راه ترقی

آخرين مطالب

ظريف: نقش فابيوس در مذاکرات سازنده بود سياسي

  بزرگنمايي:

به گزارش خبرگزاري آريا،لوران فابيوس در نشست مشترک خبري با محمدجواد ظريف وزير امور خارجه کشورمان، با تشکر از رئيس جمهور و وزير خارجه جمهوري اسلامي ايران به دليل موافقت با اين سفر افزود: در اين سفر علاوه بر مذاکرات با همتاي ايراني خود، با آقاي روحاني رئيس جمهوري اسلامي ايران و همچنين معاون رئيس جمهور در امور محيط زيست و وزراي انرژي و حمل و نقل و تعداد ديگري از مقامات ايران در باره گسترش همکاري ها گفتگو خواهم کرد.
وي با اشاره به اينکه اين سفر کوتاه اما فشرده انجام شده است گفت: اگر بخواهم هدف از سفر خود را در چند کلمه خلاصه کنم ذهنيت من از اين سفر احترام و ازسرگيري روابط است.
وزيرخارجه فرانسه افزود: ايران و فرانسه در مراحل و دوره هاي مختلف به عنوان دو کشور مستقل براي يکديگر احترام قائل بوده‌اند.
فابيوس گفت: فرانسه به فرهنگ ايران و نقش اين کشور در طول تاريخ، شهرهاي زيبا و کيفيت بالاي دانشجويان اين کشور و مقاطع مختلف تاريخي در اين کشور از جمله اتفاقات دوران جنگ عراق با ايران احترام مي گذارد و ما در شب هاي طولاني مذاکرات در وين درباره اين موضوعات صحبت هاي طولاني انجام داديم
وي با اشاره به اينکه ايران نيز براي کشور فرانسه احترام قائل است افزود: فرانسه کشور آزادي، استقلال، فناوري و ساير پيشرفت هاي امروزي است و من پس از توافق هسته اي در وين به ايران آمدم تا بگويم هم براي ايران احترام قائل هستيم و هم به تعهداتي که داريم احترام مي گذاريم.
وزير خارجه فرانسه با اشاره به اينکه ازسرگيري روابط از ديگر اهداف اين سفر است گفت: توافق وين به ما اجازه مي دهد که به لحاظ سياسي، روابط را ازسر بگيريم و من حامل دعوت رسمي رئيس جمهور فرانسه براي رئيس جمهوري اسلامي ايران براي سفر به کشورمان در ماه نوامبر هستم.
فابيوس با تاکيد بر اينکه مشورت هاي ايران و فرانسه در سطوح مختلف ادامه خواهد يافت افزود: حتي در موضوعاتي که ممکن است دو کشور همگرايي نداشته باشند تلاش مي کنيم تا با مذاکره اين موضوعات حل شود.
وي خاطرنشان کرد: ازسرگيري روابط هم در مسائل سياسي است و هم در موضوعات همکاري هاي اقتصادي خواهد بود.
وزير امور خارجه فرانسه با استقبال از گسترش همکاري هاي ايران و فرانسه در بخش هاي مختلف اقتصادي گفت: با برداشته شدن تحريم ها شرکت هاي فرانسوي که در سطوح عالي در جهان قرار دارند از جمله در بخش هاي خودروسازي، هواپيماسازي ، محيط زيست ، سلامت و کشاورزي علاقه‌مند به همکاري با طرف هاي ايراني هستند.
وي افزود: با اين ذهنيت، هيئت بزرگ اقتصادي با حضور وزير کشاورزي و ماهيگيري و همچنين وزير بازرگاني خارجي فرانسه در ماه سپتامبر به ايران سفر خواهند کرد.
وزير خارجه فرانسه با اشاره به زمينه هاي وسيع همکاري ها ميان ايران و فرانسه به ويژه در حوزه‌هاي علمي و فرهنگي گفت: فرانسه ارزش زيادي براي دانشجويان ايراني قائل است و همچنين طرح هاي ديگري در خصوص همکاري در زمينه موزه لوور و توسعه همکاري ها در زمينه سفر گردشگران به دو کشور داريم.
وي ابراز اميدواري کرد گردشگران ايراني از شهرهاي فرانسه و همچنين گردشگران فرانسوي از شهرهاي زيباي ايران ديدار کنند.
فابيوس گفت: ازسرگيري روابط علاوه بر موضوعات دوجانبه، در زمينه موضوعات منطقه اي و بين المللي هم خواهد بود و من با رئيس جمهوري اسلامي ايران درباره برخي موضوعات منطقه‌اي نيز گفتگو خواهم کرد.
وزيرخارجه فرانسه با تاکيد بر اينکه جمهوري اسلامي ايران کشور بانفوذ در منطقه محسوب مي شود و از طرفي فرانسه نيز از کشورهاي بانفوذ است افزود: هر چند در برخي مسائل دو طرف با يکديگر توافق ندارند اما در مسائلي مانند مبارزه با تروريسم و افراط‌گرايي، ايران و فرانسه داراي مواضع و اهداف مشترک هستند.
فابيوس با اشاره به اينکه ما علاقه‌مند به صلح و ثبات در منطقه هستيم گفت: توافق هسته اي وين صرفا يک توافق فني نيست بلکه يک توافق در جهت صلح و ثبات است.

