفته است

«چهار فصل تئاتر ایران» برای چهارمین دوره فراخوان داد

راه ترقی- دفتر مطالعات و پژوهش‌های مرکز هنرهای نمایشی حوزه‌ هنری دوازدهمین فراخوان پروژه‌ آموزش نمایشنامه‌نویسی به علاقه‌مندان خارج از پایتخت را با عنوان «تئاتر و خرافات در فرهنگ عامه» منتشر کرد.

سفر به فردای ایران با گردشگری و سرمایه‌گذاری سبز

راه ترقی- معاون دفتر توسعه گردشگری داخلی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی با اشاره به روز جهانی گردشگری در ۲۷ سپتامبر(پنجم مهر) گفت: شعار ملی برای گرامیداشت این ایام، «سفر به فردای ایران با گردشگری و سرمایه گذاری سبز» انتخاب شده است.

میراث ناملموس با پژوهش علمی به محصولات گردشگری بدل می‌شود

راه ترقی- معاون گردشگری وزارت میراث‌ فرهنگی با تاکید بر تمرکز جدی بر گردشگری تخصصی گفت: بهره‌مندی از ظرفیت رویدادها و میراث ناملموس منطبق با دانش و پژوهش علمی می‌تواند به محصولات جدید گردشگری بدل شود.

کارنامه ثبت میراث فرهنگی ایران

راه ترقی-ایران در دو سال اخیر پنج عنصر میراث ناملموس را ثبت جهانی کرد و هفت پرونده دیگر برای ثبت در اجلاس آتی یونسکو آماده شده‌ است.

بهشتِ نجف که برسی غم از دل می‌رود

راه ترقی- مگر می‌شود شیعه مولا باشی، بطلبد و بیایی؛ وسط حرم امیرالمومنین (ع) حس غم و غربت داشته باشی؟ غم برای زمانی است که جا بمانی از اربعین، اینجا بهشت است و غم عالم از دلت می‌رود.

آسیب شناسی جامعه‌پذیری حجاب

راه ترقی- جامعه‌پذیری حجاب در شبکه‌های روابط اجتماعی، بایستی با اقناع‌سازی و ایجاد پیوندهای عمیق بین منافع فردی و جمعی باشد، در حالی که روش‌های ترویج حجاب در جامعه ما در گذشته و حال، روش‌های اجباری، مقطعی و بر اساس نظر اشخاص بوده است.

شالبافیان: میز گردشگری هنر حلقه اتصال گردشگری و صنایع‌دستی است

راه ترقی- معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: در حال حاضر ۴۰ میز تخصصی در حوزه گردشگری داریم و میز گردشگری هنر می‌تواند حلقه اتصال گردشگری و صنایع‌دستی باشد.

پاپ، پیشتاز تولیدی‌های موسیقی تیرماه

راه ترقی-آمار مجوزهای صادرشده موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تیرماه با ۲۷۰ اثر در بخش تک آهنگ‌های موسیقی پاپ، از پیشتازی این ژانر خبر می‌دهد.

دبیر هفدهمین جشنواره موسیقی جوان منصوب شد

راه ترقی- معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حکمی حمیدرضا اردلان را به عنوان دبیر هفدهمین جشنواره موسیقی جوان منصوب کرد.

برگزاری نشست بین‌المللی «میراث‌فرهنگی ناملموس و تاب‌آوری در برابر تغییرات اقلیمی»

راه ترقی- قائم‌مقام وزیر میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی اعلام کرد: نشست تخصصی بین‌المللی «میراث‌فرهنگی ناملموس و تاب‌آوری در برابر تغییرات اقلیمی و تأثیرات آن در آسیای غربی و مرکزی، با تأکید ویژه بر نقش فعالان غیردولتی» ۲۵ و ۲۶ مهرماه سال ۱۴۰۲ برگزار می شود.

نقش هنرمندان در هنجارهای پوشش

راه ترقی- گاهی بازیگران هنر هفتم نمی‌­دانند که قوانین پوشش و رفتار در جامعه چیست و تحت حضور در فضاهای متفاوت یا به دلیل بازنمایی نقش‌­های خاص، تصور می‌­کنند که می‌­توان در فضای عمومی و مجازی نیز به همان شکل و پوشش ظاهر شد

وزیر فرهنگ: به دنبال حذف سلیقه‌ها در جشنواره مد و لباس فجر نیستیم

راه ترقی- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین رونمایی از پوستر و بیانیه مضمون دوازدهمین جشنواره مد و لباس فجر گفت: در این جشنواره به دنبال اعمال دیدگاه‌های واحد و حذف سلیقه‌ها نیستیم. اقوام و گروه‌های ایرانی، حوزه‌های فرهنگی که زیر چتر واحد ایران زمین گرد هم آمدند برای ما محترم هستند.