از آغاز مذاکرات فرمول مورد نظر آقاي روحاني را مد نظر قرار داديم
وزير امور خارجه فرانسه گفت: ايراني ها از فرانسه و تاريخش احساس عالي دارند.
 فابيوس در نشست خبري مشترک با ظريف در پاسخ به اين پرسش که چه برنامه اي براي حل  ذهنيت هايي که از فرانسه در افکار عمومي ايران وجود دارد، داريد افزود: نخستين بار است که به ايران مي آيم و من در جايگاهي نيستم که درباره اين ذهنيت ها داوري کنم.
وي خاطرنشان کرد: البته اطلاعاتي داريم که نشان مي دهد ايراني ها از فرانسه و تاريخش احساس عالي دارند و هر دو کشور تمدن ساز و بسيار بزرگ هستند و فرانسه نيز عضو پنج کشور دائم شواري امنيت است که نقش مهمي در صلح و توسعه جهاني داشته است.
فابيوس ادامه داد: تصور مي کنم مردم ايران مي دانند که در تاريخ فرانسه انقلاب کبيري رخ داده که ما ميراث‌دار آن هستيم که همان آزادي و برابري است.
وي خطاب به خبرنگاري که سؤال کرد گفت: اشاره شما به موضوعي است در مذاکرات هسته‌اي ايران و 1+5 و نقش فرانسه در آن، چراکه گفته شده است که فرانسه در مذاکرات نقش سرسختي داشته است اما نه، فرانسه در مواضعش استمرار و موضعي محکم و سازنده  داشت چراکه هسته اي موضوعي شوخي نيست.
فابيوس افزود: ما از آغاز مذاکرات فرمول مورد نظر آقاي روحاني را مد نظر قرار داديم و در اين ذهنيت با هم شريک بوديم و با توجه به اهميت موضوع کار مي‌بايست فني، دقيق و جزئي پيش مي رفت.
وي گفت: بايد از آقاي صالحي نيز تشکر کنيم که نقش بسيار مهمي در مذاکرات داشت و کارشناسان هسته اي فرانسه نيز به خوبي عمل کردند.
نقش فرانسه در مذاکرات سازنده بود
وزير امور خارجه فرانسه گفت: برخي اينگونه القا مي کنند که فرانسه در مذاکرات هسته اي نقش محدود کننده داشته است که من قبول ندارم و نقش ما سازنده بود.
آقاي فابيوس در ادامه سخنانش افزود: يکي از دلايل محکم بودن ما در مذاکرات، حساسيت موضوع و دليل دوم اين بود که مي خواستيم عليه اشاعه هسته اي مبارزه کنيم.
وي گفت: همه هدف ما اين بود که به توافقي برسيم که براي کل منطقه مفيد باشد چرا که خطر اشاعه هسته اي فقط مربوط به ايران نيست و اگر بخواهيم به دنبال منافع باشيم بايد توافقي مستحکم داشته باشيم تا به ذهن کسي خطور نکند که حتي به دنبال يک بمب هسته اي باشد.
فابيوس افزود: اگر توافق نسيه داشتيم ديگر کشورها هم به آن اعتقادي پيدا نمي کردند و به اهدافمان نمي رسيديم.
وزير امور خارجه فرانسه گفت: روش فرانسه اين بود که رويه اي غير قابل اعتراض و محکم داشته باشد و البته در اين توافق موافقت همه در خصوص موضوعات جلب شده بود و الا توافقي صورت نمي گرفت.
فابيوس گفت: گروهي از مردم ايران اينگونه تلقي کرده اند که فرانسه در مذاکرات هسته اي روش و رفتاري محدود کننده داشته است که من اين موضوع را قبول ندارم و نقش ما سازنده بوده است.
وزير امور خارجه فرانسه افزود: اکنون بايد به فکر اجراي توافق باشيم و اين توافق داراي ابعادي تاريخي است زيرا پس از 13سال مذاکره و به لطف اقدامات همه توانستيم به اين توافق دست يابيم.
وزير امور خارجه کشورمان هم در پايان اين نشست خبري مشترک به علت ديدار آقاي فابيوس با رئيس جمهور از خبرنگاران حاضر در مجلس خواستار خاتمه اين نشست خبري شد و گفت: ضرورت دارد همه ما در منطقه و جهان براي مبارزه با تروريسم و افراط گرايي همگام و همراه باشيم.