خبرنگار، روزت مبارک

راه ترقی- مدیران فرهنگی کشور طی پیام‌های جداگانه، ۱۷ مرداد روز خبرنگار را تبریک گفتند.

تداوم گستاخی به قرآن کریم جنایت فرهنگی است

راه ترقی- سفارت جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا تداوم گستاخی علیه قرآن کریم را به عنوان جنایت فرهنگی محکوم و از واکنش ضعیف اتحادیه اروپایی در این زمینه انتقاد کرد.

آیا استفاده از هوش مصنوعی برای کودکان بی‌خطر است؟

راه ترقی- ChatGPTتحول در حوزه‌ هوش مصنوعی تعامل‌کننده با انسان را کلید زده است و در آینده نزدیک باید شاهد ظهور انواع ربات‌های هوشمند باشیم. ربات‌هایی که نه لزوما به شکل کلیشه‌ای تصویرشده در فیلم‌ها، بلکه به شکل برنامه‌ها و افزونه‌های متصل به موتورهای جست‌وجو با ما تعامل خواهند کرد.

توضیحات معاون صندوق اعتباری هنر درباره حق بیمه هنرمندان

راه ترقی- معاون اعضای صندوق اعتباری هنر با ارائه یک گزارش آماری تعداد هنرمندان معرفی شده به سازمان تامین اجتماعی، از اولویت‌های این مجموعه برای بهره‌مندی هنرمندان نسبت به دیگر بیمه‌ها سخن گفت.

وزارت ارشاد اسلامی در دست بچه‌های انقلاب است/ حضور افراد حزب اللهی‌ در شورای صدور نمایش

راه ترقی- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: بدنه نیروی انسانی این وزارتخانه با یک کار سخت و پرمانع در آستانه یک تحول جدی قرار گرفته است. همه اعضای شورای نمایش را تغییر دادم و اکنون ۹ فرد حزب اللهی در شورای صدور نمایش حضور دارند

وزیر فرهنگ: روایتگری عاشورا با هنر صورت گرفته است

راه ترقی- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه مکتب امام حسین (ع) با هنر آمیخته است، گفت: روایتگری همه جلوه‌های عاشورا به نوعی با هنر، سرودن اشعار، نوحه سرایی‌ها، موسیقی و آثار تجسمی صورت گرفته است.

وزیر ارشاد خواستار موضع‌گیری آیسسکو در مقابله با توهین به قرآن شد

راه ترقی-وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با ارسال نامه ای به مدیرکل سازمان آموزشی علمی و فرهنگی جهان اسلام (آیسسکو) خواستار موضع‌گیری رسمی این سازمان در مقابله با هتک حرمت به قرآن شد.

سرانجام جشنواره فیلم کودک ۱۴۰۲ چه می‌شود؟

راه ترقی- در فاصله دوماه باقی مانده تا برگزاری جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان، تغییرات مدیریتی و میزان تولیدات سینمای کودک و نوجوان، چگونگی برگزاری دوره سی‌وپنجم این جشنواره بین‌المللی را با ابهام‌هایی روبرو کرده است

دبیر جشنواره تئاتر فجر چه کسی است؟

راه ترقی- هرچند انتظار می‌رفت دبیر دوره بعدی جشنواره تئاتر فجر تاکنون مشخص شده باشد، هنوز این اتفاق رخ نداده و این در حالی است که تیر ماه را به هم به پایان رسانده‌ایم.

واقعه عاشورا با مقتل‌خوانی زنده ماند واقعه عاشورا با مقتل‌خوانی زنده ماند

راه ترقی- یک روحانی و کارشناس مذهبی عقیده دارد که مقتل‌خوانی و روضه‌خوانی بسیار بااهمیت است چرا که وقایع روز عاشورا را زنده نگاه ‌می‌دارد و اهمیت روضه‌خوانی به حدی است که همچون ناموس شیعه از آن یاد می‌کنند.

ضرغامی: توسعه فرهنگ عفاف و حجاب ماموریت جدید وزارت میراث است

راه ترقی- وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ماموریت جدید این نهاد را ترویج و رفع موانع توسعه فرهنگ عفاف و حجاب عنوان کرد و گفت: اقدامات لازم برای توسعه کیفیت پوشاک این حوزه در دستور کار قرار گرفت.