ظريف :منافع مشترک قابل توجهي با فرانسه داريم
وزير امور خارجه کشورمان گفت: منافع مشترک قابل توجهي با فرانسه داريم و مذاکرات ميان دو کشور در سطح مديران کل و معاونان وزرا و در سطح وزرا مرتب ادامه خواهد يافت.
‌آقاي ظريف در نشست خبري مشترک با همتاي فرانسوي اش افزود: ما با فرانسه در بحث مبارزه با افراط،‌ تروريسم، مواد مخدر و همکاري هاي محيط زيستي مي توانيم به طور منظم همکاري و مذاکره داشته باشيم.
وي گفت: در حوزه هسته اي هم علاوه بر توافقي که صورت گرفت ما با فرانسه روابط ديرينه اي در حوزه هسته اي داريم.
ظريف گفت: اميدوارم سفر آقاي فابيوس به ايران به گسترش روابط و رفع سوء تفاهماتي که در چند سال گذشته بر روابط ما سايه افکنده است منجر شود.
وزير امور خارجه افزود:‌ به طور قطع روابط ميان دو کشور ، منافع دو ملت را در پي خواهد داشت و من بار ديگر به آقاي فابيوس به سبب حضور در ايران خوش آمد مي گويم.

گفتگوهاي سياسي را گسترش مي‌دهيم

وزير امور خارجه امروز گفت: بسيار خوشحال هستم که بعد از 17 سال شاهد سفر نخستين مقام رسمي سياسي فرانسه به تهران هستيم.
ظريف افزود: ما از گذشته داراي سابقه ديرينه روابط دوجانبه بين ايران و فرانسه بوده ايم که البته در سال هاي اخير با فراز و نشيب هاي زيادي مواجه بوده است.
وي گفت: البته اميدواريم از اين پس بيشتر به سمت روابط قوي‌تر و جدي‌تر در زمينه هاي مختلف حرکت کنيم
وزير امور خارجه تاکيد کرد: امروز ما بحث هاي مختلفي در زمينه پيگيري روابط دو کشور داشتيم.
ظريف در ادامه با اشاره به برنامه جامع اقدام مشترک گفت: اميدواريم با پيشبرد اين برنامه بتوانيم برنامه هاي مشترک اقتصادي در زمينه انرژي ، حمل و نقل ، خودروسازي و ساير ز مينه ها را با کشور فرانسه گسترش دهيم.
وي افزود: ما در آينده نزديکي شاهد گسترش روابط بين دو کشور از کابينه و دولت فرانسه با دولت ايران خواهيم بود، امروز هم آقاي فابيوس با چند تن از مقامات سياسي بلندپايه جمهوري اسلامي ايران ديدار خواهد کرد.
همچنين وزير امور خارجه کشورمان تصريح کرد: ما توافق کرديم گفتگوهاي سياسي را گسترش دهيم و در سطح مديران کل و معاونان وزرا به طور مستمر گفتگو کنيم.

لینک کوتاه:
https://www.rahetaraghi.ir/Fa/News/4148/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

جیران: شاه برای همیشه از من بریده!

بازخوانی آهنگ معروف شال سرخ در سریال «شهرک کلیله و دمنه»

یکبار ازدواج کردم، برای هفت پشتم بسه!

اجرای قطعه «غریبه» توسط علیرضا پوراستاد

اجرای ترانه «گوشه نشین» توسط هادی فیض آبادی

برنامه زمانی مصاحبه کنکور دکتری 1401 منتشر شد

اخطار آخر فرمانده مرزبانی به قاچاقچی‌های کالا

توضیحات انجمن اهدای عضو در خصوص خرید و فروش "قلب"

پایان کودک‌ربایی وحشت‌آور در هرمزگان؛ 3 زن و مرد دستگیر شدند

آبله میمون چیست؟

ساخت دستگاه ایرانی پلاسمای سرد فشار اتمسفری برای درمان انواع زخم‌ها

ویرانگرترین غول «حمله به تایتان» کدام است؟

لیلی گلستان، احمد پوری و حسین سناپور «برنده برندگان» را معرفی می‌کنند

سرپرست دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی: دولت سیزدهم نگاه ویژه ای به حوزه مشاغل خانگی دارد

بررسی کف‌سازی هزار و 100 متر طول از مسیل تهرانپارس در منطقه8

تصاویر رندر Moto G42 جزئیات طراحی این گوشی را از تمام زوایا نشان می‌دهد

اپل احتمالاً BOE را از فهرست تأمین‌کنندگان پنل OLED آیفون 14 خارج می‌کند

لندتک؛ ابزار کارآمد در شرایط تورمی اقتصاد

لزوم بازنگری در سیاست‌های واگذاری شرکت‌های دولتی در 2 دهه گذشته

هیچ‌گونه تعللی در پیشرفت پروژه‌های مدیریت شهری پذیرفتنی نیست

واکنش فدراسیون فوتبال به حضور عزیزی در تیم ملی و بازی در تورنتو

قالیباف «قانون جهش تولید دانش بنیان» را ابلاغ کرد

تغییرات آب و هوایی، خواب انسان‌ها را کاهش می‌دهد!

فدراسیون همگانی از رئیس جمهور چه درخواستی دارد؟

نشانه‌های ابتلا به «آبله میمون» / بررسی اثربخشی واکسن «آبله»

آیا قانون انتخابات مجلس و شوراها تغییر می کند؟

فاطمی امین: وضع عوارض صادراتی بر محصولات معدنی، بازار را متعادل کرد

هاشمی‌طبا: طبق اساسنامه رای‌گیری باید مکتوب و مخفی باشد/ باز هم می‌گویم ریاست کمیته شغل است

استفاده از نانوذرات مغناطیسی برای درمان آندومتریوز زنان

تقدیر دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از خالقان اثر «سلام فرمانده»

وزیر فرهنگ: افتتاح تالار مرکزی ارومیه در راستای تحقق عدالت فرهنگی است

کاشت درخت برای تولد هر نوزاد توسط شهرداری ارزشمند است/ ورود جدی دولت به موضوع جمعیت

رئیس جمهور سرزده از نمایشگاه کتاب بازدید کرد

تداوم عرضه‌های اولیه در بورس با توجه به شرایط بازار

آمادگی برای تجهیز زیرساخت‌های تجاری ایران و عمان

اوجی به عمان رفت

آیت الله رئیسی دوشنبه به عمان می‌رود

«سلام فرمانده» در غرب تهران

دیدار سرپرست فدراسیون فوتبال با شهردار تهران/ اهدای پیراهن تیم ملی فوتبال به زاکانی

اگر اشتباه کنید تاوان سنگینی باید بپردازید

تصمیم غافلگیرکننده اسکار 2023؛ «کریس راک» دوباره مجری می شود؟

یوسف صمدزاده: «کمدی» بغض مردم را آرام می‌کند

اولین فیلم از پشت صحنه سریال جدید مسعود ده‌نمکی

مجتبی فلاحی: نقشم با پلیس‌های تلویزیونی متفاوت است

آغاز پرحادثه «یاغی» در جنوب شهر

چهره ها/ تبریک تولد خوش کوک ترین همایون جهان

احساساتی شدن بازیگران معروف با شنیدن صدای «همایون شجریان»

واکنش همسر داریوش مهرجویی به انتقادها از «لامینور»

ماجرای توصیه مشاور ازدواج به آقارشید در مورد بچه دار شدن

ونجلیس درگذشت