رخدادها و اعمال ماه محرم

راه ترقی- پیش از اسلام، عرب جنگ در این ماه را حرام می‌دانست و ترک مخاصمه می‌کرد؛ لذا از آن زمان این ماه بدین اسم نامگذاری شد و روز اول محرم را اول سال قمری قرار دادند. در توضیح اینکه چرا ماه‌های دیگر که جنگ در آنها حرام است، محرم نامیده نمی‌شود می‌توان گفت: چون ترک جنگ از این ماه شروع می‌شد به آن محرم گفتند.

مطالعه روی کاربرد هوش مصنوعی در تولیدات سینمایی

راه ترقی- معاون توسعه فناوری و مطالعات سینمایی سازمان سینمایی درباره استفاده از هوش مصنوعی در تولیدات سینمایی گفت: به عنوان یک کار پژوهشی، نویسندگان ما در حال کار کردن بر روی این موضوع هستند که نتایج آن اعلام می‌شود.

اسماعیلی: جشنواره مستقلی برای کتاب کودک و نوجوان راه‌اندازی می‌شود

راه ترقی- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه بخش عمده‌ای از فروش کتاب به آثار کودک و نوجوان اختصاص دارد، گفت: جشنواره مستقلی برای کتاب کودک و نوجوان در نظر گرفته شده است، به این منظور بررسی و برنامه‌ریزی‌ها در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حال تکمیل است.

ساير مطالب

معرفی مفاخر و مشاهیر قومی و مذهبی همبستگی و وحدت ملی را ارتقاء می‌دهد

ضرغامی واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی را تکذیب کرد

ایران میزبان وزرای فرهنگ عضو اکو می‌شود

سالاری: موسیقی سنتی و ایرانی به حمایت بیشتری نیاز دارد

تخصیص 328 میلیارد تومان به 480 طرح زیرساخت‌ گردشگری

وزیر ارشاد: در تابستان جشنواره «مد و لباس» خواهیم داشت

وزیر فرهنگ: نمی‌توانیم به کسانی که کشف حجاب کرده‌اند، اجازه حضور در برنامه‌های هنری بدهیم

زمان برگزاری اسکار 2024 مشخص شد/ اعلام تاریخ‌ مراسم‌ها

در فصل تازه کنسرت‌ها هم جایی برای جدی‌ها نیست!/ «پاپ» و دیگر هیچ

عید فطر؛ جشن شکرگزاری و تعهد به ارزش‌ها

رشد 15 درصدی سفرها در نوروز امسال

راز اقوام ایرانی پیش از آمدن آریایی‌ها

تجلیل رئیس جمهور از برگزاری موفق نمایشگاه بین‌المللی قرآن

وزیر ارشاد: برای هنرمندانی که پشیمان هستند، فضای کار را فراهم می کنیم

چالش سطل آب یخ «شهاب حسینی» در سال 1393

آهنگ دلی جدید علیرضا طلیسچی به نام «اینجا فقط زمانه که میگذره»

تجربه گر مرگ موقت: دیگر امیدی نداشتم

موسیقی کارکردی موازی با سینما دارد

لحظه برگشت روح به جسم

دیوید فینچر و نتفلیکس وارد «بازی مرکب» می‌شوند

مگه دیوانه ام که به پدر زن آیندم تیر بزنم؟

آهنگ جدید/ علی خدابنده از «صفر و صد» خواند

فیلم‌های مهم سینمای ایران؛ از «وقتی همه خوابیم» تا «جنگ جهانی سوم»

چهره ها/ پست ملیکا زارعی به مناسبت تولد خواهرش

اجرای قطعه معروف و حماسی «پولیشکو پولیه» با پیانو

قسمت بیست و چهارم «زندگی پس از زندگی»؛ عظمت آتش!

تجربیات پس از مرگ در «زندگی پس از زندگی»

تثبیت موفقیت «کژال» فیلم غریب

امین حیایی: گلزار از بداهه گویی های ما در «ساخت ایران» از خنده می مُرد

امیر جعفری: «پانته آ بهرام» سلطان بی چون و چرای بازیگری است

چگونه از این آتش سالم بیرون آمدی؟

ویدئویی قدیمی از تار نوازی فرهاد ارژنگی، نوازنده تار و نقاش

یک برنامه تازه با اجرای مجری «پدرخوانده»

بهترین قاتل اجاره‌ای دنیا

تجربه گر مرگ: هیچ حسی نسبت به جسمم نداشتم

روایت یک عشق کرونایی در زلزله تهران با بازی «علی انصاریان»

وجود شخصیتی عجیب در صحنه آتش!

قطعه زیبای The 99 names با صدای سامی یوسف

«نیکان» سریال جدید تلویزیون با بازی سیما تیرانداز و پژمان بازغی

فیلم در فیلم‌های مهم سینمای ایران؛ از «وقتی همه خوابیم» تا «جنگ جهانی سوم»

داشته و نداشته های سریال «آکتور» با بازی نوید محمدزاده

کاهش بیننده نوروزی تلویزیون در غیاب «عصر جدید»

«چه دلها»؛ تصنیف بسیار زیبایی از زنده یاد ایرج بسطامی

دوباره حس بد شروع شد!

الان ما خونه مردمیم دیگه!

سکانس هایی جذاب از فیلم پربازیگر «ویلایی ها»

«محسن تنابنده» از پایتخت تا جنگ جهانی سوم؛ طلای 24 عیار!

ویدئوی دیدنی از مراسم خیام‌خوانی بوشهری‌ها

حامد از نادیا چه سوالی دارد؟

«ماریو»؛ پرفروش‌ترین اثر اقتباسی از بازی ویدئویی در کل تاریخ

قطعه «چهار مضراب اصفهان» با نوای خوش تار

کنایه و انتقاد کارگردان «زیرخاکی» از مدیران صداو سیما

ماجرای مرده و زنده شدن آقاهاشم!

چهره ها/ خبر خوب عباس موزون از بازخورد برنامه «زندگی پس از زندگی»

سکانس های برگزیده «امکان مینا» با بازی میلاد کی مرام

ترانه شنیدنی «سوءظن» با صدای نیما مسیحا

سکانس سانسورشده استخر به «لیسانسه‌ها» برگشت

شغل جدید عزیزآقا!

آهنگ زیبای «سخت نگیر» با صدای حجت اشرف زاده

چهره ها/ مهراب قاسمخانی به دادگاه احضار شد

سکانس هایی برگزیده از «پرانتز باز» با بازی طناز طباطبایی

رونمایی از پوستر رسمی «سه کام حبس» در آستانه اکران

هم نوایی ساز کلارینت با مناجات شنیدنی «ربنا»

ماجرای ازدواج مرد لرستانی با زنی که یک متر از خودش بلندتر است

به زبان آدم میگی یا جور دیگه به حرف بیارمت؟

سارا یکی رو می خواست که براش خرج کنه!

چهره ها/ محراب قاسمخانی به دادگاه احضار شد

رئالیتی شوی جدید «ناتو» با اجرای محمدرضا علیمردانی

قطعه «نگاه» با صدای اسحاق انور

کار خطرناک یوسف تیموری در استودیوی قهرمان

فیلم سینمایی "ملاقات خصوصی" همچنان می‌فروشد

سریال جدید «نیکان» به زودی روی آنتن می‌رود

مشکل «نون خ» در تلوبیون صرفاً یک اشکال فنی است!

با سرعت خودم رو به برادرم رساندم

پست احساسی مارال فرجاد برای تولد خواهرش

شنونده «تا ابد» با صدای محسن ابراهیم زاده باشید

برگزاری بزرگداشتی برای شادروان کیومرث پوراحمد

حس عجیب در لحظه مرگ

ضرغامی: رسانه‌های جهت‌دار خارج بیایند ایران را ببینند

اکران «قطع فوری» از 6 اردیبهشت در سینماهای «هنروتجربه»

آهنگ «خیال چشم هات» با اجرای رضا معتمدی

چگونه هم «مصلحت»‌ توقیف می‌شود هم «برادران لیلا»؟

من دیگه نمی‌دونم خارجیا چقدر خرن!

یک حکم تازه برای محمد رحمانیان

حمایت قربانی تجاوز از کارگردان متجاوز

کیا اینجوری سفره افطار می چینن؟

از مردن ترس نداشتی؟

موزیک ویدئوی «بخند برام» با صدای شاهین بنان

تجربه جدا شدن روح از بدن

داماد قاتل لو رفت!

بازیگر مشهور بعد از 5سال طلاق گرفت

چقدر آن دنیا واقعی بود؟

سیروان خسروی و گرشا رضایی و دو تجربه خاص

چهره عجیب آقای بازیگر بعد از 18 ماه ایزوله خانگی

تشییع پیکر مدیر فقید صداوسیما از مقابل مسجد بلال

اینا ثابت میکنه تو بچه فلانی هستی

چهره عجیب آقای بازیگر بعد از 18ماه ایزوله خانگی

اتفاق جالب قبل از مرگ

20 فیلم برتر تاریخ سینما در مورد قرون وسطی

موزیک ویدئوی جدید «مثل کوه» با صدای حمید عسکری